Ile razy zdarza nam się wyjść z domu zapominając zamknąć okno, wyłączyć telewizor czy - w ekstremalnych sytuacjach - odłączyć od zasilania żelazko? Czasami są to drobiazgi, które nie będą miały znaczenia dla bezpieczeństwa, jednak czasem poprzez zapomnienie możemy ściągnąć na siebie wiele kłopotów, które mogą być opłakane w skutkach.
W dobie elektronicznych gadżetów, smartfonów, tabletów, telewizorów z podpięciem do internetu, nawet inteligentnych pralek czy lodówek żadna nowość związana z elektroniką użytkową nie powinna nas dziwić. Dlatego też każdy, kto korzysta chociażby ze smartfona, a chce ułatwić sobie życie i wybrać bezpieczeństwo swojego "gniazdka" powinien rozejrzeć się za systemem inteligentnego domu.
Określenie "domu inteligentnego" jest mocno na wyrost. Używając go nie mamy oczywiście na myśli robotycznego majordomusa, który będzie dbał automatycznie o nasze domostwo. Inteligencja domu porównywalna jest z tą, jaką prezentują wspomniane powyżej pralki czy lodówki i bazuje ona na podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi, pozwalając tym samym dowolnie kontrolować urządzenia w niej skupione.
Sposób w jaki to funkcjonuje jest wbrew pozorom bardzo prosty. Najczęściej różnego rodzaju urządzenia podłącza się do specjalnego modułu, który komunikuje się z siecią i pozwala włączać i wyłączać dane urządzenie. Sposób ten działa nie tylko na urządzenia elektryczne czy elektroniczne, ale także pozwala na implementację przy drzwiach, oknach, bramkach garażowych. Wystarczy spiąć moduł otwierania garażu z odpowiednim urządzeniem do łączności Wi-Fi. Podobnie jest w przypadku okien, z tą różnicą, że wymagają one montażu specjalnego silnika do domykania ich zdalnie w razie potrzeby.
Tego typu systemy oferują wiele różnorodnych funkcji od najprostszych, poprzez informowanie o stanie danego elementu domu, przez zdalną kontrolę i możliwość manipulowania nimi, aż po specjalistyczne, w których możemy ustalać temperaturę ogrzewania w pomieszczeniu, czy stopnia nasłonecznienia poprzez rolety. Producenci gotowych systemów inteligentnego domu co rusz prześcigają się w nowych możliwościach do tego stopnia, że w tej chwili, nawet największe "zachcianki" użytkownika, mogą być spełnione.
Inteligentny dom dla każdego
Stopień zaawansowania systemu domu inteligentnego, zależy w dużej mierze od potrzeb i możliwości finansowych użytkownika. Zupełnie odmienne potrzeby będzie mieć ktoś mieszkający w dużym domu poza miastem, a inne posiadacz niewielkiego mieszkania w centrum. Czego innego potrzebować będzie osoba, której praca zawodowa wiąże się z ciągłymi wyjazdami, a inne wymagania będzie miał freelancer pracujący z domu. Niemniej każdy z użytkowników, może dobrać możliwości systemu stricte do swoich potrzeb.
Jeśli posiadamy dom z garażem bądź wiatą garażową i bramą wjazdową, możemy wykorzystać system zdalnego otwierania i zamykania bramy, wjazdowej czy garażowej. Z powodzeniem zastosujemy inteligentny system oświetlenia posesji, domykania okien czy drzwi balkonowych. Korzystając z odpowiedniego narzędzia będziemy mogli ustawić na przykład, aby brama wjazdowa otworzyła się, gdy będziemy 200 metrów od naszej posesji. Smartfon z podłączeniem do internetu, da znak systemowi domowemu, że się zbliżamy i że należy rozpocząć otwieranie bram. Podobnie jest z systemem ogrzewania domowego czy podnoszenia lub opuszczania rolet. Możemy skorzystać z aplikacji i zdalnie ustalić temperaturę wewnątrz czy włączyć światło na podjeździe bądź schodach. Możemy dodatkowo zamontować stację pogodową, której odczyty będą przesyłane na nasz telefon ułatwiając dobór odpowiedniego ubrania. Oprócz tego dla wielu istotna może być kwestia bezpieczeństwa i monitoringu. Tutaj także istnieje możliwość podglądania okiem kamery naszej własności, nawet z drugiego końca świata.
Zdjęcie: dlink.com
Posiadacze mieszkań, których metraż teoretycznie nie zmusza do zdalnego kontrolowania elementów wyposażenia, także mogą skorzystać z wygody inteligentnego domu. Nie tylko możemy poprzez smartfon ustalać stopień oświetlenia czy temperaturę ogrzewania, ale także włączać lub wyłączać różnorodne urządzenia elektryczne. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy tylko od indywidualnych preferencji.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
System inteligentnego domu to nie tylko kwestia wygody. W dużej mierze czujki systemu będą chroniły nasz dobytek podczas naszej nieobecności, w sytuacji gdy przydarzy się coś nieoczekiwanego.
Wiele firm tworzących tego typu systemy ma w swojej ofercie czujki zalania, które instaluje się nad powierzchnią podłogi w łazience czy kuchni. Podobnie jest z czujkami dymu, gazu czy czadu. Jeśli urządzenie wykryje wyciek, powiadomi użytkownika o tym stosownym komunikatem, dzięki czemu będziemy mogli wcześniej zareagować i zażegnać niebezpieczeństwo lub zminimalizować ewentualne straty.
Oprócz tego możemy zaopatrzyć swój dom w alarmy otwierania drzwi czy okien. Jeśli system będzie uzbrojony, a okna bądź drzwi zostaną otwarte przez niepowołaną osobę, alarm może rozlec się zarówno w domu, jak i poprzez nasz telefon. Podobnie jest z czujnikami ruchu.
Równolegle działać może system inteligentnych kamer, które mogą przesyłać obraz z mieszkania do naszej aplikacji w telefonie lub zapisywać go na ustalonym przez nas serwerze. Dzięki temu mamy niskim kosztem bardzo skuteczny monitoring, dzięki któremu znacząco podniesiemy bezpieczeństwo naszej posesji czy mieszkania.
Zdjęcie: fibaro.com
Różnorodnych rodzajów czujników jest całe mnóstwo, warto więc przemyśleć i zainwestować w takie, które mogą być nam pomocne na co dzień, bo z reguły nie są one drogie, a za to szalenie skuteczne.
Inteligencja poprzez sieć
Możliwości systemów inteligentnego domu opierają się na łączności z internetem. Dzięki temu nie zachodzi potrzeba kładzenia nowych kabli czy przyłączy wewnątrz ścian. Cały system możemy zamontować praktycznie samodzielnie poprzez montaż poszczególnych modułów i parowanie ich przy pomocy łączności Wi-Fi. Ich zasilanie jest albo bateryjne, albo w przypadku bardziej zaawansowanych instalacji, przez prąd sieciowy.
Skład zestawów Inteligentnego domu może być bardzo zróżnicowany. Oczywiście komplety, w których znajdziemy silniki otwierania i zamykania okien, kontrolery bram czy rolet będą droższe, jednak przeciętny użytkownik, który chce podnieść funkcjonalność swoich "czterech ścian" także znajdzie coś dla siebie. Podstawowe zestawy można znaleźć już w kwocie do 1000 złotych i znajdziemy w nich czujki otwierania drzwi czy okien, moduły oświetlenia, wyłączania - podpiętego do niego - urządzenia czy nawet mikrokamery do monitoringu.
Sercem całego układu będzie centralka, czyli urządzenie, które będzie zawiadowało wszystkimi połączonymi z nim czujkami i modułami sterującymi. Centralka umożliwi nam ustalenie konkretnych parametrów, pozwoli zabezpieczyć hasłem dostęp do aplikacji obsługującej nasz dom czy nawet ustanowić konkretną procedurę działania w momencie, gdy w naszym domu coś złego się dzieje. Aby wszystko działało prawidłowo będziemy potrzebowali domowej sieci Wi-Fi oraz - jeśli jesteśmy poza nią ze swoim smartfonem czy jakimkolwiek urządzeniem mobilnym - sprzętu z dostępem do internetu.
Zdjęcie: ferguson-digital.eu
Wygoda i nowoczesność
Oczywiście niektóre z udogodnień, jakie niosą ze sobą systemy inteligentnego domu, okażą się dla niektórych zbyteczne. Warto jednak pomyśleć o aspekcie bezpieczeństwa i możliwości kontroli zdalnej urządzeń elektrycznych, które mamy w domu. Dzięki temu, gdy przydarzy nam się zapomnieć wyłączyć pralkę, żelazko, czajnik czy cokolwiek innego, będziemy mogli w kilku "tapnięciach" ekranu, zdalnie zabezpieczyć wszystkie te urządzenia.
Wybierając się na wakacje, będziemy mogli podejrzeć dzięki oku kamery to, co dzieje się w naszym domu, i w sytuacji zagrożenia dobytku, od razu adekwatnie zareagować. Poza tym, nie musimy przecież nigdzie wyjeżdżać, aby zakosztować odrobiny luksusu. Mając w ręku jeden kontroler możemy podnosić lub obniżać temperaturę w pomieszczeniu, zmieniać natężenie światła czy opuszczać bądź podnosić rolety nie ruszając się z łóżka czy kanapy. Krótko mówiąc, jeśli dopasujemy system do własnych potrzeb i wymagań, możemy w dużej mierze podnieść komfort życia w swoim domu, a to jak wiadomo jest kluczowe, bo przecież gdzie jak gdzie, ale właśnie we własnym domu powinniśmy czuć się spokojnie i bezpiecznie.