Układ graficzny GeForce GTX 1080 Ti to obecnie jedna z najwydajniejszych opcji dostępnych dla graczy. Właściwie bez względu na to w jakiego rodzaju chłodzenie będzie wyposażona, pozwoli na płynną i wygodną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 4K. Problemem jednak może być cena takiej karty... Za naszymi granicami, jest droga. Na przykład na wyspach kosztuje ponad 800 funtów.
Wśród różnorodnych konstrukcji modele marki ZOTAC cechują się ponadprzeciętnym wyglądem, wykonaniem i osiągami, które powodują, że karty te trafiają głównie do entuzjastów komputerowej rozrywki na najwyższym poziomie, w dodatku z grubymi portfelami. Producent zaprezentował właśnie światu swoje autorskie konstrukcje bazujące na chipsecie GeForce® GTX 1080 Ti, które są z kolei oparte o architekturę NVIDIA Pascal™. Flagowe karty ZOTAC'a oprócz wersji TI, będą występowały także w maksymalnie podkręconej opcji AMP Extreme oraz AMP Edition.
Zdjęcie: zotac
Nowe karty ze stajni ZOTAC'a cechują się przede wszystkim wysokiej jakości elementami i świetnym montażem, godnymi flagowego produktu. Podstawą specyfikacji obu kart jest układ graficzny Nvidia Pascal GP102 oferujący 3584 rdzenie CUDA z 11 GB pamięci operacyjnej GDDR5X 352-bit, jeden port HDMI 2.0b, trzy porty Display Port 1.4, jeden port DL-DVI oraz 18-fazowe zasilanie. Do zasilenia jednego jak i drugiego modelu, producent rekomenduje zasilacze uznanych na rynku marek o minimalnej mocy 600 W.
Oprócz tego w kartach zastosowano system oświetlenia ZOTAC SPECTRA LED, który zapewnia użytkownikom - a szczególnie komputerowym modderom - większe możliwości personalizacji kolorów i uzyskania ciekawego efektu w obudowie "blaszaka". LED'y oferują szerokie spektrum kolorów i nowych trybów oświetlenia, dzięki czemu personalizacja jest łatwa i podatna na modyfikacje.
Na laminacie najbardziej w oczy rzuca się układ chłodzenia Icestorm, który w połączeniu z backplate'em zapewnia odpowiednią sztywność całej konstrukcji, a także prawidłowe odprowadzanie ciepła z podzespołów karty. Chłodzenie korzysta z bezpośredniego kontaktu miedzianej stopki z rdzeniem oraz pozostałymi elementami generującymi ciepło dla osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodzenia. Wsparciem jest technologia FREEZE, która reguluje poziom chłodzenia, jak zapewnia producent, działa z większą tolerancją temperaturową i precyzyjniejszym jej pomiarem.
Zdjęcie: zotac
Niereferencyjne GeForce GTX 1080 Ti w wydaniu ZOTAC AMP Extreme jest wyposażona w potrójne 90 milimetrowe wentylatory szerokołopatkowe, natomiast w wersji GTX 1080 Ti AMP Edition ich miejsce zajęły dwa 100 milimetrowe coolery, również posiadające szerokie łopatki wirników. Nowe konstrukcje ZOTAC są zasilane poprzez złącza zasilania 16 + 2, dzięki czemu konstrukcja ma być bardziej wydajna i efektywniej dystrybuować moc, co z kolei ma zapewnić stabilność i długą żywotność całego układu. Opisywane konstrukcje mają wymiary 99 x 292 x 424 milimetrów.
Nowe GTX 1080 Ti mogą być konfigurowane z poziomu aplikacji Firestorm, która jest stale aktualizowana, aby zapewnić dostęp do najnowszych funkcji zarówno dla istniejących, jak i nowych kart graficznych. To właśnie korzystając z tego oprogramowania użytkownik może samodzielnie dostosować kolor, jasność oraz styl oświetlenia karty. Może również sprawdzić i zmodyfikować ustawienia wydajności, aby samodzielnie spróbować jeszcze większego podkręcenia zegarów karty i wyciśnięcia z ZOTAC'a maksymalnej wydajności. Równocześnie program zadba o bezpieczeństwo karty, dlatego też eksperymenty nie powinny skończyć się uszkodzeniem produktu. Oczywiście aplikacja pozwala także ustawiać tryby pracy wentylatora, dzięki czemu użytkownik może zdefiniować prędkości i tym samym hałas generowany przez kartę.
Źródło: zotac