Od wielu lat wśród amatorów i zawodowców fotografii cyfrowej niezwykle dużym powodzeniem cieszy się makrofotografia. Możliwość tworzenia zdjęć roślin i owadów w całkiem sporym przybliżeniu to zupełnie inny wymiar tej sztuki. Choć z podstawowymi obiektywami jesteśmy w stanie wykonywać zwykłe zdjęcia, to jednak do takiego trybu o wiele bardziej przydają się specjalistyczne szkła. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym modelom zarówno z najniższej, średniej, jak i najwyższej półki. Zapraszamy w związku z tym do zapoznania się z naszym zestawieniem.
TAMRON AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2
Zaczynamy od najprostszego i najtańszego obiektywu marki Tamron. Jest to model, który zakupimy za około 600 złotych. Może być wykorzystywany do mikrofotografii, choć bardziej zaleca się go jako uniwersalne szkło. Kompaktowy obiektyw telezoom z funkcją makro 1:2 odznacza się wysoką jakością mechanizmów oraz doskonałymi właściwościami optycznymi. Wiele początkujących osób traktuje go jako uzupełnienie podstawowego szkła, dołączanego w zestawie z body.
Wykorzystany został tutaj mechanizm ,,Macro Switchover” pozwalający uzyskać minimalną odległość ogniskowania 0.95 m w zakresie ogniskowych 180-300 mm. To prosty egzemplarz, który będzie dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z fotografią. W innym wypadku polecamy zakup czegoś bardziej zaawansowanego. Warto dodać, iż model ten dostępny jest zarówno dla lustrzanek Canon, Nikon, jak i Pentax, Minolta. Za około 100-150 złotych taniej możemy zakupić jeszcze bardziej prosty obiektyw Tamron 70-300 mm f/4.0-f/5.6 Di LD.
Sigma 70-300/4-5.6 MACRO DG
Na podobnym pułapie cenowym, czyli niewiele ponad 600 złotych oferowana jest nam Sigma 70-300/4-5.6 MACRO DG. Jest tom lekki i poręczny teleobiektyw przeznaczony do portretu, przyrody i sportu. Również i tutaj zetkniemy się ze skalą odwzorowania 1:2, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany także do fotografii macro. Obrazy typu makro można nim wykonywać w zakresie ogniskowych od 200 do 300 mm z maksymalnym powiększeniem od 1:2,9 do 1:2. Przy ogniskowej 300 mm obiektyw jest w stanie ostrzyć już od odległości 95 cm.
Wykorzystane zostało tutaj między innymi szkło niskodyspersyjne (SLD), które koryguje aberrację chromatyczną w pełnym zakresie ogniskowych. Dodatkowo producent zdecydował się na wielowarstwowy system powłok redukujący pobłyski i dający optymalne zrównoważenie kolorów w całym zakresie ogniskowych. Również i tutaj zetkniemy się z kilkoma typami mocowań.
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 30 mm f/3.5 Macro
Przechodzimy do nieco droższych modeli. Ten obiektyw dedykowany aparatom Olympus kosztuje blisko 1300 złotych. Jest to szkło dedykowane dla wszystkich miłośników fotografii o dużej skali odwzorowania. Gwarantuje nam doskonałe powiększenie 1.25x (odpowiednik 2.5x dla matryc pełnoklatkowych), jednocześnie pozwala uchwycić detale z pięknie rozmytym tłem. Jest to wyjątkowy egzemplarz, który sprawdzi się nie tylko podczas macro, lecz także i fotografii portretowej.
Jest to egzemplarz składający się z 7 soczewek w 6 grupach, gdzie znajdziemy między innymi 1 element DSA, 1 EDA, oraz 1 soczewkę asferyczną. Gwarantują dzięki temu ostrość obrazu na bardzo wysokim poziomie. Model ten jest w stanie rozmyć tło w sposób charakterystyczny dla wysokiej klasy obiektywów portretowych. Ogniskowanie możliwe jest tutaj już z odległości 9.5 cm. Urządzenie to umożliwia korzystanie z funkcji Focus Bracketing, gdzie możemy wykonać kilka zdjęć danego obiektu z innym ustawieniem punktu ostrości.
Użytkownicy chwalą sobie tutaj świetną skalę odwzorowania, bardzo dobrą jakość obrazu w centrum i na brzegu kadru, umiarkowaną podłużną aberrację chromatyczną, astygmatyzm, brak problemów z winietowaniem czy też cichy, błyskawiczny i celny autofokus.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
CANON EF-M 28mm f/3.5 IS STM Macro
Na podobnym poziomie znajduje się obiektyw dedykowany aparatom marki Canon. Jest to kompaktowy makroobiektyw dla aparatów serii EOS M. Jest to pierwszy w historii obiektyw z funkcją automatycznej regulacji ostrości, który dodatkowo został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową do makrofotografii. Owe dwie wbudowane i kontrolowane lampy LED zapewniają nam dodatkowe oświetlenie przed obiektywem, przez co eliminowane są niepotrzebne cienie. Możemy zdecydować się na oświetlenie z prawej lub z lewej strony w celu znalezienia właściwego balansu.
Model ten został wyposażony w zbiegający się tubus, który ogranicza do minimum cień rzucany przez sam obiektyw. Możemy z jego pomocą tworzyć zdjęcia pod ostrym kątem (53 stopni) względem powierzchni. Egzemplarz ten charakteryzuje się współczynnikiem powiększenia 1:1. Posiada jednak przy tym tryb supermakro, który gwarantuje 1,2-krotne powiększenie. W tym trybie minimalna wartość ogniskowania to zaledwie 13 mm! Całość waży zaledwie 130 g. Wykorzystanie elementów UD i asferycznych sprawia, że możemy cieszyć się bardzo dobrą jakością obrazu. Wpływa na to także hybrydowy stabilizator obrazu, który do minimum ogranicza drgania kątowe i wynikające z przesuwania aparatu.
Samyang 100mm f/2.8 ED UMC MACRO
Samyang to bardzo interesująca alternatywa dla obiektywów wiodących marek. Jest to manualny, stałoogniskowy jasny obiektyw makro przeznaczony do aparatów z pełnoklatkową matrycą. Proponuje nam odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz umożliwia ostrzenie już od 30 cm. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem 9-listkowej przysłony, stałej ogniskowej 100 mm oraz światła f/2,8. Wszystko to sprawia, że możemy oczekiwać nie tylko wyjątkowej ostrości obrazu, lecz także i plastycznego rozmycia drugiego planu.
Choć model ten pozbawiony jest autofokusa, to jednak ustawianie ostrości w tym wypadku nie stanowi większego problemu. Model ten gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu w całym zakresie przysłon, niezwykle ciekawy kontrast i wyrazistość czy też nasycenie barw i ogólną plastykę zdjęć. Eksperci cenią sobie to szkło za dobrze skorygowaną dystorsje i aberrację. Jako wadę wymienić można brak optycznej stabilizacji obrazu czy też dodatkowych uszczelnień. Możemy go nabyć w cenie poniżej 2000 złotych.
TAMRON SP 90mm F/2.8 DI USD
TAMRON SP 90mm F/2.8 DI USD to model z jeszcze wyższej półki, którego cena oscyluje w granicach 3000 złotych. Produkt ten został wyposażony z system XY-Shift. Jego zadaniem jest poprawa optycznej stabilizacji obrazu w dowolnej odległości fotografowania od nieskończoności do makro. Wprowadzona została tutaj przez producenta najnowsza wersja oprogramowania sterującego USD, która gwarantuje szybsze i dokładniejsze ustawienie ostrości. Tamron postawił przy tym na dodatkową fluorową powłokę na soczewce, przez co obiektyw jest bardziej odporny na wilgoć i kurz, nadaje się do pracy w trudniejszych warunkach.
Mamy tutaj do czynienia ze znakomitymi możliwościami i właściwościami anty-refleksyjnymi. Znajdziemy tu konstrukcję składającą się z 14 elementów ułożonych w 11 grupach. Zainstalowana została soczewka LD (Low Dispersion) oraz dwie XLD (Extra Low Dispersion), które korygują aberracje chromatyczne. Jednocześnie Floating System wpływa na doskonałą jakość obrazu na każdym poziomie ostrzenia. Obiektyw ten skutecznie eliminuje refleksy. Możemy cieszyć się tutaj zachowaniem wyjątkowych efektów rozmycia tła. Warto dodać, iż za pracę mechanizmu odpowiada skuteczny silnik ultradźwiękowy, służący do szybkich i dynamicznych motywów.
Sigma AF 150 mm f/2.8 APO EX DG OS HSM Macro
W cenie powyżej 4000 złotych popularnym modelem jest ta właśnie Sigma. Jest to to odświeżona wersja znanego obiektywu z 2004 roku o tych samych praktycznie parametrach. Świetnie sprawdzi się zarówno w fotografii makro jak i portretowej. Wprowadzona została tutaj stabilizacja obrazu 4 EV. Z kolei samo ustawianie ostrości odbywa się przy pomocy sinika ultradźwiękowego HSM. W tym modelu maksymalna skala odwzorowania wynosi 1:1, a szkło gwarantuje ostrzenie już od 38 cm. Sigma AF 150 mm f/2.8 zaopatrzona została w 19 soczewek w 13 grupach, w tym posiada 3 elementy wykonane są ze szkła SLD.
Ceniona jest tutaj bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru, świetna jakość obrazu na brzegu kadru, wyjątkowo solidna obudowa, skuteczna stabilizacja obrazu. Ponadto możemy tutaj liczyć na świetną korekcję aberracji chromatycznej, niewielki astygmatyzm, cichy i dość celny autofokus, bogate standardowe wyposażenie.
Zeiss Macro-Planar T* 2/100
W cenie przeszło 6000 złotych dostępny jest między innymi Zeiss Macro-Planar T* 2/100. Pochodzi om od kultowego producenta na rynku, który od wielu dekad jest symbolem najlepszej jakości optyki. Jest to wyjątkowo szybki, krótki teleobiektyw makro, który pozwala nam uchwycić najmniejsze szczegóły z maximum precyzji. Model ten został wyposażony w zupełnie nowy optyczny design oraz elementy mające za zadanie wyeliminować zniekształcenia. W wyniku tego szkło to świetnie służy do fotografii makro, choć równie dobrze sprawdzi się w fotografii portretowej.
Mamy tutaj do dyspozycji bardzo duży zakres regulacji ostrości, który zapewnia doskonałą kontrolę obrazu. Zastosowana w nim przysłona f/2.0 pozwala uzyskać wyjątkową jasność, ostrość obrazu. Egzemplarz ten przystosowany jest do użytku z pełnoklatkowymi aparatami SLR i DSLR. W przypadku pracy z niepełnoklatkowymi aparatami zwiększa swą ogniskową do 150 mm.
Sigma 180 mm f/2.8 DG EX APO OS HSM MACRO
Na sam koniec Sigma, za którą trzeba zapłacić 7000 złotych. Nie jest to astronomiczna kwota, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż Cooke Anamorphic/i Prime Lenses 65mm Macro kosztuje ponad 120000 złotych! Sigma 180 mm f/2.8 to profesjonalny obiektyw do makrofotografii, który gwarantuje wyjątkową jasność, stabilizację obrazu oraz długą ogniskową. Pochodzi on z serii EX, gdzie wszelkie produkty wykonane są z najwyższej jakości komponentów. Posiadają wytrzymałą konstrukcję i wysokiej jakości optykę.
Ten obiektyw zbudowany jest z 19 elementów rozmieszczonych w 14 grupach. Jego soczewki APO niwelują wszelkie aberracje, dystorsję i inne przekłamania w obrazie. Dla lepszej jakości obrazu wykorzystano także 3 soczewki FLD o niskiej dyspersji. Powiększenie odwzorowuje tutaj rzeczywistą skalę przedmiotów w skali 1:1. do poprawnego złapania ostrości potrzeba nam zaledwie 47 cm. Za prace odpowiada tutaj bezgłośny, ultraszybki napęd HSM.