Szycie na maszynie to prawdziwa przyjemność i bardzo przydatna umiejętność. Początki szycia nie są najłatwiejsze, jednak z czasem staje się to coraz mniej skoplikowane. Specjalnie dla maniaków handmade przygotowaliśmy kilka porad o tym, jak wybrać dobrą maszynę do szycia zarówno dla początkujących, jak i już całkiem dobrze szyjących osób. Zobacz, co trzeba wiedzieć, żeby kupić świetną maszynę do szycia, odpowiadającą naszym potrzebom i umiejętnościom.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia?
Bardzo ważne jest wnętrze maszyny do szycia. Co to oznacza? Na rynku można kupić wiele różnorodnych maszyn, jednak nie każda z nich jest warta swojej ceny. Przede wszystkim należy upewnić się, że podzespoły w maszynach są metalowe, dzięki czemu dużo więcej zniesie i jest znacznie bardziej wytrzymała niż maszyny, które są plastikowe. Dodatkowo maszyna musi mieć opcję wolnego ramienia, czy zmniejszania powierzchni szycia, która jest niezbędna na przykład przy skracaniu spodni, podszywaniu rękawów oraz przy szyciu mniejszych elementów. Znaczenie ma również sposób montowania stopki w maszynie – najprostszy i najszybszy to system matic. Warto postawić na niego, gdyż inne opcje oznaczają najczęściej kłopotliwe użycie śrubokręta.
Istotną sprawą techniczną w maszynach do szycia jest chwytacz, który jest odpowiedzialny za zaplatanie odpowiedniego ściegu szycia. My polecamy chwytacz rotacyjny, ponieważ jest cichszy, znacznie łatwiejszy w obsłudze, mniej awaryjny, a w przypadku jakiejkolwiek awarii bez problemu można go naprawić lub wymienić na nowy. Ponadto w trakcie szycia można podglądać chwytacz rotacyjny podczas pracy, dlatego na bieżąco możemy obserwować, ile nawiniętej nici na chwytaczu zostało do końca szycia.
Wiele osób stawia też na liczbę ściegów do szycia. To ważny parametr, jednak do podstawowego szycia w domu nie potrzeba nam 150 ściegów, a podstawowe 15-30 i tak prawdopodobnie nie zostanie przez nas nigdy wykorzystane w pełni. Najważniejsze, by zwrócić uwagę na to, czy w wybieranej przez nasz maszynie do szycia znajdzie się ścieg prosty, zygzakowy, obrzucający, elastyczny oraz zestaw ściegów ozdobnych. Konieczna jest także możliwość szycia wstecz, dzięki której z łatwością zabezpieczamy ściegi.
Do wyboru jest także sposób sterowania maszyną – są maszyny mechaniczne i komputerowe. Te pierwsze to maszyny starszego typu, w których rodzaj ściegu, jego długość i szerokość ustawia się przy pomocy pokrętła, natomiast maszyny komputerowe zazwyczaj posiadają przyciski i wyświetlacz led, którym możemy ustawić właściwie dla danego projektu szew. Maszyny komputerowe są dużo droższe niż mechaniczne, jednak są lepszej jakości i dość trudno je uszkodzić. Mimo wszystko w przypadku początkujących krawcowych, można wybrać maszynę do szycia z systemem mechanicznym. Dopiero dla wprawionych szyjących polecamy maszyny komputerowe. Niekoniecznym, aczkolwiek bardzo wygodnym dodatkiem w maszynach do szycia są także automatyczny nawlekacz do nici, obcinacz do nici oraz automatyczne obszywanie dziurek i guzików. Polecamy też maszyny, które zamiast zwykłego światła, bazują na lampie led. Nie jest to tylko bardziej ekologiczna i energooszczędna, ale mniej męczy wzrok i nie nagrzewa się podczas długiej pracy. Fajnie, gdyby w wybranej przez nas maszynie, była możliwość zmiany docisku stopki. To bardzo przydatna opcja, jeśli będziemy szyć z różnorodnych materiałów.
Poniżej kilka propozycji dobrej jakości, a jednocześnie stosunkowo tanich maszyn do szycia.

Maszyna do szycia Janome E1015, cena ok. 500 zł
Janome to marka jednych z najlepszych marek na rynku. To wspaniały wybór dla początkujących, jak i osób poszukujących prostej, bezusterkowej maszyny do szycia, która posłuży na długie lata.
Juno E1015 jest zaopatrzona w 15 najbardziej przydatnych programów ściegowych, które pozwolą na wykonanie domowych napraw i przeróbek, a także na pierwsze autorskie projekty. W maszynie znajdziemy klasyczny chwytacz wahadłowy, wygodne pokrętła wyboru i regulacji ściegów i uchwyt stopki pozwalający na jej szybką podmianę. Maszynę można wzbogacić o liczne dodatkowe akcesoria, m.in. stolik zwiększający pole pracy, który zwiększa komfort w trakcie szycia materiałów o obszerniejszych rozmiarach. Porządna konstrukcja i trwałe podzespoły zapewniają długą, niezawodną pracę, co potwierdzają liczne opinie zadowolonych użytkowników.
Na maszynę do szycia Janome E1015 dostaniemy 36 miesięcy gwarancji, a w zestawie znajdziemy m.in. kilka podstawowym stopek do szycia, nici, obcinacz do nici, śrubokręt, centymetr krawiecki i olej wazelinowy przydatny w pielęgnacji. Maszynę charakteryzują bardzo potrzebne funkcje, m.in. półautomatyczne obszywanie dziurek, regulacja szerokości zygzaka (do 5 mm), regulacja długości ściegów (do 4 mm), możliwość szycia podwójną igłą, szycia wstecz, regulacja naprężenia nici górnej, oświetlenie pola pracy LED, wolne ramię, ułatwiające szycie nogawek i rękawów, transport 3-stopniowy oraz najkorzystniejsze zatrzaskowe mocowanie stopek (system matic).
Maszyna do szycia Łucznik Milena, cena ok. 400 zł
Milena to jedna z najlepszych maszyn do szycia ze znanej w Polsce marki Łucznik. Łucznik 419 Milena to domowa, mechaniczna maszyna do szycia, która posiada 22 programy szycia, a także 4-stopniowy mechanizm obszywania dziurek na guziczki. Podczas pracy wykonamy podstawowe zadania, w tym m.in. stebnowanie ściegiem prostym, wykańczanie brzegów, wszywanie zamków błyskawicznych, wszywanie gumy, reperacje, i przyszywanie guzików. W zestawie Łucznika Mileny znajdziemy stopkę ogólnego użycia, stopkę do suwaków, stopkę do obrzucania dziurek, stopkę do przyszywania guzików, płytkę wyłączającą transporter, nożyk do dziurek, igły, 3 zapasowe szpulki oraz śrubokręt.
Maszyna do szycia Singer Heavy Duty, cena ok. 600 zł
Jeśli szukamy maszyny do szycia z mocnym wnętrzem i do szycia twardych oraz ciężkich materiałów, powinniśmy postawić na Singera Heavy Duty. Ta maszyna do szycia to wyjątkowo solidna i wytrzymała maszyna do szycia, której podzespoły wykonane są z metalu. Jej niesamowitą funkcjonalność potwierdza duża prędkość szycia - 1000 ściegów na minutę, aż 11 ściegów dostępnych dla użytkownika, regulacja docisku stopki, szycie podwójną igłą, wolne ramię jak również możliwość 4-etapowego obszycia dziurki. Seria Heavy Duty w dużej mierze jest odporna na błędy początkujących użytkowników. Dlatego będzie idealną propozycją dla początkujących do użytku domowego ale i na warsztaty.
Na jakie funkcje i wyposażenie możemy liczyć przy zakupie maszyny do szycia Singer Heavy Duty? Są to m.in. szycie wstecz, obszywanie dziurek w czterech cyklach, automatyczny nawijacz szpuleczki, system szybkiego nawlekania nici, funkcja szycia igłą podwójną, płynna regulacja długości ściegu, regulacja szerokości, regulacja prędkości szycia oraz praktyczny schowek na akcesoria. W zestawie otrzymamy cztery stopki: do wszywania zamków błyskawicznych, do guzików, ogólnego zastosowania oraz stopkę do obrzucania dziurek.
Maszyna do szycia Husqvarna E10, cena ok. 600 zł
Husqvarna to nie tylko producent sprzętu ogrodniczego. To również świetna marka maszyn do szycia. Maszyna do szycia Husqvarna E10 ma obszerny zakres funkcji szycia, które są przydatne szczególnie w domowym szyciu. Wyposażona jest w niezwykle przydatne ściegi: zygzakowy, do podszywania, do materiałów elastycznych, a wśród nich są ściegi rozciągliwe do wszywania gumki, kryte czy ściegi owerlokowe. Dodatkowo proponowana maszyna Husqvarna wyposażona jest w przystępny i intuicyjny nawlekacz igły oraz proste mocowanie stopek. Stalowa konstrukcja i metalowy chwytacz to zaleta tej maszyny. Możemy liczyć też na automat to nawlekania nici, zatrzaskowe mocowanie stopek (matic), regulowanie nacisku stopki na materiał oraz bardzo praktyczne wolne ramię. Długość ściegu można regulować do maksymalnie 4 mm, natomiast szerokość do 5 mm, a do wyboru mamy 21 różnorodnych ściegów.
Maszyna do szycia Juki HZL-HD80, cena ok. 1700 zł
Juki HZL-HD80 to kolejna propozycja z podstawowej serii maszyn o nowoczesnym wyglądzie, ale przede wszystkim o stabilnej i trwałej konstrukcji. Została wyposażona w metalowe podzespoły oraz elektroniczny panel z czytelnym wyświetlaczem, na którym z łatwością można wybrać jeden z 80 wzorów ściegów dostępnych w tym modelu (6 z nich programuje się bezpośrednio poprzez wciśnięcie jednego przycisku).
Posiada przycisk START/STOP umożliwiający pracę bez konieczności używania regulatora prędkości. Jest to funkcja dostępna dotychczas tylko w wyższych modelach serii F. Tak jak każda maszyna Juki, posiada także płynną regulację długości i szerokości ściegu, możliwość szycia podwójną igłą i wyłączane ząbki transportowe, co przydaje się podczas przyszywania guzika lub aplikacji oraz przy pikowaniu. Płytka ściegowa maszyny posiada dodatkowe linie pomocnicze z podziałką. W przypadku zakupu tej maszyny możemy liczyć na bogate wyposażenie. W zestawie znajdują się: stopka standardowa, stopka do wszywania zamków, stopka do ściegu dekoracyjnego, stopka do obrębiania, stopka do ściegu krytego, stopka do guzików, stopka do dziurek, pędzelek z rozpruwaczem, dwa różnorodne śrubokręty, pomocniczy trzpień szpulki, trzy szpulki bębenkowe, prowadnik do pikowania oraz opakowanie igieł.
Maszyna do szycia Brother BN27, cena ok. 900 zł
Ostatnią maszyną, jaką możemy zaproponować z czystym sumieniem, jest maszyna do szycia marki Brother. To bardzo nowoczesna i wieloczynnościowa maszyna do szycia, która wyposażona jest w 27 ściegów, wybieranych za pomocą pokrętła. Jej funkcjonalność umożliwia płynną regulację gęstości ściegu, co w połączeniu z wyborem konkretnego ściegu, daje pełną swobodę doboru optymalnych parametrów. Dzięki możliwości pracy podwójną igłą i szycie dwoma kolorami, na maszynie BN27 można wykonywać efektowne ściegi ozdobne, a dzięki zastosowaniu chwytacza rotacyjnego BN27 jest maszyną cichą i szybką.
Specjalny system mocowania szpulki w bębenku zapewnia łatwe rozpoczęcie pracy, a unikalne 6-punktowe ząbki znakomicie przytrzymują materiał podczas szycia. Niezmiernie wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny nawlekacz, który sam przewleka nitkę przez oczko. Dużym ułatwieniem jest mocowanie stopek na zatrzask, co pozwala na ich błyskawiczną wymianę.