Wielu z nas nie docenia wagi aktualizacji oprogramowania, które mamy zainstalowane w swoim komputerze. Wydaje nam się, że skoro aktualna wersja działa poprawnie, to nie ma potrzeby by ją zamieniać na nowszą. Takie myślenie może się jednak okazać dla nas zgubne.
Istota aktualizacji oprogramowania
Aktualizacje programów to czynność, którą często odkładamy na później, z najróżniejszych powodów. Wyskakujące na ekranie okienka powiadomień, bagatelizujemy dając sobie czas, a często bardzo dużo czasu. Cyklicznie wyłączamy powiadomienia, by po jakimś czasie nie wrócić do nich w ogóle. I o ile w przypadku mniejszych programów, takich jak odtwarzacze różnego rodzaju, czy prostych programów użytkowych brak aktualizacji raczej nie zakończy się dla nas źle (chociaż jej brak może znacząco zmniejszyć funkcjonalność), o tyle w przypadku ważnych programów brak uaktualnienia może mieć przykre konsekwencje. Mowa tu głównie o aktualizacjach do antywirusów, aktualizacjach systemów operacyjnych i ważnych, rozbudowanych programów do obsługi różnego rodzaju firm.
Antywirus - aktualizacja wymagana
Musimy pamiętać, że w przypadku aktualizacji oprogramowania antywirusowego, podczas procesu uaktualnienia, pobierana jest najświeższa baza ze znanymi twórcom zagrożeniami, które mogą czyhać na użytkowników komputerów. Warto więc zawsze je instalować tak szybko jak to możliwe.
Antywirusy najczęściej ustawione są na automatyczną aktualizację, więc od użytkownika wymaga się jednie potwierdzenia wprowadzenia zmian. Nieco inaczej jest w przypadku aktualizacji systemów operacyjnych czy wyspecjalizowanych, profesjonalnych programów wszelakiego typu. Wtedy informacja o aktualizacji wymaga ingerencji użytkownika, w postaci zapoznania się i zatwierdzenia regulaminu lub umowy.
Licencja na zasypianie
Najczęściej umowy licencyjne podczas instalacji przeklikujemy bez czytania. To spory błąd. Często też właśnie przez konieczność czytania dłuższych warunków licencyjnych i list zmian odwlekamy w nieskończoność aktualizację, lub dokonujemy jej bez poznania ważnych informacji z nią związanych. Jak w przypadku każdej zmiany na naszym komputerze, ważne byśmy mieli pełną świadomość tego co instalujemy.
Do tego istotne jest zapoznanie się z treścią aktualizacji, zmianami, które ona wprowadza oraz innymi aspektami związanymi z rozwinięciem zainstalowanego już oprogramowania.
Bezpieczeństwo i sprawne działanie - bezcenne
Mówi się, że nie wszystko co nowe jest lepsze, jednak w kwestii poprawek czy aktualizacji programów, zwłaszcza takich jak antywirusy czy systemy operacyjne, aktualizacje najczęściej przynoszą poprawę działania danego oprogramowania.
Warto więc poświęcić kilka minut i dokonać aktualizacji, jak tylko będzie ona dostępna dla naszego urządzenia lub oprogramowania. Uchronić nas to może przed złośliwymi aplikacjami, dziurami w systemach czy też atakami osób niepowołanych.