O tym, że standard symetrycznej wtyczki USB będzie niebawem jedynym i powszechnym, wiedzą wszyscy, którzy mieli okazję skorzystać z tego rozwiązania. Praktyczna wtyczka i kompatybilne z nią gniazdko to szybsze połączenie i mniej problemów z podpinaniem urządzeń i po prostu, większa wygoda na co dzień.
Marka Philips, przedstawia tymczasem najnowszy monitor, w którym zastosowano port USB typu C. Jest to 25-calowy ekran o rozdzielczości Quad HD i matrycy IPS (16,7 miliona kolorów) oraz dwoma głośnikami dwuwatowymi. Całkowity rozmiar panelu to 63,4 cm. Natywna rozdzielczość monitora to: 2560 x 1440 przy 60 H. Obraz będzie widoczny dla naszego oka z maksymalnego kąta widzenia 178 stopni. Współczynnik kontrastu to 1000:1
Zdjęcie: philips.pl
Model 258B6QUEB, bo takie oznaczenie kodowe otrzymał nowy produkt Philipsa, to pierwsze urządzenie wspierające format złącz USB-C. Dzięki zastosowaniu takiego złącza monitor zapewnia szybki przesył danych oraz daje użytkownikowi możliwość podłączenia różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych czy gromadzących dane, przy ich jednoczesnym ładowaniu.
Zastosowanie USB typu C pozwala na dużo szybszy transfer niż w przypadku starszych interfejsów 2.0 (nawet do 20 razy szybciej). Nowe złącze pozwala na wysyłkę danych z prędkościa 10 Gbps w przypadku urządzeń zgodnych z USB 3.1 drugiej generacji oraz 5 Gbps dla urządzeń USB 3.1 pierwszej generacji.
Dla większości użytkowników tego typu dane mogą nie być zbyt wymowne. Warto więc pokusić się o informację, że transfer filmu rozdzielczości 4K, dzięki złączu USB - C może trwać poniżej jednej minuty. Jest więc szybciej, a i przy okazji można podładować baterię innego sprzętu. To bardzo praktyczne w erze szybko rozładowujących się smartfonów czy tabletów.
Zdjęcia: philips.pl
Ponadto w monitorze znajdziemy klasyczne złącza DisplayPort 1.2, HDMI, DVI oraz VGA do podpięcia komputera. Rozdzielczość Quad HD gwarantuje doskonałą ostrość i dużą przestrzeń roboczą w porównaniu do popularnych monitorów Full HD. Zastosowana podstawa pod ekranem, Smart Ergo Base, pozwala szybko i wygodnie dopasować wysokości monitora, a także jego obrót i kąt nachylenia ekranu. W monitorze zastosowano też wąskie ramki, przez co zmaksymalizowano optycznie ekran, i całość po prostu lepiej się prezentuje.
Urządzenie posiada wszelkie wymagane certyfikaty i atesty: CE Mark, FCC Class B, VCCI, SEMKO, cETLus, CU-EAC, WEEE, CECP, TUV Ergo, TUV/GS, TCO edge.
Cena jaką przyjdzie nam zapłacić jeśli skusimy się na takie urządzenie to około 1700 złotych sugerowane przez producenta. To spora kwota, jednak biorąc pod uwagę, iż jest to pionierski ekran z USB-C, cena wydaje się adekwatna.
Źródło: philips.pl