Czy wiedziałeś, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez WHO średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższą niż średnia europejska? Co więcej, według ekspertyzy sporządzonej przez Instytut Psychiatrii i Neurologii, średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wynosi dokładnie 9,4 litra. Jednak dla wielu osób te wyniki nie są zaskakujące. W Polsce chętnie sięgamy po alkohol w celu zrelaksowania się po ciężkim dniu, w trakcie niezobowiązujących spotkań w gronie znajomych, aby uczcić ważne wydarzenie lub po prostu, by się rozluźnić. Niestety równocześnie zapominamy, że spożywanie alkoholu może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, w szczególności, jeśli jesteśmy kierowcą. Dlatego w poniższym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości, odpowiadając, ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu, a także szacując - 1 promil, ile to alkoholu, w zależności od spożywanego trunku.
1 promil - ile to alkoholu?
Z pewnością nie raz, pełniąc rolę kierowcy, zastanawiałeś się: 1 promil, ile to alkoholu? Wcale nas to nie dziwi, bowiem kierowcy bardzo często analizują, zarazem próbując oszacować przybliżoną wysokość stężenia alkoholu, jaka utrzymuje się w ich organizmach. Dzięki temu są oni w stanie sprawdzić, ile czasu musi minąć, aby mogli ponownie wsiąść za kierowcę, aby bezpiecznie prowadzić auto. Już na tym etapie, warto jasno zaznaczyć, że czas trzeźwienia u każdego przebiega inaczej i – co więcej – ma na niego wpływ naprawdę wiele różnorodnych czynników, zaczynając od płci i wagi przez tempo procesów metabolicznych, po możliwości osoby, spożywające alkohol. Z tego względu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie 1 promil, ile to alkoholu. Pamiętaj, im wyższe stężenie alkoholu we krwi, tym większe mogą pojawić się problemy z zachowaniem, a także koncentracją. Pierwszymi objawami upojenia alkoholowego są m.in. rozproszenie uwagi, pobudzenie oraz zaburzenia równowagi.
Ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na ostateczny wynik badania stanu trzeźwości może mieć wpływ naprawdę wiele różnych czynników. Inne stężenie może wykazać wynik badania przeprowadzonego na kobiecie, a inny na masywnym mężczyźnie. W jaki więc sposób możemy oszacować, ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu w organizmie? W pierwszej kolejności należy podkreślić, że 1 promil równa się 100 miligramom czystego alkoholu w 1 decylitrze krwi. Aby dowiedzieć się, ile możesz wypić, aby wynik badania wyniósł 1 promil, jeśli nie posiadasz alkomatu osobistego bądź specjalistycznego, możesz skorzystać z powszechnie znanego wzoru obliczeniowego, który wygląda następująco:
P = A / (Q x W), gdzie:
P to ilość promili we krwi
A to ilość spożytego alkoholu etylowego
Q to stały współczynniki, w przypadku kobiet wynoszący 0,6, a mężczyzn 0,7
W celu otrzymania dokładnego wyniku warto zaznaczyć, że standardowa porcja alkoholu wynosi 10 gram.
1 promil - ile to wódki, a ile piwa?
Zapewne na ten moment czekałeś. Nadszedł czas, aby odpowiedzieć na jedno krótkie, aczkolwiek ważne pytanie: 1 promil, ile to wódki? W pierwszej kolejności należy pamiętać, że każdy alkoholowy trunek powinien posiadać etykietę, która będzie informować, ile gram czystego alkoholu etylowego znajduje się w owym trunku. Jak zaznaczyliśmy w Polsce porcja standardowa wynosi 10 gram czystego alkoholu. Biorąc to pod uwagę, taką właśnie ilość alkoholu etylowego zawiera m.in.:
- 30 ml wódki zawierającej 40% alkoholu,
- 100 ml wina zawierającego 12% alkoholu,
- 250 ml piwa zawierającego 5% alkoholu.
Jak przeprowadzić pomiar trzeźwości z minimalną wartością błędu?
Jeśli chcesz dowiedzieć się 1 promil, ile to alkoholu w Twoim przypadku, możesz skorzystać z trzech rozwiązań. Pierwszym z nich jest zastosowanie wcześniej przedstawionego wzoru. Pozwoli Ci to na samodzielne oszacowanie ile aktualnie, bądź po spożyciu wybranego trunku będziesz miał alkoholu we krwi. Drugie rozwiązanie zakłada skorzystanie z alkomatu na komisariacie policji, jednak wiąże się to z potrzebą dotarcia do niego, z pomocą drugiej osoby, która będzie pełniła rolę kierowcy. Trzecie rozwiązanie to zdecydowanie jedno z popularniejszych. Korzystając z alkomatu osobistego lub specjalistycznego, możesz w kilka sekund dowiedzieć się, czy jesteś gotowy do jazdy samochodem. Pamiętaj jednak, że urządzenie powinno zostać uprzednio prawidłowo dostosowane do użytkowania. W tym celu warto zaufać specjalistom. Profesjonalna kalibracja w sklepie Alkotester zapewni bezawaryjną pracę Twojego urządzenia, a także przyczyni się do uzyskania dokładnych wyników samodzielnego badania stanu trzeźwości.