Gofry to wspomnienie wakacji nad morzem i beztroskiego wypoczynku. Jednak kluczem do sukcesu jest sprawdzone ciasto i dobry sprzęt, który wypiecze gofry na chrupiąco. Gofrownica nie jest co prawda sprzętem, bez którego nie możemy się obejść w domu, ale kto nie lubi smacznych gofrów z bitą śmietaną i owocami w środku zimy? Jak nic poprawią nam humor!
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie gofrownicy?
Przed zakupem gofrownicy trzeba postawić sobie kilka pytań, które pozwolą nam ukierunkować nasze potrzeby. Zastanówmy się, jak często będziemy używać gofrownicy (tak, wiemy – na początku pewnie codziennie!), jak dużo gofrów na raz chcemy przyrządzać oraz nad tym, czy interesuje nas konkretny kształt gofrów i dopasowanie desingu do wystroju kuchni lub pozostałych sprzętów gospodarstwa domowego.
Najważniejsza przy wyborze sprzętu do pieczenia gofrów jest jego moc. Bez wysokiej wartości, nie mamy szans na pyszne chrupiące gofry, a jedynie na podpieczone, gumowate ciasto o smaku gofrów. Dlatego koniecznie przyjrzyjmy się właściwej mocy gofrownicy, która nie może być niższa niż 1200 W, a najlepiej, by miała 1700 W. Wielkość powłoki grzewczej ma tutaj także ogromne znaczenie. Przy małym sprzęcie, który wypieka tylko dwa małe gofry, wystarczająca jest moc rzędu 1400 W. Natomiast duże gofrownice wymagają większej mocy, bo gofry podpiekły się równomiernie.
Kolejny niezwykle ważny element dobrej gofrownicy to wkładki, czyli powierzchnia do pieczenia, a raczej materiał, z jakich jest wykonana. Zazwyczaj do wyboru są trzy: teflonowa, ceramiczna lub żeliwna, przy czym to właśnie teflonowa jest najbardziej popularna. Dlaczego? Jest najtańsza, a jednocześnie dobrze piecze ciasto, które nie przywiera do jej powierzchni. Niestety teflon ma to do siebie, że bardzo łatwo go uszkodzić. Dlatego ważne jest czyszczenie wkładek delikatną, miękką gąbką, a także używanie do wyjmowania gofrów jedynie drewnianych narządzi kuchennych. Naszą uwagę może zwrócić też powierzchnia ceramiczna, która ma podobne właściwości do teflonowej, jednak nie jest tak łatwa do uszkodzenia, ale niestety zazwyczaj też droższa. Z kolei gofrownice żeliwne należą już do rzadkości – ze względu na dość wysoką ceną, a jednocześnie możliwość przywierania ciasta i dłuższy czas nagrzewania przed pieczeniem. Warto też wybierać te gofrownice, których wkładki można dowolnie wyjmować – są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu (można je myć swobodnie w zlewie, bez obawy o zalanie wodą lub płynem kabli i innych elektrycznych elementów gofrownicy). Przyda się też rzut oka na materiał, z jakiego zrobiona jest obudowa gofrownicy. Najlepiej sprawdzi się sprzęt wykonany ze stali, te plastikowe mogą szybko ulegać awarii, a nawet topić się, jeżeli moc gofrownicy będzie zbyt duża. Uchwyt do otwierania sprzętu powinien być wykonany z materiału, który się nie nagrzewa.
Czemu jeszcze warto się przyjrzeć, podczas wizyty w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego? Z pewnością praktyczna gofrownica powinna posiadać lampkę kontrolną, która podpowie nam, kiedy sprzęt jest dobrze nagrzany i możemy wlewać ciasto na gofry. Taka lampka bardzo często pokazuje również to, że gofry są gotowe i można je wyjąć. Niektóre sprzęty mają również dodatkową lampkę, która informuje nas, że sprzęt jest podłączony do zasilania. To dobra i praktyczna funkcja, bo taka lampka podpowie nam, kiedy gofrownica będzie nagrzewała się zbyt długo lub zupełnie niepotrzebnie. Ważna dla nas może okazać się też długość kabla, która pozwoli nam wygodnie korzystać z gofrownicy na blacie w kuchni z ograniczoną liczbą gniazdek elektrycznych. Gofrownice łatwiej też przechowywać w pionie, bo zajmuje mniej miejsca, ale trzeba to sprawdzić, ponieważ nie każdy sprzęt może być tak ustawiony na dłuższy czas. Ważną funkcją sprzętu jest także to, by była możliwość zmniejszania lub zwiększania temperatury pieczenia gofrów. Wtedy dopasujemy swoje wypieki do każdego – będziemy mogli robić gofry bardziej lub mniej wypieczone.
Fot. Jodie Morgan / unsplash.com
Gofrownica z dodatkami. Czy warto?
Bardzo często gofrownice mają różne dodatkowe płytki, które pozwalają opiekać kanapki, a nawet grillować mięso. To świetnie rozwiązanie dla osób, które mają miejsca w kuchni i dodatkowy sprzęt w postaci tostera, sandwicha i przenośnego grilla byłby sporym kłopotem do przechowywania. Uniwersalność gofrownicy może znacząco zaoszczędzić nam miejsce, ale jednocześnie bardzo często sprzęt traci na jakości, a przede wszystkim na najważniejszym aspekcie pracy, czyli na mocy. Dlatego przy zakupie, powtarzamy to po raz kolejny, bezwzględnie trzeba przyjrzeć się uważnie parametrom gofrownicy.
Cena dobrej gofrownicy
Gofrownice można kupić nie tylko w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, ale także czasem w popularnych marketach spożywczych, a nawet drogeriach. Jednak wydaje się, że kupowanie sprzętu razem z pieczywem i ziemniakami nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? W marketach ceny są niskie, ale też nie możemy wiele spodziewać się po takim sprzęcie. Gofrownice z popularnych marketów spożywczych mają małą moc, a jakość wykonania i trwałość pozostawiają wiele do życzenia. Cena 50 – 70zł to za mało, by firma mogła wyprodukować sprzęt, który będzie służył nam kilka lat. Dlatego polecamy kupowanie sprzętu dobrych firm, które stawiają na jakość. By kupić dobrą jakościowo gofronicę trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100-200 zł, zależnie od ilości dodatkowych funkcji, designu i marki producenta.
Jak zwykle polecamy zakupy w sieci. Również gofrownice można znaleźć tam w okazyjnych cenach, znacznie niższych niż te w sklepach stacjonarnych. Wiele osób najpierw ogląda sprzęt „gołym okiem”, a dopiero później decyduje się na zakup w intrenecie. Ceny potrafią się różnić nawet w tym samym sklepie – jego wariancie stacjonarnym i wirtualnym.
Niezawodny przepis na gofry
Dobry sprzęt i niezawodny przepis na gofry to klucz do sukcesu. Mamy dla Was dobry przepis, który gwarantuje idealnie chrupiące ciasto na zewnątrz i lekko miękkie w środku. Na dwie szklanki mleka dodajemy dwie szklanki mąki i łyżeczkę proszku do pieczenia. Dodajemy szczypię soli, dwie łyżeczki cukru (najlepiej drobnego – do wypieków) oraz dwa żółtka. Wszystko miksujemy na gładką masę, a w drugiej misce ubijamy dwa białka na sztywną pianę. Pianę z białek oraz masę mieszamy delikatnie, najlepiej drewnianą łyżką. I już możemy piec najlepsze gofry – wystarczą 2-3 minuty w gofrownicy, ale ważne jest także to, by stygły na kratce. Wtedy odparuje z nich równomiernie nadmiar wilgoci i będą idealnie chrupiące.
Sprawdź, w którą gofrownicę do domu warto zainwestować!
Gofrownica Blaupunkt WMP-501, cena ok. 80 zł
Prostokątny, unikalny design gofrownicy firmy Blaupunkt pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni oraz ułatwia przechowywanie urządzenia. Dodatkowo zapewnia także równomierne opieczenie gofrów. Funkcja umożliwiająca obrót urządzenia o 180 stopni gwarantuje odpowiednie wypełnienie formy ciastem, a co za tym idzie, idealny kształt gofrów. Atutem urządzenia jest łatwość jego czyszczenia i konserwacji. Wydajny mechanizm grzewczy, rozprowadzający temperaturę po płytach, zapewni równomierne opieczenie gofrów. Nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury wypiekania czuwa termostat, a lampka kontrolna pozwala nam kontrolować czas pieczenia. Płyty grzejne pokryte są wysokiej jakości materiałem nieprzywierającym. Dla osiągnięcia najlepszego rezultatu opiekania oraz dla bezpieczeństwa użytkownika, umieszczona na uchwycie klamra pozwala na zamknięcie urządzenie w trakcie jego pracy.
Gofrownica Bomann WA 5018,cena ok. 80 zł
Bomann to znana marka domowego AGD w dobrej, niskiej cenie. Gofrownica nie kosztuje dużo i robi wyjątkowo urocze gofry w kształcie serduszek – pięć sztuk za jednym razem! Za tę cenę moc gofrownicy Bomann jest rewelacyjna, bo to aż 1200 W, a do tego charakteryzuje ją nieprzywierająca powłoka oraz uchwyt izolowany przed przegrzaniem. Gofrownica Bomann ma także płynnie regulowany termostat, dwie kontrolki pieczenia gofrów oraz specjalnie wbudowany mechanizm, chroniący przed przegrzaniem. Nóżki z gumą dodatkowo zabezpieczają sprzęt przed przesuwaniem.
Gofrownica Eldom WA, cena ok. 80 zł
Kolejna dobra gofrownica w przyjaznej cenie, która nie zrujnuje naszego budżetu. Dzięki dużej mocy 900 W urządzenie rozgrzewa się szybko i jest gotowe do pracy niedługo po uruchomieniu. Gwarantuje to szybsze przygotowanie smakołyków. Gofrownica Eldom produkuje wafle w kształcie serduszek (pięć sztuk przy jednym pieczeniu), wyłożona jest nieprzywierającą powłoką, ale niestety zewnętrzny materiał to tworzywo sztuczne. Gofrownica wyposażona jest w dwie lampki kontrolne i miejsce na nawinięcie przewodu. Urządzenie jest wyjątkowo proste w obsłudze.
Gofrownica Sewerin WA2016, cena ok. 100 zł
Gofrownica marki Sewerin ma moc 1200 W, dzięki czemu piecze smaczne i chrupiące gofry. Płyta grzewcza jest podwójna i wykonana z materiału, do którego nie przywiera ciasto. Jest wyposażona w lampkę do dokładnego kontrolowania czasu pieczenia oraz regulator temperatur. Gofrownicę można przechowywać w pozycji pionowej, dzięki której zaoszczędzimy dożo miejsca, a z tyłu znajdziemy miejsce na zwijanie kabla. Jedynym jej minusem jest powłoka zewnętrzna, ponieważ wykonano ją z tworzywa sztucznego.
Gofrownica MPM MGO-24, cena ok. 180 zł
Nieco droższy niż wyżej przedstawione gofrownice jest sprzęt marki MPM, znanej na polskim rynku przede wszystkim z produkowania drobnego AGD codziennego użytku. Moc gofrownicy to 1400 W, a można w niej przygotować dwa duże kwadratowe gofry. Urządzenie zostało wyposażone w specjalną powłokę, która eliminuje problem przywierania ciepłych gofrów do urządzenia. Taka powłoka oznacza również łatwiejsze czyszczenie urządzenia po skończonej pracy. Gofrownica MPM posiada także termostat, który automatycznie reguluje temperaturę przygotowywanych przekąsek i chroni je przed przypaleniem. Czarno-srebrna obudowa ze stali nierdzewnej idealnie komponuje się z każdym wnętrzem kuchni. Dodatkowo gofrownica MPM posiada miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego.
Gofrownica DEZAL 301, cena ok. 250 zł
Podstawowymi elementami opiekacza są płyty grzewcze – dolna i górna, wykonane ze stopu aluminium i pokryte od strony roboczej teflonem. W płytce dolnej znajduje się fabrycznie ustawiony ogranicznik temperatury utrzymujący odpowiednią temperaturę pracy urządzenia. Moc gofrownicy Dezal to 1300 W. Obudowa jest prostokątna i można jednorazowo przygotować dwa kwadratowe gofry przy jednym pieczeniu. Urządzenie nadaje się do długotrwałej pracy.