Obecnie wielokrotnie częściej korzystamy z dobrodziejstw internetu, niż z klasycznych stacji telewizyjnych. Nic w tym dziwnego, bo mimo olbrzymiej ilości różnorodnych kanałów, wielokrotnie nie możemy znaleźć na nich nic, co by nas interesowało. Internet pozwala nam na wybieranie tylko takich treści na jakie mamy ochotę. Oglądamy konkretnie to, co chcemy i kiedy chcemy.
Oczywiście można konsumować różnorodne multimedialne treści poprzez komputer czy urządzenia mobilne. Jednakże, gdy chcemy oglądać filmy czy seriale, zdecydowanie przyjemniej będzie to robić na dużym ekranie telewizora. Każdy chyba woli położyć się na kanapie przed 40- czy 50- calowym telewizorem i rozkoszować się dobrym obrazem i dźwiękiem, niż ślęczeć przed biurkiem i stosunkowo niewielkim monitorem.
Jednak sam duży telewizor nie zawsze pozwala na wygodne wykorzystywanie zasobów internetu. Nasz odbiornik musi mieć podłączenie do sieci, inaczej niemożliwe będzie skorzystanie z serwisów streamingowych czy przeglądarek internetowych.
Zdjęcie: samsung
Rozwiązaniem jest telewizor z funkcją Smart TV, czyli z możliwością włączenia go do domowej sieci komputerowej i korzystania z możliwości multimedialnych jak - upraszczając - z komputera. Wiele modeli umożliwia użytkownikom dostęp do serwisów video, przeglądarek czy serwisów z prostymi grami. Co jednak zrobić, gdy już mamy telewizor, z którego jesteśmy zadowoleni, ale nie posiada on możliwości połączenia z siecią?
Rozwiązanie jest bardzo proste. Naprzeciw wymaganiom klientów firmy tworzące elektronikę użytkową stworzyły specjalne urządzenia, które po podpięciu do telewizora, zamieniają go w solidne studio multimedialnej rozrywki przez internet.
Przede wszystkim funkcjonalność
Sprzęty te, nazywane potocznie TV Box'ami, to niewielkie urządzenia, w których zamknięto podstawowe komponenty, a które kojarzyć możemy z komputerami. Smart TV Box to tak naprawdę właśnie niewielki komputer, zaprojektowany stricte pod pracę z telewizorem i łączenie go z internetem. Wewnątrz TV Box'a znajduje się procesor, pamięć operacyjna, układ graficzny oraz dysk na różnorodne dane. Sprzętu tego typu nie daje się zmodernizować we własnym zakresie. Box jest konstrukcją zamkniętą, jednak zoptymalizowaną w taki sposób, aby działać płynnie i niemal bezobsługowo przez długi czas.
Uzyskanie funkcjonalności Smart TV bez inteligentnego telewizora jest bardzo proste. Wystarczy tylko zakupiony TV Box podłączyć do odbiornika za pomocą złącza HDMI i nawigować po menu wykorzystując dołączony do sprzętu pilot. Rozwiązanie to jest więc zbliżone do różnorodnych nagrywarek czy dekoderów, dzięki czemu każdy kto ma jakiś podobny sprzęt w domu, bez problemu sobie z nim poradzi.
Zdjęcie: ferguson
Nowy telewizor czy Box TV?
Zdecydowanie wybór nowego telewizora z funkcją Smart TV będzie droższą opcją niż zakup samego Box'a. Rozsądnie licząc, na nowy ekran z wbudowaną możliwością komunikacji z internetem musimy przeznaczyć od około 2000 złotych w górę. Wybierając Box TV kupujemy urządzenie za paręset złotych, które dodatkowo możemy podłączać do różnych telewizorów.
Rozwiązanie to jest nie tylko tańsze, ale także w wielu przypadkach bywa i mniej frustrujące w codziennym użytkowaniu. Mimo wielu starań, funkcja Smart TV wbudowana w telewizorach bywa kapryśna. Zdarzają się problemy z połączeniem, niestabilną łącznością z internetem (zwłaszcza, gdy korzystamy z domowego WiFi) czy płynnością działania. W przypadku Box'ów, a konkretnie tych ze średniej czy wyższej półki, problemy te zdarzają się znacznie rzadziej.
Zdjęcie: xiaomi
Wynika to głównie z powodu komponentów, które znajdują się w obudowie. Tworząc dedykowane urządzenie producenci mogą użyć mocniejsze podzespoły, które w konsekwencji poprawią działanie całego sprzętu. Oprócz tego Smart Box TV działać może jak hub USB oraz czytnik kart pamięci czy różnorodnych nośników pamięci masowej. Wszystko dzięki wbudowanym portom HDMI oraz USB.
Najczęściej dodatkowe urządzenia Box TV bazują na systemie Android. Dzięki czemu nie tylko mogą być personalizowane przez producentów, ale także umożliwiają łatwą komunikację z różnorodnymi urządzeniami mobilnymi, które także są wyposażone w ten system operacyjny.
Wady i zalety Box TV
Wybór dodatkowego urządzenia rozszerzającego możliwości telewizora jest obarczony oczywiście pewnymi wadami. Pierwszą z nich jest fakt, że urządzenie zabiera nieco miejsca w pobliżu telewizora. Wprawdzie skrzynka nie jest duża - najczęściej zbliżona wielkością do routera czy niewielkiego modemu - jednak jeśli mamy mało miejsca bądź cenimy sobie minimalizm, może być to wada.
Smart Box TV wymaga zasilania. To może być kłopotliwe jeśli mamy niewiele miejsca na listwie zasilającej (a box wymaga podłączenia do sieci) bądź zabiera port w telewizorze, co może być uciążliwe, gdy w danym odbiorniku jest ich mało. Problem ten można jednak zniwelować wybierając Box'a z wbudowanymi portami USB, które zrekompensują nam zajęte miejsce w telewizorze.
Zdjęcie: xiaomi
Wadą bardzo subiektywną może być wygląd urządzenia. Wprawdzie w większości przypadków Box'y są wykonane w sposób bardzo minimalistyczny i nie rzucający się w oczy, jednak dla niektórych nawet niewielka czarna skrzyneczka może "zaburzać ład" salonu.
Na tym właściwie wady Smart Box'ów się kończą. Oczywiście można jeszcze do tego doliczyć problem z optymalizacją urządzenia, jednak w dużej mierze daje się to wyeliminować, gdy zdecydujemy się na sprzęt w nieco wyższej cenie i uznanej marki.
Taniej i równie dobrze
Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest fakt, że w znaczący sposób rozszerzają możliwości telewizora. Pozwalają nie tylko na korzystanie z przeglądarki jak i serwisów Youtube i społecznościowych, ale także dają łatwy dostęp do serwisów typu VOD, Netflixa czy HBO GO z pozycji kilku prostych czynności wykonanych na pilocie. Droższe Box'y pozwalają nagrywać materiały, tworzyć kompilacje czy nawet wyświetlać obraz w jakości 4K.
Czy warto więc wybrać dodatkową skrzyneczkę pod telewizor? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza, gdy jesteśmy usatysfakcjonowani obecnym odbiornikiem telewizyjnym i nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na parę usprawnień. Wybierając Smart Box TV otrzymujemy wszystko to, co dostalibyśmy przy wymianie telewizora, a czasem i sporo więcej w dodatku dużo mniejszym kosztem. A jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać?