Dla wielu klawiatura jest elementem komputera, który po prostu zawsze jest. Jeśli używamy peceta do pracy, to najpewniej nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak wiele ciekawych funkcji dodatkowych mogą oferować i jak bardzo mogą się różnić od siebie. Sama konstrukcja klawiatur determinuje często ich zastosowanie. I oczywiście pisząc o konstrukcji nie mamy tu na myśli rozłożenia klawiszy, lecz tego co się pod nimi kryje, a może kryć się sporo.
Ewolucja klawiatur komputerowych
Kiedyś istniały klawiatury tylko mechaniczne. Z czasem zostały wyparte przez klawiatury membranowe. Obecnie, rozwój sprzętu poszedł w tę stronę, że producenci są w stanie stworzyć klawiatury tak dla piszących jak i grających w gry. A skąd wzięły się różnice?
Wszyscy pamiętamy chyba białe i żółknące z czasem stare klawiatury (często bez klawisza funkcyjnego Windows), które obsługiwały pecety. Były to wspomniane wcześniej, klawiatury mechaniczne. Cechowały się wysokimi profilami i dużym “skokiem” klawisza. Wydawały też podczas pisania specyficzny głośny dźwięk - klik. Po latach użytkowania takiego sprzętu nadszedł czas na nowość - klawiatury bez mechanicznych elementów.
Wprowadzenie płaskich klawiatur membranowych, spowodowało, że sprzęt ten stał się tańszy, lżejszy, cichszy i przyjemniejszy podczas pracy. Działały one tak, że wciskany klawisz naciska gumową bądź silikonową membranę, pod którą znajduje się płytka PCB (z nadrukowanym obwodem elektrycznym), która odpowiada za bezpośrednie przeniesienie akcji klawisza, na wartość cyfrową. Dzięki takiej konstrukcji, możliwe było tworzenie klawiatur bardzo płaskich, lekkich i wytrzymałych. Obecnie dzięki tej technologii kupić można także klawiatury membranowe kieszonkowe i zwijane, które można w każdej chwili schować, nawet do kieszeni.
O klawiaturach mechanicznych nie zapomnieli jednak twórcy sprzętu dla graczy, którzy po modyfikacjach, stworzyli kilka różnych rodzajów przełączników mechanicznych. Przełączniki te doskonale spisują się w klawiaturach gamingowych i chociaż takie klawiatury są droższe niż membranowe, to jednak zapewniają lepsze “czucie” klawiszy, a także lepiej znoszą intensywne użytkowanie podczas grania w gry komputerowe.
Klawiatury mechaniczne - przełączniki
Najpopularniejsze są niemieckie przełączniki mechaniczne Cherry MX, które dzielą się na różne typy. Ich zastosowanie determinuje klawiatury pod różne rodzaje gier. Mamy więc przełączniki Cherry MX Black, które są bardzo twarde i wymagające wyraźnej siły docisku. Stanowią one najlepsze rozwiązanie do dynamicznych do gier. Red, podobnie jak Black, jednak wymagające mniejszej siły docisku do aktywacji. Brown, stanowiący względną równowagę pomiędzy przełącznikiem do grania i pisania, nie wymaga wciśnięcia klawisza do końca by spowodować daną akcję. Do tego są jeszcze przełączniki Blue, cechujące się stosunkowo wolnym powrotem po wciśnięciu. Spiszą się głównie podczas tworzenia tekstów. Istnieją jeszcze wersje Clear i Green, które jednak w związku ze znikomą dostępnością w Polsce, raczej nie będą częstym wyborem wśród kupujących. Oba przełączniki to zmodyfikowane wersje Brown i Blue, które cechują się większą twardością, i siłą nacisku w celu aktywacji.
Klawiatura mechaniczna czy membranowa?
Jaką klawiaturę więc wybrać? Właściwie kwestia wyboru jest bardzo prosta. Jeśli na komputerze głównie pracujemy, dużo piszemy i korzystamy z internetu, zakup klawiatury mechanicznej będzie raczej nieopłacalny. Oczywiście, można kupić klawiaturę z przełącznikami Cherry MX Blue albo Brown, jednak cena zakupu takiego sprzętu będzie 2 lub 3 krotnie wyższa niż dobrej “membranówki”. Dużo wygodniejsza więc będzie klawiatura membranowa, z niskimi klawiszami, dzięki którym pisze się sprawniej i szybciej. Alternatywą, mogą być klawiatury membranowe dla graczy, które będą nieco droższe, ale które także będą wyposażone w wyższe klawisze i bardziej wyraźny ich skok. Odczucie będzie więc nieco podobne do gry na “mechaniku”.
Pamiętać musimy, że klawiatury membranowe cechują się wytrzymałością rzędu od 1 do 10 milionów kliknięć, a także dużą wrażliwością na nacisk. Skok klawisza jest najmniejszy, a z czasem niestety te się “wyrabiają”, stają mniej sprężyste, opadające, lepkie czy hamujące.
Jeśli dużo gramy w dynamiczne gry i przykładamy dużą wagę do szczegółów i wygody w grach, warto rozejrzeć się za klawiaturą mechaniczną, która oferuje odpowiednią responsywność klawiszy w każdym momencie rozgrywki. Tutaj kolejno modele z przełącznikami Black i Red do szybkich gier akcji, w których to przyciski naciskamy mocno i do samego końca, lub Blue czy Brown, gdy nasze granie jest spokojniejsze, nakierunkowane na zręcznościówki czy gry RTS. Taki wybór sprawdzi się też gdy zdarza nam się pisać dłuższe teksty na komputerze.
Wytrzymałość a cena klawiatury
Klawiatury mechaniczne cechują stałą wytrzymałością rzędu 20-50 milionów kliknięć (w zależności od przełączników), co pozostaje bez konkurencji ze strony klawiatur membranowych. Mechaniki przegrywają jednak z nimi w kwestii ceny. Dobre i bardzo dobre klawiatury membranowe można kupić już od 50 do 150 zł. Tymczasem, by w ogóle móc sięgnąć po jakąkolwiek mechaniczną klawiaturę musimy liczyć się z wydatkiem od 350 do nawet 800 złotych. Wszystko jest jednak kwestią podejścia i indywidualnych preferencji. Jeśli granie uważamy za swoją pasję, warto wydać więcej za większą przyjemność z zabawy.