Asus zaprezentował nowy produkt, oto Strix GeForce GTX 1060, czyli średniopółkowa karta graficzna dla graczy, której cena ma nie przekroczyć 1500 złotych.
Podobnie jak w innych modelach z serii GTX 10xx model 1060 oferuje obsługę wirtualnej rzeczywistości.
Strix to niereferencyjny model nowej linii kart od Nvidii, bazujący na konstrukcji modelu 1060, który od innych wersji różni się głównie autorskim, wydajnym chłodzeniem stricte gamingowym.
Zdjęcie: rog.asus.com
Karta wspiera technologię DirectCU III z technologią wentylatora 0db, która zapewnia maksymalny przepływ powietrza, uzyskując temperaturę niższą o 30% i 3-krotnie cichszą pracę. Specjalnie zaprojektowane chłodzenie bazuje na trzech, półpasywnych wentylatorach, które uruchamiają się podczas intensywniejszej pracy układu. Wsparciem dla chłodzenia jest Asus FanConnect, czyli optymalne ustawianie ilości obrotów wiatraków przez procesor GPU. Dzięki temu karta chłodzona jest w najbardziej wydajny sposób.
Entuzjaści modowania komputerów docenią opcję podświetlenia karty, którego podstawą są diody RGB. Asus nazwał ten system Aura RGB, a umożliwia on dobór intensywności i rodzaju podświetlenia karty według konkretnych preferencji użytkownika.
Asus Strix GTX 1060 to oczywiście nie tylko chłodzenie, lecz cała karta wraz z różnego rodzaju usprawnieniami względem modelu referencyjnego. GTX 106 w wersji Strix to przede wszystkim przetaktowane zegary, nawet do 1873 MHz w trybie overclocking. Dzięki temu jej wydajność jest zauważalnie wyższa od modelu referencyjnego. Wersja ta oferuje także dwa porty HDMI do podłączenia peryferiów do wirtualnej rzeczywistości.
Zdjęcie: rog.asus.com
Oprócz tego producent oddał użytkownikom do dyspozycji oprogramowanie GPU Tweak II z narzędziem XSplitGamecaster. Aplikacja ta, z nowym interfejsem użytkownika GPU Tweak II, pozwala na wygodne podkręcanie zegarów karty, dbając o jej pełne bezpieczeństwo. Nie ma więc strachu o to, że przez nasze manipulacje uszkodzimy układ. Zaawansowane opcje pozwalają wprawionym overclockerom na wyciśnięcie maksimum z nowej konstrukcji.
Funkcja Gaming Booster, za sprawą jednego kliknięcia, maksymalizuje wydajność systemu, usuwając zbędne procesy i automatycznie przydzielając wszystkie wolne zasoby. Nakładka wyświetla także prędkość taktowania procesora graficznego, temperaturę i użycie modułu VRM, a także pozwala szybko i prosto kontrolować wybór profili gier i wydajności dzięki GPU Tweak II.
Niestety wersja premium XSplitGamecaster jest dodatkowo płatna. Roczna subskrypcja to wydatek rzędu 99 dolarów, ale umożliwia użytkownikom strumieniowanie lub nagrywanie rozgrywki z poziomu wygodnej nakładki w grze.
Karta graficzna Asusa została w całości zbudowana podczas automatycznego procesu produkcji, korzystając z wysokiej jakości komponentów, określonych jednym terminem: Super Alloy Power II. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej ekologiczna podczas produkcji, ekonomiczna podczas użytkowania, a także cichsza i bardziej niezawodna.
Zdjęcie: rog.asus.com
W serii GeForce GTX 1060 od Asusa można znaleźć także inne, tańsze, wersje tego GPU. Mowa tu o Asus Turbo GeForce GTX 1060 oraz Asus Dual GeForce GTX 1060. Tą pierwszą wyposażono w podwójny wentylator na łożyskach kulkowych, jak twierdzi producent, dzięki czemu oferuje nawet czterokrotnie dłuższą żywotność.
ASUS Dual GeForce GTX 1060 to z kolei najtańsza opcja dla tych, którzy chcieliby mieć podświetlaną wersję 1060 w swojej obudowie. Wersja ta posiada jeden wentylator dla układu.
Nowe produkty Asusa są już dostępne w ogólnej sprzedaży, w szerokiej rozpiętości cenowej. I tak za najmocniejszą wersję ROG GeForce GTX 1060 z wydajnym chłodzeniem Strix zapłacimy około 1500 złotych. Model Dual GeForce GTX 1060, to wydatek rzędu 1400 złotych, natomiast za podstawową konstrukcję Turbo GeForce GTX 1060 przyjdzie nam zapłacić 1250 złotych.
Źródło: rog.asus.com