Bezprzewodowy internet w całym domu, to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. W dobie stosunkowo tanich i silnych łączy dostarczanych przez operatorów, skomunikowanie wielu urządzeń elektronicznych i multimedialnych w sposób bezprzewodowy, staje się łatwe i bezproblemowe. Aby to zrobić, trzeba jednak posiadać dobrej jakości router, który w odpowiedni sposób połączy nasze komputery, telefony, tablety, czy telewizory z internetem.
Sieć domowa - bez kabla
W tym tekście zajmiemy się tematem doboru dobrego routera do domu. Opiszemy na co zwracać uwagę, jakie opcje warte są większych pieniędzy za dany model.
Zacznijmy od tego, że obecnie routery WiFi mogą pracować w kilku standardach sieci: G (54 Mb/s), N (300 Mb/s) i AC (1 Gb/s). Aby sprawdzić jak szybko dany router będzie pozwalał na ściągnięcie pliku, warto sobie wykonać proste działanie. Wartość podaną na pudełku, bądź w specyfikacji, w mb/s dzielimy przez liczbę 8. Wynik będzie wartością w megabajtach na sekundę (mb/s). Jest to maksymalna wartość z jaką może ściągać plik.
Należy jednak pamiętać, iż jest to wartość praktycznie nie do osiągnięcia w normalnych warunkach użytkowania routera. Wpływ na jakość sygnału mają takie czynniki jak rodzaj ścian w budynku, inne włączone urządzenia i aktywne sieci oraz wiele innych pomniejszych czynników.
Dual-band, czyli większe możliwości
Sieci bezprzewodowe działają na dwóch pasmach przenoszenia: 2,4 oraz 5 GHz. Pierwsze z nich, jest już dość starym standardem, na którym pracować może wiele urządzeń. Stąd powstała potrzeba stworzenia nowego, pojemniejszego pasma 5 GHz, które ma niejako odciążyć to pierwsze.
Aby połączyć bezproblemowość łączenia poprzez router różnych urządzeń z pasmem 2,4 GHz, z dużymi możliwościami pasma 5 GHz, stworzono urządzenia z funkcją Dual-band. Jest to po prostu równoczesna obsługa obu pasm przenoszenia. Dzięki temu, każde urządzenia, nawet starsze, będą mogły się połączyć z naszą siecią.
Przy wyborze routera z opcją Dual-band, producenci czasami stosują oznaczenia wprowadzające w błąd użytkownika. Na pudełkach podają informację, w której sumują oni wartości pasm, np. 300 dla pasma 2,4 Ghz i 450 Mb dla pasma 5 GHz. Zapisują te wartości jako 300+450, co jednak jest wprowadzające w błąd. Pasma te nie sumują się, ponieważ każde działa na własnej częstotliwości, więc pracują oddzielnie. Należy o tym pamiętać.
Rodzaje wtyczek
Producenci niektórych modeli, wzbogacają swoje konstrukcje o modemy ADSL2+ czy VDSL. Wymagają one specjalnego kabla. Zakup takiego modemu będzie wymagany jeśli nasz dostawca internetu korzysta z tejże technologii. W naszym kraju jest to Orange i Netia. W przypadku popularnych operatorów telewizji kablowej, wystarczy router z portem Gigabit LAN. Na rynku znajdziemy także modele obsługujące popularne modemy USB 3G, a nawet 4G LTE. Przed zakupem routera, warto sprawdzić jaki kabel jest wymagany do prawidłowego podłączenia i kupić modem z odpowiednim gniazdem.
Anteny wewnętrzne czy zewnętrzne?
Co do samej konstrukcji routerów, urządzenia te przybierają różne formy, często bardzo efektowne i designerskie. Aby urządzenia te wyglądały lepiej i nie straszyły na biurkach użytkowników, producenci często stosują wewnętrzne anteny, dzięki czemu sprzęt wygląda spójnie i przyjemnie dla oka. Wykorzystanie jednak anten wewnętrznych ma to do siebie, że mogą (chociaż nie muszą) być słabsze, niż w urządzeniach z zewnętrznymi antenami. Wersje zewnętrzne mają też tę zaletę, że pozwalają na montaż dłuższych dodatkowych anten co może wzmocnić sygnał.
Należy jednak też wspomnieć iż rodzaj anteny nie jest w pełni miarodajnym wyznacznikiem. Najlepszą opcją jest sprawdzenie danego routera w domu. Na szczęście kupując sprzęt, przysługuje nam prawo do zwrotu lub wymiany na inny model, więc w razie problemów z jakością sygnału, możemy bez większych problemów wymienić sprzęt.
Standardy i dodatki
Nowoczesne routery często posiadają jeden lub kilka portów USB, najczęściej w standardzie 3.0. Złącze to pozwala na wygodne podpięcie, na przykład, zewnętrznego dysku bezpośrednio do routera. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bezpośrednio udostępniać pliki z dysku, wszystkim, którzy są podłączeni do naszej bezprzewodowej sieci lokalnej. Podobnie jest takżę z możliwością podłączenia drukarki. Rozwiązanie przyjemne, szybkie i bezproblemowe.
Z siecią bezprzewodową wiąże się też aspekt jej bezpieczeństwa. Wiele modeli routerów umożliwia ustawienia maksymalnych adresów sieciowych MAC, które mogą połączyć się z naszym internetem. Standardem są także firewalle i zapory, konfigurowalne w pełni przez właściciela routera i sieci. Na potrzeby internetu domowego jest to wystarczające.
Jeśli z naszego internetu korzystają także nasi milusińscy, to niektóre (droższe) modele routerów oferują możliwość konfiguracji kontroli rodzicielskiej. Możliwe jest wtedy blokowanie internetu w określonych godzinach dla wybranych urządzeń, a także inne opcje zwiększające kontrolę nad dziećmi.
Drogi router - opłacalny zakup?
Jak wszystkie dodatkowe opcje mają się do ceny? Wszystko o czym wspomnieliśmy powinno z nią współgrać. Nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na urządzenie, którego możliwości w pełni nie wykorzystamy. Trzeba pamiętać, że do użytku domowego, nie ma potrzeby wybierać bardzo drogiego sprzętu, którego głównym miejscem docelowym pracy powinno być, na przykład, biuro.
Producenci prześcigają się w wielu różnorodnych opcjach i faktycznie są one w większości przypadków bardzo interesujące, jednak nie każdemu potrzebne. Jeśli szukamy routera do montażu w domu, w zupełności wystarczy urządzenie w cenie od 100 do około 350/400 złotych. Droższe modele powinny nas interesować głównie jeśli faktycznie wiemy, że potrzebujemy mocniejszego urządzenia z większą ilością opcji, albo planujemy wykorzystywać router w biurze.