Zdaniem wielu osób interesujących się fotografią, posiadanie lustrzanki cyfrowej to oznaka wkroczenia na kolejny poziom tworzenia zdjęć. Mimo wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych kompaktów czy też aparatów bezlusterkowych, lustrzanki marki Canon, Nikon, Pentax, Sony czy Olympus nadal cieszą się sporym powodzeniem. To zaawansowane urządzenia, które dadzą nam całkiem spore możliwości w przypadku tworzenia zdjęć. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym najtańszym.
Dlaczego warto kupić lustrzankę?
Lustrzanka to zupełnie inny typ aparatu fotograficznego, który jest w stanie zapewnić nam o wiele więcej możliwości w tworzeniu zdjęć. Jest to produkt, który poleca się osobom w mniejszym lub większym stopniu interesującym się sztuką fotografii. W przypadku kompaktów zdani jesteśmy zwykle na automatykę. Dostrzegamy jednak pewne niedoskonałości, niedociągnięcia, które chcielibyśmy naprawić. Taką możliwość dają nam właśnie lustrzanki.
Nie da się ukryć, że to właśnie takie aparaty jeszcze w wersji manualnej przyczyniły się do rozwoju fotografii. Z ich pomocą możemy wykorzystywać dla swoich potrzeb takie parametry, istotne elementy jak głębię ostrości, czas otwarcia migawki, balans bieli, wartość ISO, parametry przysłony. W przypadku programów automatycznych wszystko to wybierane jest przez komputer aparatu. Niestety nie gwarantuje to takich efektów, o jakich myśleliśmy.
Wiele osób stawia jednak na lustrzanki ze względu na opcję wymiany obiektywów. W aparatach kompaktowych mamy styczność wyłącznie z wbudowanym obiektywem. Nie daje on nam szerokiego pola do manewru, a także często posiada słabe światło, wartości optyczne. W lustrzankach możemy dowolnie zmieniać obiektywy – które systemem mocowania będą pasować do naszego modelu. Na rynku dostępne są zarówno obiektywy stałoogniskowe, jak i zmiennoogniskowe, o właściwościach szerokokątnych czy też teleobiektywy do uchwycenia odległych obiektów. Możemy znaleźć ich całkiem duży wybór pod względem jakościowych czy cenowym.
Innym interesującym czynnikiem są dodatkowe akcesoria. W przypadku lustrzanek cyfrowych mamy okazję zakupić całkiem sporo sprzętu pomocnego przy robieniu zdjęć. Już do samych obiektywów możemy zakupywać specjalne osłony, tuleje, pierścienie redukcyjne czy zestawy filtrów, za pomocą których zmieniamy barwę, natężenie światła słonecznego. W sytuacji konwerterów mamy okazję wykorzystywać w nowych lustrzankach stare obiektywy – być może mamy jeszcze gdzieś na strychu stary aparat radziecki Zenit? Nie możemy również zapominać o zewnętrznych lampach błyskowych, które z pewnością będą pomocne w czasie tworzenia zdjęć.
W naszym zestawieniu zaprezentujemy najtańsze lustrzanki cyfrowe, które zakupimy w cenie do 2000 złotych. Stanowić będą one idealne rozwiązanie dla amatora, który chciałby więcej nauczyć się o fotografii, poznać możliwości bardziej zaawansowanych urządzeń. Z czasem być może przesiądziemy się na modele z wyższej półki cenowej.
Canon EOS 1300D
Na sam początek lustrzanka cyfrowa marki Canon. Wersję z podstawowym obiektywem lub samo body zakupimy w cenie 1300-1600 złotych. Jest to produkt dla początkujących użytkowników aparatów cyfrowych. Wprowadzono w nim matrycę typu APS-C o rozdzielczości 18 mln pikseli. Charakteryzuje się ona całkiem dobrym zakresem czułości ISO 100-6400 (12800), szybkim 9-punktowym systemem AF oraz komunikacją za pośrednictwem Wi-Fi i NFC. Dzięki tej lustrzance możemy również liczyć na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD.
Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich niskobudżetowych modeli Canona, również i 1300D wykonany jest z plastikowych modeli. Choć nie prezentuje się przez to zbyt profesjonalnie, to jednak dzięki mniejszej wadze bardzo dobrze leży w dłoni. Ta mała, lekka i poręczna lustrzanka waży tylko 485 g. Będzie to miało znaczenie w szczególności w przypadku kobiet lub osób preferujących robienie zdjęć jedną ręką.
Zastosowanie wysokiej jakości matrycy z doskonałym procesorem obróbki obrazu zapewnia tworzenie zdjęć w czułości do 6400 lub opcjonalnie nawet 12800 ISO bez obawy o zaszumienie obrazu. Dzięki takiej opcji możemy tworzyć dobrej jakości zdjęcia w słabym oświetleniu bez lampy błyskowej. System autofokusa wyposażony w 9 punktów powinien zapewnić szybkie i sprawne ustawianie ostrości. W trybie seryjnym aparat umożliwia fotografowanie z prędkością 3 kl/s. Z pewnością zaletą może być duży, 3 calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który pomaga w kadrowaniu w trybie live view czy obsłudze menu.
Źródło: Depositphotos.com
Canon EOS 1200D
Na bardzo podobnym pułapie cenowym znajduje się Canon EOS 1200D. Pochodzi on dokładnie z tej samej serii i pod wieloma względami jest bardzo podobny do wcześniej opisywanego modelu. Jego matryca również posiada rozdzielczość 18 megapikseli, przez co możemy tworzyć zdjęcia 5184x3456 pikseli. Zastosowany tu 14-bitowy procesor obrazu DIGIC 4 także zapewnia wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 3 kl./s
Zastosowanie technologii Basic+ firmy Canon to o wiele lepszy wygląd i obsługa podstawowych trybów automatycznych, które mogą zostać dostosowane do otoczenia i rodzaju oświetlenia. W standardzie znajdziemy tryb filmowania w jakości HD z prędkością 25 lub 30 kl./s wraz z funkcją automatycznej kontroli ekspozycji. Do dyspozycji mamy czułość ISO w zakresie 100-12800, przez co możemy kontrolować poziom zaszumienia obrazu. Za pomocą dziewięciu punktów systemu AF, rozmieszczonym w różnych miejscach kadru, aparat automatycznie i szybko ustawi ostrość.
W modelu tym producent wprowadził zaawansowany system pomiaru ekspozycji iFCL, który pokonuje podziału sceny na 63 strefy, a następnie po analizie dobiera jak najlepsze ustawienia. Jego wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczości 460 000 punktów to gwarancja komfortowej obsługi na kilku poziomach.
Nikon D3200
W naszym zestawieniu przyszedł czas na produkt marki Nikon, będącej największym konkurentem Canona na rynku. Nikon D3200 zaopatrzony został w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli oraz zaawansowany mechanizm przetwarzania zdjęć EXPEED 3. Do dyspozycji w trybie AF mamy 11-polowy autofokus, który jest szybki i precyzyjny w całym kadrze. Wspomniany system przetwarzania obrazu EXPEED 3 to gwarancja szybkiego działania, doskonałej reprodukcji kolorów oraz ulepszonego nagrywania filmów.
Innowacyjny system rozpoznawania scenerii za każdym razem analizuje fotografowane ujęcie, a następnie w celu uzyskania optymalnych rezultatów dobiera najlepsze parametry. W menu znajdziemy również wbudowaną funkcję retuszu, dzięki której możliwe są zmiany rozmiaru, kolorystyki, kadrowania. Wielu osobom do gustu przypadnie z pewnością funkcja D-Lighting, która automatycznie rejestruje szczegóły w ciemnych i jasnych obszarach kadru. W tym modelu możemy fotografować z szybkością 4 kl./s.
Także i tu znajdziemy funkcję nagrywania filmów D-Movie Full HD (1080p) z szybkością 30p, 25p i 24p. Wbudowane w aparacie funkcje edycji to okazja na szybkie ustawianie początku i końca filmu. We przypadku zdjęć nocnych niezwykle pomocne będzie rozszerzenie czułości do wartości 12800 ISO, co pozwoli choćby podczas tworzenia zdjęć nocnego nieba.
Nikon D3300
Na nieco wyższym poziomie cenowym znajduje się Nikon D3300. Jest to kolejna kompaktowa i lekka lustrzanka cyfrowa z matrycą CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli. Jest nam w stanie również zagwarantować czułość do ISO 12800. Szybki i innowacyjny procesor EXPEED 4 zapewni błyskawiczne działanie i udoskonaloną redukcję szumów. W modelu tym dostępny jest tryb fotografii seryjnych z szybkością 5 kl./s.
Dzięki 13 efektom specjalnym nadamy swym zdjęciom i filmom artystyczny szlif. O jakość i ostrość zdjęć zadba również precyzyjny 11-polowy autofokus z centralnym czujnikiem krzyżowym, który błyskawicznie identyfikuje obiekt i utrzymuje jego ostrość do momentu wykonania zdjęcia. Także i tu możemy skorzystać z funkcji nagrywania filmów D-Movie w jakości Full HD (1080p). Jest to tryb z liczbą klatek na sekundę do 50p/60p i ciągłym autofokusem. Podczas kręcenia filmów z pewnością przydatny okazuje się ekran LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczości 921 tys. punktów. Ponieważ sam korpus aparatu D3300 waży zaledwie 410 g, Nikon będzie pewnie i wygodnie leżał w dłoni.
Canon EOS 100D
W cenie przynajmniej 1700 złotych oferowany jest nam Canon EOS 100D. To kolejna mała lustrzanka przeznaczona dla początkujących fotografów. Jest to model, który całkiem dobrze prezentuje się na tle swych konkurentów. Zaopatrzony jest w matrycę CMOS o rozdzielczości 18 Mpx. Dostępna jest w nim maksymalna czułość ISO 12800 (rozszerzana do ISO 25600), przez co mamy okazję rejestrować obraz z niskim poziomem szumów i zachowaniem pierwotnej atmosfery.
Innowacją w porównaniu do poprzednich modeli jest fakt, iż Canon EOS 100D posiada ekran dotykowy Clear View II TFT o przekątnej 7,7 cm (3 cale) i z 1 040 000 punktów. W wyniku tego możemy liczyć na jeszcze bardziej prostszą i komfortową obsługę menu lub wybranych opcji aparatu. Technologia zaawansowanej automatyki ujęć za każdym razem analizuje scenę i automatycznie ustawia najbardziej odpowiednie ustawienia aparatu.
Także i w tym przypadku można nagrywać materiały filmowe w rozdzielczościach do Full HD (1080p). Skorzystanie z trybu migawki wideo pozwoli rejestrować edytowane sekwencje filmów w aparacie. Matryca światłoczuła Hybrid CMOS AF II zachowuje ostrość ruchomych obiektów. Wprowadzonych dziewięć punktów AF szybko i precyzyjnie reguluje ostrość szybko poruszających się obiektów. W przypadku tego modelu możemy wykonywać zdjęcia w prędkości 4 kl./s. EOS 100D zapewnia nam również jednoczesny zapis zdjęć z filtrem i bez filtra.
Nikon D3400
W cenie poniżej 2000 złotych dostępny jest również Nikon D3400. Wykorzystana została w jego przypadku specjalna technologia SnapBridge, która zapewnia stałą łączność pomiędzy aparatem i urządzeniem inteligentnym za pośrednictwem technologii Bluetooth. W wyniku tego możemy szybko udostępniać wykonane przez nas zdjęcia. A te wychodzą bardzo dobrej jakości dzięki dużej matrycy formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli.
Zastosowany został tu procesor EXPEED 4, szeroki zakres czułości ISO (100–25600), dzięki czemu możemy liczy/ć na bardzo dobrej jakości zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Do obsługi służy monitor LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i wysokiej rozdzielczości. Niezwykle precyzyjny system autofokusa błyskawicznie ustawi ostrość na wskazanym obiekcie. Za pośrednictwem D3400 wykonamy zdjęcia z prędkością 5 kl./s. Z kolei funkcja nagrywania filmów D-Movie umożliwia rejestrowanie materiałów w jakości Full HD o dużej szczegółowości z prędkością do 50p/60p.