Każdy fan dobrego dźwięku potrzebuje odpowiedniego sprzętu. Aby zapewnić sobie właściwe doznania muzyczne, nie obejdziemy się bez pewnych podstawowych urządzeń, gadżetów czy dodatków. W tym tekście podpowiemy, co może być odpowiednie dla każdego entuzjasty dobrego dźwięku lub tego, który takim entuzjastą chce zostać.
Nie tylko wysokiej jakości nośniki z muzyką w postaci płyt czy plików cyfrowych są obligatoryjne. Wrażliwe ucho doceni dobrej jakości dźwięk tylko wtedy, gdy użyjemy dobrej jakości sprzętu audio, który da właściwe brzmienie. Jednak przyjemny odsłuch to nie tylko głośniki. W skład sprzętów i gadżetów, które poprawiają komfort użytkowania wchodzi też wiele innych elementów, które fani dźwięku powinni rozważyć szukając nowego zakupu. Poprawić one mogą zarówno sam dźwięk, jak i codzienną wygodę słuchania muzyki w różnych miejscach.
Słuchawki by słyszeć więcej
Zacząć należy od podstaw, czyli słuchawek. Tutaj zastosować można proste równanie: dobre słuchawki = dobry dźwięk. Właściwie to banał, chociaż często zapominamy o tym, aby dobierać ten sprzęt do rodzaju muzyki i okoliczności w jakich jej słuchamy. Zupełnie inaczej wybiera się produkt do spokojnego odsłuchu w domowym zaciszu, a inaczej do aktywnego spędzania wolnego czasu podczas biegania czy długich pieszych wędrówek.
Szukając słuchawek do domowego użytkowania, powinniśmy przede wszystkim swoje zainteresowanie skierować w stronę dużych pełnomuszlowych - zamkniętych wokółusznych - modeli uznanych firm, które to mimo często stosunkowo wysokiej ceny, dają użytkownikowi świetnej jakości dźwięk. Duże magnesy, wygodne okładziny muszli, solidne tłumienie i wysokiej jakości konstrukcja to podstawa. Dla wszystkich, którzy dysponują mniejszym budżetem na taki zakup, dobrym wyjściem może być znalezienie modelu z klasycznym kablem. Jest to rozwiązanie tańsze niż słuchawki bezprzewodowe, a równocześnie pewne i dające wysokiej jakości dźwięk. Ich minusem jest oczywiście konieczność podpięcia przewodu do źródła dźwięku, ale będąc w domu nie będzie nam to aż tak doskwierać.
Jeśli uprawiamy sporty i chcemy, aby muzyka była z nami przez cały czas, znajdźmy słuchawki douszne, które będą wygodniejsze i zapewnią także odpowiedni stopień tłumienia hałasów z otoczenia. Trudno jest podać jeden konkretny model wart zakupu. Na rynku mnóstwo jest uznanych produktów, które warte są swojej - często wysokiej - ceny. Mamy więc klasyczne pchełki, słuchawki z pałąkami, urządzenia z w pełni bezprzewodowe czy przenoszące dźwięk na kosteczki słuchowe. Pewnym jest jednak to, że łącząc wysokiej jakości dźwięk - z jakiegokolwiek on by nie był źródła - z dobrej jakości słuchawkami, na pewno odczujemy dużą przyjemność dobrego brzmienia.
Zdjęcie: sennheiser
Przenośny nie znaczy gorszy
Ktoś może powiedzieć, że dobry dźwięk może być możliwy tylko z wysokiej jakości, większych głośników. Będzie w tym nieco prawdy, jednak nie na tyle, aby bezkrytycznie podchodzić do takich stwierdzeń. Im lepszej jakości kolumny tym jakość odtwarzanego dźwięku będzie wyższa, trudno z tym polemizować. Jednak fani dobrego brzmienia, którzy - na przykład - spędzają dużo czasu ze znajomymi poza domem, na wyjazdach, spotkaniach czy aktywnie spędzając czas, na pewno docenią niewielkie głośniki przenośne, które często mogą zapewnić satysfakcjonujący poziom audio.
W sprzedaży jest wiele konstrukcji różnych firm. Od bardzo tanich za kilkadziesiąt złotych, oferujących podstawowe funkcje i kiepską jakość, tak dźwięku, jak i wykonania, przez "typowe średniaki", które mogą być rozwiązaniem dla mało i średnio wymagających, aż po konstrukcje, których koszt zakupu przekracza 1000 złotych. W przypadku pierwszych, najczęściej nie warto nawet o nich myśleć w perspektywie zakupu. Rozsądniejszą opcją będzie rozglądanie się po średniej półce sprzętów, które za kwotę od 200 do około 600 złotych oferują już naprawdę wiele. Od dobrej jakości audio, przez dodatkowe opcje połączeń ze źródłem dźwięku przez opcję powerbanku czy wodoodporności, a nawet latarki. W takiej rozpiętości kwotowej można wybrać już naprawdę dobrej jakości głośnik, który nie dość, że będzie wygodny w użytkowaniu, to dodatkowo grać będzie przyjemnie i przez długi czas.
Audiofile mogą z kolei stawiać na opcje bez kompromisów. Powyżej 1000 złotych znajdą się głośniki przenośne, które można zabierać ze sobą w podróż, i które zagrają tak, jak życzą sobie najbardziej wrażliwi fani dobrego brzmienia. Przenośny głośnik nie zapewni oczywiście jakości doskonałego domowego audio, ale może dać z siebie bardzo wiele, uprzyjemniając audiofilskie spotkanie na świeżym powietrzu.
Zdjęcia: jbl
Odtwarzacz MP3 dla pro słuchaczy
Wielu przepowiadało naturalną śmierć odtwarzaczy muzycznych w momencie, gdy pojawiły się smartfony i morze dostępnych dla nich aplikacji muzycznych. Okazuje się jednak, że wprawdzie faktycznie rynek odtwarzaczy bardzo się skurczył, ale tym samym i mocno ukierunkował na jakość.
Owszem w sprzedaży są także chińskie plastikowe wynalazki za parę złotych, jednak obecnie mówiąc "odtwarzacz mp3" najczęściej mamy na myśli sprzęt za kilkaset złotych (a nawet powyżej 1000), który jakością dźwięku znacząco przewyższa większość smartfonów.
Fan dobrego brzmienia, który posiada już wysokiej klasy słuchawki, zapewne zainteresuje się także dedykowanym odtwarzaczem, którego komponenty oraz oprogramowanie pozwalają wycisnąć ostatnie "soki" z cyfrowych plików audio, dając przyjemny, wysokiej jakości dźwięk. Z polecanych tutaj sprzętów na pewno należy wspomnieć o markach takich jak Cowon, iRiver, Teac, HiFiMan, czy produkty z linii iPod od Apple.
W modelach tych firm, producenci postawili największy nacisk na dźwięk. I to słychać, bo nawet najtańszy odtwarzacz Teac, który można nabyć już za około 200 złotych, gra o niebo lepiej niż większość smartfonów. Dlatego też jeśli chcemy mieć telefon do dzwonienia, a do słuchania muzyki dedykowany sprzęt, to dobry odtwarzacz mp3 będzie doskonałym rozwiązaniem.
Zdjęcia: hifiman
Adapter by dać więcej
Co zrobić, gdy posiadamy sprzęt "stary ale jary"? Często fani dobrego dźwięku mają głośniki czy amplitunery, które mają swoje lata, ale grają nadal świetnie. Zdecydowanie nierozsądnym byłoby wtedy pozbywać się takiego sprzętu tylko dlatego, że nie oferuje on kilku funkcji, które są w tej chwili standardem w nowych - często jednak gorzej wykonanych i grających - systemach audio. Właśnie wtedy przydaje się specjalny adapter.
Wykorzystanie specjalnego urządzenia pozwala rozwinąć możliwości naszego systemu kina domowego czy zestawu hifi o możliwość odtwarzania dźwięku z urządzeń mobilnych przez bluetooth, wybór dodatkowych źródeł dźwięku, bezpośrednią łączność z internetowymi serwisami muzycznymi, a także dołożenie kolejnych głośników, rozbudowując tym samym domowe studio odsłuchowe.
Banalnie prosta instalacja, intuicyjna obsługa, możliwości i cena takiego adaptera jest tym, co zdecydowanie przemawia za jego zakupem, szczególnie, że na rynku dostępnych jest sporo ciekawych modeli, które można nabyć już od około 300 złotych. Sprzęt dobrej klasy to wydatek mniej więcej 700-800 złotych, ale dla zaawansowanych użytkowników znajdą się i modele z jeszcze wyższej półki.
Zdjęcie: bose
Dobry drobiazg to dobra rzecz
Każdy słuchający dużo muzyki na pewno doceni kilka drobiazgów, dzięki którym czynność ta będzie jeszcze przyjemniejsza. Naturalnym prawem przyrody jest to, że po zimie przychodzi lato, a przewody słuchawkowe się plączą i supłają. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wygodny zwijak do kabla, dzięki czemu nasze słuchawki nie będą więcej sprawiały problemu. Przydatne, szczególnie gdy chowamy je do torby czy plecaka.
Słuchanie dobrej muzyki może być tym, co sprawi, że wrócimy do domu okrężną drogą, tylko po to, aby posłuchać ulubionego kawałka w aucie. Dla tych, którzy nie mają w samochodzie radia z obsługą bluetooth, kart pamięci czy nawet złącza AUX, idealnym rozwiązaniem - i przy okazji tańszym - będzie transmiter FM, za sprawą którego połączymy smartfon z samochodowym systemem audio, otwierając nowe możliwości prywatnego odsłuchu muzyki.
Zdjęcia: rhconnex
Dodatkowe kable, przejściówki i rozgałęziacze to elementy, które zbieramy przez lata użytkowania sprzętu, nie tylko audio, ale i w ogóle elektronicznego. Gdy naszym priorytetem jest dobrej jakości dźwięk, warto zainwestować w kable z pozłacanymi wtykami typu cinch czy jack oraz wysokogatunkowe przewody do głośników, które nie będą najtańszą opcją dołączaną przez producenta zestawu naszego audio. Lepszej jakości kable, złącza czy rozgałęziacze, pozwalają osiągnąć dobry dźwięk z niewielką ilością szumów i strat. Oczywiście tutaj rozstrzał cenowy jest ogromny. Bezproblemowo znajdziemy kable w cenach od 20 do 200 złotych (i więcej) za metr. Warto jednak zachować w takich zakupach umiar, bo o ile dobry przewód "gra" często znacząco lepiej od "stockowego", o tyle kabel z najwyższej półki wcale nie musi dawać współmiernych efektów dla naszego ucha.