Telefon służy nam od bardzo, bardzo dawna. 3 czerwca bieżącego roku obchodzić będziemy 137 urodziny tego wynalazku. Mimo tego, że całe urządzenie ewoluowało, to jego podstawowa zasada pozostała niezmienna, telefon ma służyć do przesyłania dźwięku, a konkretniej głosu.
Przez te lata z punktu widzenia użytkownika, w kwestii urządzenia zmieniło się wszystko. Materiały, technologia, zasięg i jakość dźwięku. Mimo tego, że technologia idzie dynamicznie do przodu, to jednak pewne klasyczne formy urządzeń pozostają niezmienne. Widoczne jest to szczególnie w przypadku urządzeń stacjonarnych, które mimo ekspansji urządzeń bezprzewodowych i cyfrowych, nadal pozostają ważnym elementem wyposażenia biura czy wielu domów.
Urządzając wnętrze w określonym stylu, częstokroć szukamy ciekawych dodatków, które mogą podkreślić, a czasem wręcz nadać charakter danemu wnętrzu. Gdy taki element jest dodatkowo praktyczny, wtedy grzechem byłoby z niego nie skorzystać. Dopełnieniami wnętrz bardzo często są źródła światła, pojedyncze klasyczne meble czy telefony utrzymane w stylu retro. I to właśnie o nich opowiemy nieco więcej.
Oprócz tego, że stacjonarny aparat telefoniczny będzie spełniał swoją podstawową funkcję - a więc sprawdzał się w komunikacji - to bardzo często jest też świetnym gadżetem i ozdobą wnętrza. Nie trudno wyobrazić sobie postindustrialne wnętrze, w którym na prostym stoliku stać będzie aparat telefoniczny w formie tej znanej z budek telefonicznych na przełomie wieku czy okresu - na przykład - powojennego.
Świetnym dodatkiem do ciepłych wnętrz, które zostały urządzone w taki sposób, aby jak najprzyjemniej spędzać w nich czas, będą telefony delikatnie zdobione, ze szczegółowo zrobionym cyferblatem czy kunsztowną słuchawką. Jeśli z kolei jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku wiejskiego, w którym przejawia się małomiasteczkowa harmonia i spokój, zapewne pasować nam będzie sprzęt stylizowany na stary, wycierany czy nawet nadszarpnięty duchem czasu. Osoby celujące w klasykę "pełną parą" mogą wybrać nawet analogowy aparat o wszystkich niezbędnych w dzisiejszych czasach funkcjonalnościach, w formie dużego, naściennego drewnianego aparatu kojarzącego się z początkiem XX wieku.
Mając świadomość tego, że producenci urządzeń telekomunikacyjnych prześcigają się w produkcji coraz to wymyślniejszych i oryginalniejszych form telefonów (głównie komórkowych czy bezprzewodowych), można by sądzić, że telefonów w formie retro praktycznie w dystrybucji nie ma. Nie jest to prawda, ponieważ w portfolio znanych marek zajmujących się produkcją sprzętów telekomunikacyjnych, retro telefony także mają swoją niszę. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że zarówno elementy zamknięte w obudowie, jak i sama obudowa to tylko forma, którą dobrze wystylizowano na starą. Można oczywiście znaleźć urządzenia wykonane na przykład z drewna lub metalu, jednak będą one rzadsze, a poza tym dużo droższe.
Tymczasem urządzenia wyglądające niemal identycznie jak odpowiedniki z dawnych lat, wykonane jednak z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, można nabyć w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Decydując się na taki zakup, mimo retro formy, mamy do dyspozycji nowe podzespoły, dobrej jakości mikrofony, głośniki, czy panele z przyciskami. Nowe - "stare" - telefony posiadają często, oprócz funkcji typowego dzwonienia, także opcje wybierania i zapamiętywania numerów, podświetlenia cyferblatu, ustawienia głośności dzwonienia czy chociażby jego całkowitego wyłączenia. Nowością nie są również opcje przerwy kalibrowanej - flash - czy możliwości wybierania numeru pomiędzy systemem tonowym a pulsowym.
Decydując się na telefon w stylu retro, możemy stosunkowo niedużym kosztem podkreślić charakter wnętrza, w którym ów sprzęt będzie zajmował zaszczytne miejsce. Nie bez kozery mówi się, że stare przedmioty mają duszę, a także, że diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku sprzętu do komunikacji głosowej, nawet jeśli są one wykonane w nowej technologii i ze współczesnych materiałów, powiedzenia te zyskują dodatkowy wydźwięk. Kupując sprzęt stylizowany, za kwotę kilkuset złotych, otrzymujemy aparat telefoniczny, który w doskonały sposób łączy stare i nowe. Nie tylko pozwoli dopełnić wyglądu pomieszczenia, ale i podkreśli charakter właściciela czy domowników, którzy z takich telefonów będą korzystać.