Firma Sony przedstawiła G Master - nową, flagową markę wymiennych obiektywów.
Znajdziemy w niej trzy nowe modele z mocowaniem typu E do matryc pełnoklatkowych. Jest to standardowy obiektyw zoom 24-70 mm ze stałą maksymalną przysłoną F2,8. Drugim jest obiektyw stałoogniskowy 85 mm F1,4. Trzecim modelem jest teleobiektyw zmiennoogniskowy 70-200 ze stałą maksymalną przysłoną F2,8.
Nowe obiektywy mają zapewnić wysoką rozdzielczość, a także bardzo dobry efekt rozmycia tła. Technologia, wysoka jakość wykonania i specyfika obiektywów ma, według Sony, pozwalać na tworzenie najlepszej jak dotąd jakości zdjęć i filmów.
Zdjęcia: sony.pl
Obiektyw FE 24-70 F2,8 (model SEL2470GM) jest dedykowany głównie do zdjęć portretowych, reporterskich, podróżniczych czy po prostu codziennych. Sprzęt ten posiada trzy soczewki asferyczne, w tym jeden nowy element XA (extreme aspherical). Jego zadaniem jest redukowanie aberracji, i tym samym zapewnienie najwyższej dostępnej rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych i przysłony, w całym kadrze.
Soczewki ED (Extra-low-Dispersion) i Super ED minimalizują aberrację chromatyczną oraz optymalizują rozdzielczość i efekt rozmycia tła, minimalizując ryzyko powstawania nienaturalnej kolorystyki.
Zdjęcia: sony.pl
Obiektyw wyposażony jest też w 9-listkową przysłonę, która niezależnie od ustawienia zachowuje niemal dokładnie kolisty kształt. Dodatkowo wszystkie elementy układu optycznego pokryte są powłoką Nano AR, która redukuje odbłyski i zapewnia doskonały kontrast i ostrość obrazu.
W modelu FE 24-70 F2,8 GM znajdziemy silnik z bezpośrednim napędem SSM (Super Sonic wave Motor), który odpowiada za regulację ostrości. Rozwiązanie to jest dodatkowo wsparte nowym zestawem algorytmów, pozwalającym ustawiać szybko i dokładnie elementy optyczne. Jak twierdzi producent, silnik ten działa cicho i płynnie, doskonale sprawdzając się zarówno przy robieniu zdjęć, jak przy nagrywaniu filmów.
Sprzęt ten jest dodatkowo odporny na pył i wilgoć, nie ograniczając przy tym prostoty jego użytkowania. Na jego korpusie znajdziemy przełącznik trybu AF/MF, przycisk blokady ostrości, pierścień blokady zoomu i przyciski zwalniające osłonę przeciwsłoneczną.
Dobrym dodatkiem do tego obiektywu, są także dwa nowe, pasujące do niego filtry: ochraniacz MC VF-82MP oraz kołowy filtr polaryzacyjny VF-82CPAM.
Zdjęcie: sony.pl
Drugą nowością jest teleobiektyw stałoogniskowy FE 85 mm F1,4 GM (model SEL85F14GM), który przy stosunkowo niewielkich rozmiarach (jak na teleobiektyw) zachowywać ma idealną równowagę pomiędzy bardzo wysoką rozdzielczością a pięknym efektem rozmycia tła.
Wewnątrz znajdziemy układ optyczny bazujący na soczewce XA (extreme aspherical) oraz trzech elementach ED. Ma to zapewnić wysoką rozdzielczość w ostrych obszarach obrazu oraz miękkie rozmycie obszarów tła.
Obiektyw wyposażony jest w 11-listkową przysłonę kołową, najczęściej używaną w obiektywach Alpha, dzięki której rozmycie tła jest płynne i daje ciekawy efekt wizualny.
Podobnie jak w modelu FE 24-70 F2,8, nowy teleobiektyw Sony posiada pokrycie powłoką Nano AR do redukcji odbłysków, także w trudnych warunkach oświetleniowych.
Automatyka ostrości działa w oparciu o pierścieniowy silnik SSM, zapewniający wystarczającą moc i szybkość, aby precyzyjnie przemieszczać masywną grupę soczewek służących do ustawiania ostrości. Płynną kontrolę ostrości wspierają też dwa czujniki położenia.
W przypadku tego obiektywu także mamy odporność na pył i wilgoć. Pierścień przysłony charakteryzuje się dwoma trybami pracy, do zdjęć lub filmów. Na obiektywie znajduje się także przełącznik trybu AF/MF i przycisk blokady ostrości.
Zdjęcia: sony.pl
Największy teleobiektyw zmiennoogniskowy w nowej rodzinie Sony, FE 70-200 mm F2,8 GM OSS (model SEL70200GM) wspiera popularny zakres ogniskowych od 70 do 200 mm. Pozwala na profesjonalne odwzorowanie koloru, ostrości i stabilizację obrazu. Jest więc stworzony do fotografii ślubnej, okolicznościowej, sportowej czy przyrodniczej.
Nowy flagowiec pozwala na perfekcję zdjęć w całym zakresie ogniskowych. Odpowiada za to komplet trzech soczewek XA, Super ED i ED, a także powłoka Nano AR.
Obiektyw posiada szybujący mechanizm ustawiania ostrości, dzięki czemu jego minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 0,96 metra, a automatyka została zoptymalizowana zarówno pod zdjęcia, jak i filmy.
Nowość od Sony także posiada SSM wsparty dwoma silnikami liniowymi. Pozwalają one na szybkie przemieszczanie dużych elementów optycznych, co wymaga dużej dokładności i precyzyji.
Obiektyw posiada także Optical SteadyShot, umożliwiający robienie ostrych, stabilnych zdjęć niezależnie od ogniskowej. Jest także odporny na pył i wilgoć, a przednia soczewka pokryta jest dodatkowo fluorową powłoką. Na obiektywie znajdziemy także przycisk blokady ostrości i ogranicznik zakresu ogniskowania.
Ponadto Sony zaprezentowało także dwa nowe, kompaktowe telekonwertery 1,4x i 2x, które umożliwiają zwiększenie zasięgu obiektywu przy jednoczesnym zachowaniu jego eleganckiego wzornictwa i charakteru.
Zdjęcia: sony.pl
Obiektywy 24–70 mm F2,8 GM oraz stałoogniskowy 85 mm F1,4 GM, będą dostępne już w marcu. Teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70-200 mm F2,8 GM oraz zgodne z nim telekonwertery 1,4x i 2x pojawią się w maju.
Źródło: sony.pl