Jeśli jesteś graczem, masz swoje potrzeby. Wiedzą to producenci różnego rodzaju sprzętu dedykowanego osobom lubiącym gry komputerowe. Poza odmienną kolorystyką, dodatkowymi opcjami czy atrakcyjnymi dodatkami, jak na przykład podświetlenie, sprzęt dla graczy cechuje się nieco innymi parametrami, większą czułością sensorów, innym skokiem klawiszy. O tym jak dobrać myszkę czy klawiaturę do grania, pisaliśmy w oddzielnym poradniku. Teraz przyszła pora na akcesoria dla graczy, które skutecznie uprzyjemnią czas przy elektronicznej rozrywce.
Dobry poślizg - podkładka pod mysz
Pierwszym punktem niech będzie podkładka pod mysz. Z pozoru jest dodatkiem przydatnym ale nie obowiązkowym. Często wydaje nam się, że podkładka jest zbędna, zwłaszcza, gdy, podczas pracy biurowej z niej nie korzystamy. I o ile, w przypadku właśnie pracy, podkładka może nie znajdować zastosowania, bo czułość myszki i jej lekkość poruszania się po blacie nie wypływa znacząco na zachowanie kursora w pracy, o tyle przy graniu dobry materiał pod naszym “gryzoniem” jest obowiązkowy.
Powierzchnia stołu nie jest optymalnym miejscem do nawigowania myszką. Liczne nierówności mogą spowodować błędne działanie myszki optycznej czy laserowej. W przypadku gier, a więc programów, w których precyzja i szybkość reakcji ma kluczowy wpływ na wynik rozgrywki, podłoże dla myszki musi być idealne. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie podkładki dedykowane graczom. Najczęściej są to materiałowe, matowe podkładki z gumowaną warstwą antypoślizgową, która zapobiega przesuwaniu się podkładki po stole, nawet podczas dynamicznej pracy myszki.
Do wyboru mamy wiele różnych modeli, wzorów, kolorów i wielkości podkładek. Najprostsze i najmniejsze kosztują od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych. Podkładki sygnowane logo firm tworzących sprzęt stricte dla graczy, to wydatek w przedziale od 50 do nawet 150 złotych. Im podkładka większa i lepiej wykonana, tym droższa, ale nawet przy zakupie podkładki z wyższej półki, warto zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników takiego produktu. Najczęściej informują, czy podkładka nie ślizga się po stole bądź, a także czy nie strzępi się na krawędziach.
Niektóre marki oferują podkładki obszywane, dzięki czemu nie musimy bać się o krawędzie naszego produktu. Często jednak takie podkładki są nieco sztywniejsze i sporo droższe od wersji nieobszywanych.
Warto inwestować w podkładkę gamingową? Zdecydowanie tak. Jeśli nasza myszka dobrze spisuje się w grach, możemy pokusić się też o dobrą podkładkę, która skutecznie podniesie jeszcze komfort rozgrywki i responsywność naszego gryzonia.
Więcej możliwości - Hub USB
Hub USB, zwłaszcza aktywny (z samodzielnym zasilaniem, dzięki któremu może skutecznie ładować podpięte do siebie urządzenia), to doskonały wybór dla gracza. Ktoś powie, po co? przecież obudowy posiadają teraz wiele portów USB. A my powiemy, że właśnie po to, by wygoda i przyjemność z grania była jeszcze większa.
Hub USB przydaje się szczególnie, wtedy gdy posiadamy sporą ilość urządzeń peryferyjnych, podpiętych do komputera. Przy założeniu, że na płycie głównej znajduje się średnio 5 portów USB, to podłączając myszkę, klawiaturę, modem i drukarkę pozostaje nam jeden port, który może być trudny w dostępie (tył komputera) lub co chwilę zajmowany przez inne peryferia. Sytuacji nie ratują także dodatkowe porty USB na froncie obudowy. Nie oszukujmy się, im więcej portów mamy wolnych, tym więcej urządzeń do nich podłączymy, i o to przecież chodzi.
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup rozgałęźnika USB (najlepiej aktywnego i w standardzie 3.0), który zajmie nam jeden port z płyty głównej, ale da 3, 4, 5 czy nawet 8 dodatkowych, pełnoprawnych portów USB. Dzięki czemu możemy do komputera podłączyć dodatkowe dyski i pamięci przenośne, pady, słuchawki z kartą dźwiękową USB, podepniemy aparat, tablet, czytnik kart czy chociażby podładujemy smartfona.
Wygoda i komfort - uchwyty do słuchawek
O słuchawkach gamingowych powstał cały artykuł, dlatego jeśli szukacie porad dotyczących słuchawek dla graczy, zajrzyjcie do niego. Dowiecie się stamtąd na co zwracać uwagę w kwestii wyboru słuchawek, a także zapoznacie się z polecanymi markami.
Słuchawki dla graczy potrafią jednak być bardzo nieporęczne, głównie z racji wielkości muszli. I mimo że niektóre marki dołączają do swoich produktów etui, a także projektują słuchawki z myślą o ich składaniu, to jednak częste przekładanie, rozpakowywanie i składanie słuchawek może być frustrujące. Dlatego też wielu producentów, stworzyło ciekawe uchwyty do słuchawek, dzięki którym możemy je powiesić i mieć z głowy problem nieporęcznego sprzętu, który co chwilę skądś spada.
W sklepach z akcesoriami dla graczy, znajdziemy różne rodzaje uchwytów, proste, minimalistyczne jak i agresywne i zaopatrzone w dodatkowe funkcjonalności. Nie dziwi więc na przykład uchwyt do mocowania na monitorze, na którym znajduje się dodatkowe gniazdo USB czy organizer do kabli.
Czy taki uchwyt jest niezbędny? Jak większość dedykowanych gadżetów, pewnie nie, ale jeśli tworzymy sobie komfortowe miejsce do chłonięcia cyfrowej rozrywki, to warto pokusić się także o taki gadżet, dzięki któremu na naszym biurku będzie po prostu większy porządek.
Mocowanie kabli
W przypadku słuchawek, jednym z istotnych aspektów był ich kabel. Ten potrafi być czasami bardzo krnąbrny i mocno się plątać. Wspomniane wyżej uchwyty na słuchawki, czasami posiadają odpowiednie wieszaczki do kabli, dzięki czemu łatwiej jest nimi gospodarować. Jednakże nie tylko z kablami od słuchawek możemy mieć problem.
Częstym kłopotem jest ciągnący się i zawijający przewód od myszki i klawiatury, który przeszkadza szczególnie podczas dynamicznych starć na komputerowych polach walki. Warto zadbać, by przewód nie przeszkadzał, a pomóc przy tym może zaprojektowany specjalnie do tego celu uchwyt do kabli. Najczęściej jest to prosta konstrukcja, wykonana z tworzywa, która pozwala na takie zamocowanie na nim kabla, by ten podczas ruchu, na przykład myszki, nie wyciągał się i nie pozostawał blisko naszej dłoni.
Często takiego rodzaju uchwyty, łącza w sobie także funkcjonalność hubu USB. Wybierając więc dobry produkt, mamy 2 w 1.
Kup gadżet, którego potrzebujesz
Kupowanie gadżetów gamingowych nie jest obligatoryjne. Nie o to przecież w tym wszystkim chodzi. Najważniejsza ma być przyjemność z gry i idąca za tym rozrywka, którą czerpać można także przy najprostszym sprzęcie. Jeśli jednak spędzamy przed monitorem komputera dużo czasu, przykładamy wagę do wygody i funkcjonalności, warto wybrać takie gadżety, z których faktycznie skorzystamy. Faktem jest, że mają swoją cenę, jednak z drugiej strony często znacząco podnoszą frajdę z zabawy i uprzyjemniają korzystanie. Jeśli więc myślimy nad zakupem takich gadżetów, warto przejrzeć oferty sklepów i wybrać coś dla siebie.