Internet bezprzewodowy coraz częściej jest dla nas dostępny w wielu różnych miejscach. Począwszy od środków komunikacji miejskiej, poprzez instytucje publiczne aż po lokale usługowe.
W naszych prywatnych domach również cieszymy się z uroków bezprzewodowego "okna na świat". Daje to niewątpliwą swobodę i zapewnia wygodę, nieporównywalną z połączeniem kablowym.
Brak łączności z bazą
Nie zawsze jednak moc sygnału bezprzewodowego jest taka, jak być powinna. Jeśli często spotykamy się z przerywaniem sygnału, bądź tracimy go całkowicie, może to być oznaka problemów z routerem albo słabym sygnałem, który nie jest w stanie dotrzeć do danych urządzeń, na przykład, przez ściany w naszym domu czy mieszkaniu.
Sprawa nie byłaby dziwna w przypadku, w którym mielibyśmy do czynienia z dużym, skomplikowanym metrażem, w którym ilość pięter czy ścian działowych mogłaby blokować sygnał. Niestety, dość często zdarza się, że nie możemy korzystać z bezprzewodowego internetu w niewielkich mieszkaniach, a także pomieszczeniach, w których nie zauważamy zbyt wielu barier dla sygnału.
Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Często przyczyn jest kilka, a usunięcie jednej, nie zagwarantuje poprawnego sygnału.
Kilka dróg do lepszego sygnału
Przed postawieniem diagnozy, warto sprawdzić stan sterowników naszego routera. Jeśli sprzęt od niedawna zaczął przejawiać problemy ze stabilnością sygnału, aktualizacja sterowników może załatwić problem.
Jeśli sprawdziliśmy sterowniki, a sygnał nadal nie spełnia naszych wymagań, warto sprawdzić jak będzie wyglądało połączenie, gdy przeniesiemy router do centralnego punktu mieszkania. Najlepiej umiejscowić go na jakimś podwyższeniu, bez zasłaniania czy zamykania w szafie.
Warto też sprawdzić inną częstotliwość nadawania sygnału. Jeśli posiadamy dość dobry router z funkcją Dual-band, możemy wybierać częstotliwość 2,4 GHz, która obsługuje 13 kanałów lub 5 GHz z 19kanałami. Zmiana kanału na mniej oblegany przez inne urządzenia, może poprawić jakość sygnału.
Zdjęcie: fritzbox.com.pl
Inną opcją jest montaż dodatkowych, większych anten. Jest to możliwe tylko przy niektórych routerach. Obecnie wiele modeli posiada wbudowane anteny, do których nie jest możliwy montaż alternatywnych. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto za kilkanaście złotych kupić kompatybilne z naszym routerem anteny dodatkowe. Wadami takiego rozwiązania jest stosunkowo nieduża poprawa jakości sygnału. Niemniej jest to najtańszy, ale dla wielu może się okazać wystarczający, sposób na poprawę sygnału.
Można również pójść w drugą stronę i zdecydować się na nowy router. Często jest to opcja, która może okazać się jedyną, przynoszącą widoczne rezultaty. Jest ona oczywiście najdroższa, a również nie gwarantuje odpowiedniej jakości sygnału. Dlatego warto zadbać o możliwość zwrotu sprzętu w przypadku żadnej lub znikomej poprawy jakości sygnału.
Alternatywą, będącą kosztami gdzieś pomiędzy nowymi antenami a routerem, jest zakup specjalnego urządzenia, w ilości jednego lub kilku, który pozwoli na przekazywanie sygnału. Mowa tu oczywiście o repeaterze sieci WLAN.
Przekaźnik do domu
Czym jest repeater? Najprościej rzecz ujmując, jest to przekaźnik sygnału, który jest w stanie zwiększyć zasięg naszego domowego WiFi. Urządzenie to podłączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, nie musimy więc w żaden inny sposób go zasilać. Po umieszczeniu w odpowiednim miejscu w domu i kalibracji z naszą siecią, repeater jest gotowy do pracy.
Z punktu widzenia użytkownika urządzenia mobilnego, sygnał wysyłany z repeatera nie różni się niczym od tego emitowanego przez nasz router. Nie musimy więc martwić się o dodatkowe hasła dostępu i tym podobne zabezpieczenia. Logujemy się do sieci tak, jak w przypadku bezpośredniego połączenia z routerem.
Niewątpliwą zaletą wykorzystania repeaterów jest to, że faktycznie poprawiają jakość sygnału. W różnym stopniu, ale poprawiają. Co więcej, wykorzystując kilka takich urządzeń, możemy niejako "przedłużać" sygnał nawet do najdalszych zakątków domu. Wszystko zależy od umiejętnej lokalizacji repeaterów.
Zdjęcie: fritzbox.com.pl
Ceny takich urządzeń do użytku domowego, zaczynają się od 60, a kończą na około 450 złotych. Jak więc można zauważyć, rozpiętość cenowa jest spora, ale wynika ona głównie z jakości i możliwości urządzenia.
Trzeba też brać pod uwagę fakt, że w przypadku niewielkich mieszkań, najczęściej nie będzie potrzeby kupowania repeaterów z wyższej półki. Wystarczą urządzenia za około 100-150 złotych.
Jeśli jednak potrzebujemy mocniejszych urządzeń, bo zależy nam na odpowiednim sygnale w całym domu lub nawet poza nim, warto rozejrzeć się za droższymi modelami. I tutaj warto wspomnieć jeszcze o kwestii zależności, pomiędzy zakupem droższego routera, a repeaterami. Dobry router, nawet mimo wysokiej ceny, może nie zapewnić satysfakcjonującego połączenia sieciowego w dużych, czy na przykład wielokondygnacyjnych budynkach. I wtedy właśnie przydają sie lepszej jakości repeatery. Razem z mocnym routerem, będą w stanie odpowiednio zaopatrywać wszystkie nasze urządzenia mobilne w internet, ale uwaga, korzystanie z niektórych, bardzo silnych, repeaterów jest w naszym kraju zabronione.
Zdjęcie: fritzbox.com.pl
Jeśli szukamy repeatera, warto sprawdzić modele marki Fritz! czy TP-link. Budżetowo, można rozpatrzyć sprzęty marki Netis czy Media-Tech. Produkty tych firm będą się od siebie różniły nie tylko ceną, ale i możliwościami, jednak nie warto przepłacać za sprzęt, z którego funkcji w pełni nie skorzystamy.
Sposobów na poprawę jakości sygnału WiFi jest więc kilka. Przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów warto sprawdzić najpierw wszystkie opcje, które nie wymagają dodatkowego wkładu finansowego. Jeśli jednak one nie skutkują, najpewniej pozostanie nam wymiana routera bądź zakup repeatera.