Coraz większym powodzeniem na rynku cieszy się lomografia. Jest to ciekawy trend wśród miłośników aparatów, dzięki któremu można na nowo odkryć wymiar tworzenia zdjęć. Choć u podstaw leży wykorzystanie starych aparatów, to jednak kilku producentów oferuje nam w miarę proste konstrukcje, które nawiązują do klasycznych urządzeń radzieckiej produkcji. Czym zatem jest lomografia i na jakie aparaty warto postawić?
Lomografia – co warto wiedzieć?
Lomografia to powstały na początku lat 90. ubiegłego wieku w Wiedniu nurt w fotografii. Polega on na wykorzystywaniu w pracy starych, tradycyjnych aparatów kompaktowych, przeważnie produkcji radzieckiej. Sama nazwa tego fenomenu pochodzi od radzieckiej marki Łomo. Na początku lat 90. dwójka austriackich studentów na wycieczce w Pradze znalazła w jednym z komisów nieznany im dotąd aparat fotograficzny Lomo LC-A. Gdy wywołali z niego zrobione przez siebie zdjęcia, dostrzegli, że odznaczają się one zupełnie inną jakością, kolorami, walorami artystycznymi. Postanowili w związku z tym pójść dalej i zapoczątkować nowy nurt w fotografii.
Jest to bardzo prosta technika wykonywania zdjęć, gdzie nie ma aż tak wielu określonych reguł. Możemy fotografować dowolną tematykę, wybierać również każdą estetykę. Twórcy lomografii wyznaczyli jednak 10 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować. Przede wszystkim powinniśmy mieć zawsze aparat ze sobą, robić zdjęcia o każdej porze dnia i nocy. Nie powinniśmy przykładać tak dużej wagi do kadrowania – pstrykanie z biodra jest jak najbardziej wskazane! W przypadku przedmiotów powinniśmy je fotografować z jak najmniejszej odległości. Liczy się także szybkość wykonywania zdjęć. Nie warto przejmować się zasadami i konwenansami obowiązującymi w tradycyjnej fotografii.
Posługiwanie się aparatami analogowymi, zazwyczaj bardzo prostymi, powoduje, że na zdjęciach wychodzą różne błędy. W odróżnieniu od innych typów fotografii, tutaj błędy są właśnie atutem o wymiarze artystycznym. Na rynku znajdziemy nowe aparaty Lomo, które wykorzystują klisze lub wkłady do natychmiastowej fotografii. Czas przyjrzeć się tym najciekawszym.
LOMO Sports 4 obiektywowy
Zaczynamy od niezwykle prostego i taniego rozwiązania, jakim jest ten czteroobiektowy aparat. Jest to model do wielokrotnego użytku typu "LOMO" Actionsampler w wersji UBOOT" z czterema obiektywami do filmów małoobrazkowych typu 135 mm. Oferowana nam jest niezwykle prosta, całkowicie manualna, plastikowa konstrukcja z czterema obiektywami 26 mm.
Ważne jest to, że zdjęcia wykonywane mogą być tylko w jednym czasie naświetlania 1/100. Minimalna odległość robienia zdjęć wynosi 1,2 m. Egzemplarz ten wykorzystuje film małoobrazkowy i zapisuje cztery sekwencje na jednej klatce filmu. W zestawie dołączony jest film kolorowy 24 klatki. Jaka zatem jest cena takiego aparatu? Mniej niż 40 złotych!
LOMO Split-Cam
W cenie około 70 złotych znajdziemy LOMO Split-Cam. Jest to plastikowy aparat, który gwarantuje nam niezwykle oryginalne zdjęcia. Wszystko dzięki specjalnemu zastosowaniu multiekspozycji.. Zastosowane dwa przesuwane suwaki na korpusie aparatu dają nam spore możliwości kreowania obrazu na różne sposoby. Model ten może wykorzystywać wszystkie filmy małoobrazkowe. To całkowicie manualny egzemplarz wyposażony w plastikowy obiektyw z światłem f/8 oraz stałym czasem wykonywania zdjęcia 1/100. Producent sugeruje wykorzystywanie filmów o wyższej czułości 0 minimum ISO 200.
Lomography Diana F+
Źródło: Depositphotos.com
Lomography Diana F+ to aparat z nieco wyższej półki, gdyż zakupimy go w cenie przynajmniej 135 złotych. Jest to prosty kompaktowy aparat analogowy na film średniego formatu 120 mm. Otrzymamy dzięki niemu możliwość fotografowania w dwóch formatach kwadratowych, które uzyskujemy po zastosowaniu załączonych ramek. W zestawie znajdziemy ramkę większą 12 i mniejszą 16. Udostępnione jest nam proste ustawianie ekspozycji, które oznaczone jest piktogramem. Znajdziemy w nim takie ustawienia jak f/8 chmurka, f/11 słonce za chmurami i f/16 chmury.
Standardowy czas czas naświetlania wynosi 1/60 s z oznaczeniem N. Dostępny jest jednak tu również tryb długiego czasu B. Ostrość ustawia się w przedniej części obiektywu określając odległość urządzenia od fotografowanego obiektu. Mamy tutaj 3 opcje: 1-2 m, 2-4 m, 4 m - nieskończoność . Aparat zaopatrzony został w wymienny obiektyw 75 mm, gdzie po jego zdemontowaniu uzyskamy aparat otworkowy. Do aparatu można podłączyć lampę błyskową.
Lomography Konstruktor F SLR DIY Kit
W cenie niewiele ponad 150 złotych możemy znaleźć aparat, który dostępny jest do samodzielnego złożenia. Lomography Konstruktor F to małoobrazkowa lustrzanka analogowa. Ta plastikowa konstrukcja umożliwia podłączenie lampy błyskowej poprzez złącze PC-Socket. Dzięki niej możemy liczyć na wykonywanie zdjęć z odległości od 0,5 m. Z kolei ogniskowa wymienialnego obiektywu wynosi 50 mm, a przysłona f/10.
Obecna jest tu stała migawka, która posiada czas 1/80 s. Jest to aparat z funkcją multiekspozycji. Według producenta czas złożenia konstrukcji wynosi od 1 do 2 godzin. W cenie o kilkadziesiąt złotych więcej możemy zakupić ten sam model zaopatrzony dodatkowo w soczewki do makro fotografii oraz soczewkę do dokładniejszego podglądu fotografowanego obiektu.
Lomography Fisheye 2 Shiawase
Jest to również ciekawy aparat do lomografii, który zaopatrzony jest w bardzo szerokokątny obiektyw. Mamy do czynienia z niedużych rozmiarów lekką plastikową kompaktową konstrukcją. W przypadku naszego oka, kąt widzenia wynosi maksymalnie 95 stopni. Lomography Fisheye 2 Shiawase posiada obiektyw o kącie widzenia aż 170 stopni! W wyniku tego możemy jeszcze więcej uchwycić na fotografii, jak i wykonywać niezwykłe zdjęcia. Obiektyw zniekształca świat w kulistą rzeczywistości.
W modelu tym wykorzystuje się filmy małoobrazkowe typu 135. Znajdziemy w nim zdejmowalny wizjer, przez który zobaczymy obraz tak jak nasz obiektyw. Z pomocą tego urządzenia możemy wykonywać wielokrotne naświetlanie, używać wbudowanej lampy błyskowej, korzystać z możliwości długiego naświetlania czy też wykonywać zdjęcia w czasie 1/100 s lub do nieskończoności. Przysłona tego aparatu wynosi f/8.
Lomography Diana Mini Petite Noire
Diana Mini to prosty mały kompaktowy aparat analogowy, który wykorzystuje film małoobrazkowy 35 mm. Dzięki niemu możliwe jest fotografowanie na dwóch formatach: kwadratowym, gdzie wykonamy 36 klatek na filmie oraz pół klatce, która umożliwia wykonanie 72 dwóch zdjęć na filmie. Także i tu znajdziemy proste ustawianie ekspozycji oznaczone piktogramem, czas naświetlania 1/60 s z oznaczeniem N oraz tryb długiego czasu B. Aparat ten w cenie powyżej 300 złotych został wyposażony w lampę błyskową zasilaną baterią AA. Można w nim wykorzystywać także inne lampy, które możliwe są do podłączenia przez gorącą stopkę.
W zestawie oprócz lampy znajdziemy również kolorowe filtry do zmiany koloru światła, pasek na szyję, dekiel na obiektyw, mocowanie do statywu,wejście na wężyk spustowy. Nie można również zapominać o stylowym wyglądzie, dzięki któremu aparat prezentuje się niczym z lat 60.
Lomo'Instant Mini
Jest to pierwszy w naszym zestawieniu aparat, który wykorzystuje wkłady typu Instax znane z fotografii natychmiastowej. Tworzy on w związku z tym zdjęcia natychmiastowe, które drukują się od razu po zrobieniu. Produkt ten został wyposażony w obiektyw z migawką w kilku trybach. Możemy w nim ustawić ręcznie przysłonę, czas naświetlania oraz flash czy też po prostu wybrać tryb automatyczny. Zawartych kilka opcji ustawień przysłony gwarantuje szersze możliwości podczas fotografowania. W Lomo’Instant Mini Black wprowadzona została wbudowana lampa błyskowa.
W zestawie znajdziemy kolorowe filtry żelowe, wbudowane lusterko, które świetnie sprawdzi się podczas robienia selfie. Model ten jest dostępny w wielu opcjach kolorystycznych. Podczas pracy wykorzystuje 4 baterie AAA. Zakupimy go od ceny 350 złotych. Wersje bardziej kolorystyczne oraz z trzema dodatkowymi obiektywami osiągają cenę powyżej 500 złotych.
Lomo'Instant Automat Bora Bora
W zakresie powyżej 600 złotych czeka na nas Lomo'Instant Automat Bora Bora. Jest to kolejny produkt od firmy Lomography, który wykorzystuje barwny film światłoczuły. Gwarantuje zdjęcia natychmiastowe. Odznacza się bardzo ciekawym designem, przez co dobrze prezentuje się zarówno w damskich jak i męskich dłoniach. Model ten wyposażony jest w 60 mm obiektyw z migawką w trybie automatycznym oraz w trybie "Bulb". Zapewnia nam automatyczne ustawienie naświetlenia, przysłony oraz flash. Z kolei tryb "Bulb" pozwoli nam na ręczne zmiany ustawienia, gdzie czas naświetlania możemy ustawić do 30 sekund. Także i ta wersja posiada wbudowaną lampę błyskową.
Również i do tego zestawu dołączone są kolorowe filtry żelowe, które nakładamy na lampę błyskową. Znajdziemy w nim wbudowane lusterko, zdalny wyzwalacz,wbudowany licznik zdjęć. Egzemplarz ten zasilany jest dwoma bateriami CR2 oraz jedną CR1632 do zdalnego sterowania. Jego kompaktowe wymiary świetnie sprawdzą się na różne okazje.
Lomo'Instant Wide
W cenie powyżej 800 złotych czeka na nas Lomo'Instant Wide. Różni się on od dwóch poprzednich modeli tym, iż wykorzystuje w pracy duże wkłady Instax Wide o wymiarach 62 x 99 mm. Zaopatrzony został przy tym we wbudowany obiektyw o ogniskowej 90 mm, który odpowiada obiektywowi 35 mm współpracującemu z matrycą małoobrazkową. Sprawdzi się zarówno w przypadku portretów jak i fotografii krajobrazowej. Dostępna jest w nim w pełni zautomatyzowana migawka, gdzie aparat sam określi optymalny czas naświetlania. Ciekawa jest również wielokrotna ekspozycja pozwalająca nałożyć kilka zdjęć na siebie.
Lomo'Instant LC-A+
W cenie około 1300 złotych czeka na nas ostatnia propozycja firmy Lomography. Lomo'Instant LC-A+ to aparat na film 35 mm. Ciekawe jest to, iż za pomocą specjalnych plecków LC-A Instant Back+ możemy zmienić go również w aparat natychmiastowy. To niezwykle funkcjonalny i prosty w obsłudze model z obiektywem z ogniskową 32 mm. Posiada on tryb automatyczny ustawień, przez co dostosuje naświetlenie, przysłonę oraz flash do panujących warunków. Dostępna jest w nim również funkcja multiekspozycji. Posiada wbudowaną lampę błyskową. Jest zasilany bateriami 3x AG13 / LR44 / 357 / SR44.