Amica to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich marek. Założona w 1945 roku jest największym polskim producentem sprzętu AGD. W niejednym polskim domu znajdują lub znajdowały się lodówki czy pralki tej marki. Właśnie tym ostatnim chcemy przyjrzeć się w naszym artykule. Firma ta oferuje nam całkiem sporo różnorodnych modeli, które łączy jedno: dobra jakość oraz atrakcyjne ceny. Ze względu na niższe koszta niż zagranicznych marek, Polacy często stawiają właśnie na Amicę. Oto naszym zdaniem najciekawsze pralki tej marki.
[caption id="attachment_15274" align="aligncenter" width="660"]
Amica AWG8143CDi
AWG8143CDI to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku, który zwraca uwagę na siebie ciekawym designem. Jej klasa energetyczna A+++ sprawia, że zużywa średnio 21% mniej energii elektrycznej w porównaniu do urządzeń klasy energetycznej A+. Zaopatrzona została w auto sensor, który dba o automatyczny dobór wody do rodzaju i ilości pranej odzieży. Jej ładowność wynosi 8 kilogramów, a obroty to do 1400 min. Wielu osobom z pewnością spodoba się niezwykle krótki program 12 min, który polega na szybkim odświeżaniu lekko zabrudzonej odzieży. Przypadnie do gustu z pewnością alergikom, albowiem gwarantuje dodatkowe płukanie.
Dla wielu osób ważna jest tutaj także stabilna i cicha praca urządzenia. Dodatkowym atutem jest program nocny, który polega na praniu w ciągu nocy i wirowaniu dopiero w godzinach rannych. Model ten posiada silnik Logic Drive, który odznacza się cichą pracą oraz wydłużoną żywotnością. Pod względem cenowym to produkt z górnej półki Amiki, którego ceny oscylują w granicy 1500 złotych.
Amica TAWE8123
Na podobnym pułapie cenowym polecana jest również Amica TAWE8123. Jest to również nowsza konstrukcja z automatycznym sterowaniem prania. Również i w tym wypadku mamy do czynienia z klasą energetyczną A+++, a ponadto model ten w inteligentny sposób minimalizuje zużycie energii elektrycznej i wody. Także w skuteczny sposób dobiera wodę do rodzaju i ilości pranej odzieży. Oferuje antyalergiczne pranie, gdzie woda do każdego cyklu płukania jest podgrzewana do temperatury 30°C, a przy tym cykl powtarzany jest czterokrotnie.
Do ciekawych funkcji zaliczyć możemy między innymi opóźnienie startu do 24 godzin, płynną regulację obrotów wirowania, płukanie Extra, tworzenie własnego programu prania, pranie krótkie - 15 min, elekromagnetyczną blokadę drzwi. Warto dodać, iż model ten otrzymał Apparel Care Licensee, czyli certyfikat o skutecznej ochronie wełny oraz delikatnych tkanin.
[caption id="attachment_15273" align="aligncenter" width="660"]
Amica EMAWP8143LSLDW
Amica EMAWP8143LSLDW to najdroższy na chwilę obecną model w naszym zestawieniu, którego cena to około 1700 złotych. Jej ładowność wynosi 8 kilogramów. Oferuje przy tym maksymalnie 1400 obr/min. Również należy do tej samej klasy energetycznej. Dzięki mniejszym wymiarom polecana jest do typowych mieszkań w blokach.
Spotkamy tutaj podobne funkcje i programy tematyczne, jak wyżej wymienionych modelach. Mowa tutaj między innymi o kontroli piany, systemie Aqua Ball, możliwości skrócenia czasu prania, opisowym panelu sterowania, silniku Logic Drive, Auto Sensorze. Zastosowano w tym wypadku bęben Pearl drum. Podobnie jak poprzednie modele, również i ona cieszy się nie tylko dużą popularnością, lecz także otrzymuje pozytywne recenzje użytkowników.
Amica AW610L
Jeśli szukamy dla siebie jednak taniej pralki, której cena będzie niższa niż tysiąc złotych, to Amica AW610L stanowi ciekawą propozycję. Jest to model o ładowności do 6 kilogramów, który oferuje maksymalnie 1000 obr/min. Mamy tutaj do czynienia z niższą klasą energetyczną A+, która jednak i tak odznacza się dobrą ekonomią. Niektórzy jednak zarzucają jej zbyt duży pobór wody oraz energii. Zaopatrzona została w 8 programów podstawowych, które dodatkowo umożliwiają ich modyfikacje, dzięki czemu w ostateczności otrzymujemy blisko 30 kombinacji.
Zaletą jest tutaj między innymi płynna regulacja obrotów wirowania, kontrola piany, pranie deszczowe, czytelny panel sterowania, a także znany z poprzednich modeli Auto Sensor. Jako wadę część użytkowników wymienia brak możliwości prania w 30 stopniach, brak możliwości włączenia dodatkowego płukania czy też blokady przed dziećmi. Jednak mimo wszystko w tej cenie otrzymujemy bardzo funkcjonalny produkt, który sprawdzi się w domu czy mieszkaniu.
Amica AW510D
Na podobnym poziomie cenowym dostępna jest Amica AW510D. W tym wypadku otrzymujemy ładowność do 5 kilogramów oraz 1000 obr/min. W standardzie dostajemy znane nam funkcje, jak automatyczny dobór wody do rodzaju i ilości pranej odzieży, płynną regulację obrotów wirowania, płukanie Extra, czytelny wyświetlacz LED, opóźnienie startu do 23 godzin, technologię Aqua Ball. Model ten świetnie sprawdzi się w mniejszych łazienkach, jak i do zabudowy.
Mimo mniejszych gabarytów gwarantuje całkiem pojemne pranie. Wielu użytkowników chwali sobie tutaj łatwość użytkowania, dzięki czemu może być ona przeznaczona dla starszych osób. Ogólna ilość programów tematycznych to 15. Jest to model z niższej półki cenowej, dlatego jego klasa energetyczna także wynosi A+. Niektórzy narzekają na zbyt głośną pracę, wydłużony czas pracy niektórych programów.
[caption id="attachment_15272" align="aligncenter" width="660"]
Amica EAWI6102
Z tańszych modeli w cenie poniżej 1000 złotych polecana jest Amica EAWI6102. W tym wypadku mamy do czynienia z wersją o ładowności do 6 kilogramów oraz z 1000 obr/min. Pod względem funkcjonalności, zetkniemy się tutaj z większością cech, które dotyczyły poprzednich modeli. Najważniejsze zalety to: Aqua Ball, Auto Sensor, automatyka wagowa, kontrola piany, możliwość skrócenia czasu prania, jego zatrzymania, pranie deszczowe, Navigator System, opisowy panel sterowania, opóźnienie startu prania.
Posiada ona także wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem, blokadę panelu sterowania oraz przedwczesnego otwarcia drzwi. Jej klasa energetyczna to A++, czyli o wiele lepsza od tańszych modeli.
Amica AWG6122SD
W okolicy tysiąca złotych obecnie znajduje się także Amica AWG6122SD. Jest to model o klasie energetycznej A++. Również posiada ładowność do 6 kilogramów. Zwiększono tutaj jednak maksymalną prędkość wirowania, która wynosi 1200 obr/min. Zetkniemy się tutaj także ze znanymi z innych modeli opcjami i dodatkami, jak auto sensor, programem antyalergicznym, opóźnieniem startu o 24 godziny. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj także pranie codzienne 60 stopni w czasie 60 minut.
System łatwego prasowania sprawia, że dzięki rewersyjnym ruchom bębna odzież nie jest zbytnio zagnieciona. To także model dla każdego, gdzie wielofunkcyjny wyświetlacz LCD ułatwia obsługę urządzenia. Pralka ta zaopatrzona została w duże wygodne w ładowaniu drzwiczki. Gwarantuje cichą pracę, choć niektóre osoby narzekają na hałas podczas wirowania, co jest jednak częstym problemem w wielu pralkach.
Amica EAWI6122
Amica EAWI6122 to przykład kolejnej dobrej jakościowo pralki, którą zakupimy w granicach 1000-1100 złotych. Dostępna jest ona w dwóch wersjach: tańszej z 1000 obr/min oraz nieco droższej z 1200 obr/min. Jej ładowność wynosi maksymalnie 6 kilogramów.
Także i ten model posiada klasę energetyczną A++. Ponieważ pochodzi z tej samej linii, zapewnia nam te same funkcje, jak automatykę wagową, kontrolę piany, funkcję łatwego prasowania, pranie deszczowe, system antyalergiczny, szybkie pranie w 15 min, Aqua Ball, Auto Sensor,możliwość skrócenia czasu prania, Navigator System, a także opisowy panel sterowania. Jest to cicha i funkcjonalna pralka, która przypadnie do gustu osobom, które lubią korzystać z wielu programów tematycznych.
Amica AWG7123CD
Podnosząc nieco cenę, przed nami pojawia się Amica AWG7123CD. Jest to model pochodzący z tej samej serii, co większość przez nas do tej pory opisanych. Tym razem dokonano zwiększenia pojemności pralki do ładowności 7 kilogramów. Ilość obrotów pozostaje na tym samym poziomie, czyli 1200 obr/min. Do najważniejszych cech tego egzemplarza zaliczyć możemy: Aqua Stream, Aqua Ball, Auto detektor, Navigator System, pranie deszczowe, ochronę przed wypływem piany, kontrolę przeciwwypływową, spory otwór załadunkowy 47 cm czy też kąt otwarcia drzwi wynoszący 135°. Jej klasa energetyczna wynosi A++.
Wersja ta prezentuje się bardzo elegancko. Świetnie pasować będzie zarówno do łazienki, pralni jak i innego pomieszczenia. Odznacza się cichym trybem pracy, nawet podczas intensywnego wirowania. Dzięki 7 kilogramom ładowności pomieści nie tylko pranie codzienne, lecz też koce, kołdry, kurtki zimowe. Również i tutaj można cieszyć się z opcji ochrony odzieży przed pognieceniem.
[caption id="attachment_15276" align="aligncenter" width="660"]
Amica EAWI7123
Na koniec powracamy do najwyższej jakości pralek marki Amica. Takim modelem jest Amica EAWI7123. W porównaniu do poprzednich mamy tutaj styczność z najlepszą klasą energetyczną A+++. Da to nam o wiele większe oszczędności na zużywanej energii elektrycznej i wodzie. Na chwilę obecną jej cena oscyluje w granicy 1300 złotych. Dostajemy za to elegancki i stylowy model o ładowności do 7 kg i 1200 obr/min.
Oczywiście w standardzie otrzymamy klasyczne funkcje w pralkach Amica, jak: program antyalergiczny, program nocny, Aqua Ball Aqua Stream, Auto Sensor, dodatkowe zraszanie, automatykę wagową, dodatkowe płukanie, kontrolę piany, możliwość wyboru stopnia zabrudzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest błyskawiczne pranie dla odświeżenia, które trwa jedynie 12 minut. Tutaj także możemy korzystać z codziennego prania wynoszącego tylko 60 minut.
W modelu tym zastosowana została budowa Boomerang, która redukuje ilość drgań oraz poziom hałasu. Zdaniem wielu osób jest to jeden z najlepszych zakupów na rynku pod względem ceny do oferowanej jakości. Za markowe pralki zagranicznych producentów w tej klasie musimy zwykle zapłacić o kilkaset złotych więcej.
Zaprezentowaliśmy tutaj 10 ciekawych modeli pralek marki Amica. Są one dostępne w cenie od 800 do 1700 złotych. W większości spotkamy te same rozwiązania, które w droższych modelach są obecne w ulepszonej i rozszerzonej wersji. Wybraliśmy tylko takie wersje, które cieszą się przeważającymi pozytywnymi opiniami. Pralki marki Amica mogą być świetną alternatywą dla produktów Beko, Bosch, Samsung czy też Whirlpool. Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy w wyborze.