Elektronika użytkowa wciąż idzie do przodu. Wynalazek, który jeszcze kilka lat temu był drogim gadżetem dla wybranych, obecnie staje się dostępny niemal dla wszystkich. Mowa tu oczywiście o smartwatchu, czyli inteligentnym zegarku.
Na rynku znaleźć możemy urządzenia tego typu, wielu różnych firm, w różnych wariantach i szerokiej rozpiętości cenowej. Pytanie tylko, który z nich wybrać? Czy warto dopłacać do drogich sprzętów, czy można ze spokojem postawić na tańsze? Postaramy się Wam podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego gadżetu.
Zdjęcia: mykronoz.com
Smartwatch dla każdego?
Obecnie ceny smartwatchy zaczynają się od około 200 złotych. Są to najczęściej modele mniej znanych marek, które węsząc rosnące zapotrzebowanie na tego typu urządzenia, same wypuszczają na rynek inteligentne zegarki (pisząc "zegarki" używamy uproszczenia). Trzeba jednak powiedzieć, że wszelkie konstrukcje "no name", raczej zbyt długo nam nie posłużą z kilku względów. Ale o nich w dalszej części tekstu.
Szukając smartwatcha, musimy brać pod uwagę, iż jest to nadal użyteczny, ale jednak, gadżet. Faktem jest, że funkcje wielu z nich potrafią znacząco ułatwić życie, jednak musimy pamiętać, że tego typu sprzęty nie zastąpią nam smartfona. One tylko posłużą do monitorowania jego stanu, podglądu przychodzących informacji i ewentualnie monitorowania bardzo podstawowych parametrów naszego ciała.
Pierwsza kwestia przy wyborze takiego urządzenia, to kwota, jaką możemy na niego przeznaczyć. Bezpośrednio z nią wiąże się marka sprzętu, jego możliwości oraz wykonanie. I tutaj trzeba zadać sobie pytanie, czy bardziej podoba nam się sama forma smartwatcha, ale niekoniecznie zależy nam jego "smart" funkcjach? Jeśli tak jest, to może warto pomyśleć o zakupie klasycznego zegarka zbliżonego wyglądem do takiego smartwatcha. Ceny, zwłaszcza wyglądających naprawdę dostojnie, urządzeń tego typu, mogą znacząco przewyższać kwoty bardzo dobrych, markowych, klasycznych zegarków.
Zdjecia: sonymobile.com
Funkcjonalność a wygląd
Jeśli jednak zależy nam na funkcjonalności i możliwości smartwatcha, to tutaj również warto sprawdzić, które z nich oferują to, czego nam trzeba, za jak najatrakcyjniejszą cenę. Zarówno w przypadku wyglądu, jak i funkcji, nie ma sensu przepłacać. Jeśli chcemy wydać kilkaset złotych na produkt tego typu, zróbmy to za zegarek, z którego skorzystamy w pełni.
Gdy już mamy określoną kwotę i funkcjonalności, na których nam zależy, możemy przejść do selekcji ofert. Tutaj wiele zależy od tego, jakim smartfonem dysponujemy. Jeśli posiadamy iPhone'a, musimy szukać albo smartwatcha Apple, albo kompatybilnego z system iOs, który zawiaduje naszym telefonem.
Podobnie jest w przypadku topowych zegarków Samsunga. Musimy pamiętać o tym, że wybierając na przykład ten z linii Gear S, pełnię jego funkcji poznamy tylko jeśli posiadamy smartfona marki Samsung. W przypadku innych modeli tego producenta nie jest to regułą, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy nasz nowy gadżet nie potrzebuje do współpracy konkretnej marki telefonu.
Zdjęcia: lg.com
Analogicznie należy postępować z oprogramowaniem, dzięki któremu nasz zegarek skomunikuje się z telefonem. Zwłaszcza w przypadku nowych modeli, będących krótko na rynku, warto prześledzić, czy sprzęt nie ma jakichś konkretnych wymagań, czy pozwala na wsteczną kompatybilność i tym podobne.
Ciekawą alternatywą mogą być smartwatche, które działają na zmodyfikowanym systemie Linux. Często pozwalają one na łączenie zarówno z telefonami z Androidem jak i iOs czy Windowsem. Smartwatche z Linuxem, to najczęściej modele mniej znanych marek, które starają się znaleźć dla siebie miejsce na rynku z elektroniką użytkową i trzeba powiedzieć, że w granicach 250-300 złotych, można znaleźć już naprawdę ciekawe modele.
Zdjęcia: samsung.com
Użyteczność i jakość
Smartwatch z założenia miał łączyć funkcję użytkową i estetyczną, dlatego też zegarki tego typu często zachęcają do zakupu efektownym wyglądem i doskonałymi zdjęciami w ofertach. I tutaj dochodzimy do kwestii jakości wykonania, o której wspomnieliśmy wcześniej. Musimy pamiętać, że w większości przypadków korpusy smartwatchów wykonane są z tworzywa, i w przeciwieństwie do zwykłych zegarków, w których koperty są metalowe, te w smartwatch'ach mogą gorzej znosić upływ czasu i użytkowania.
Oczywiście tworzywo sztuczne wcale nie musi być złej jakości. Trzeba jednak brać pod uwagę, że im wymyślniejsza koperta, im bardziej kolorowa, tym szybciej może wizualnie stracić. Otarcia, uderzenia, czy nawet ubrania, potrafią zostawić na sprzęcie wyraźne znaki użytkowania. Widać to zwłaszcza po tanich produktach, w których aby obniżyć koszty produkcji, używa się gorszej jakości materiałów.
Zdjęcia: garmin.com
Z wykonaniem wiąże się również kwestia paska. W drogich smartwatch'ach spotkać możemy zarówno silikonowe paski, jak i masywne, dobrze wykonane bransolety. Niektóre modele posiadają w zestawie oba rozwiązania, a do innych można dokupić drugi pasek jako akcesorium. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku droższych urządzeń, możemy wybierać w tej kwestii.
Nieco inaczej jest w przypadku tanich smartwatchy, które najczęściej bazują tylko na silikonowym pasku. I to rozwiązanie oczywiście także się sprawdza, chociaż musimy się liczyć z tym, że może być nam trudniej dobrać nowy pasek po uszkodzeniu czy przetarciu starego.
Zdjęcia: cookoowatch.com
Podsumowanie
Rynek elektronicznych gadżetów na rękę solidnie rozrósł się od czasu pierwszych inteligentnych zegarków. Możemy wybierać spośród wielu różnych marek i modeli. Bez problemu znajdziemy więc produkt za małe pieniądze, który będzie posiadał podstawowe funkcjonalności. Nie będzie również specjalnym wyzwaniem znaleźć urządzenie, którego cena będzie równa cenie dobrego smartfona. Wiele więc zależy od zasobności naszego portfela i potrzeb.
Jeśli szukamy tańszych smartwatchy, to warto byśmy zainteresowali się produktami Kruger & Matz, Overmax, MyKronoz, Pebble, Manta, ale także Alcatel, Asus czy Sony. Produkty droższe produkuje Samsung, LG, Cogito, Garmin czy Apple.
Obecnie, każda ze wspomnianych marek posiada w swojej ofercie dwa lub więcej różnych modeli smartwatchów. Zapoznajcie się z nimi, wybierzcie taki, który "na papierze" spełnia Wasze potrzeby, a potem przejrzyjcie o nim opinie w sieci. Pozwoli to Wam na w pełni świadomy i dobry wybór.