Entuzjaści moddowania komputerów, którzy przerabiają swoje obudowy, w dużej mierze dają się ponieść fantazji tworząc pecety w najróżniejszych formach, często osobliwych, bardziej lub mniej efektownych. Skala jakości wykonania takich modyfikacji także jest bardzo szeroka. Wśród morza średnio udanych konstrukcji znajdzie się czasami prawdziwa perełka, jak na przykład ta...
Konstruktorzy obudów komputerowych czerpią inspiracje z wielu źródeł. Często są nimi gry komputerowe. W przypadku modyfikacji Billa Owena była to zarówno gra, jak i historia. Stworzył on bowiem unikalną obudowę w formie czołgu z I Wojny Światowej, Mark V, który nawiązuje także do nowej gry Battlefield 1, której akcja dzieje się właśnie podczas tego konfliktu.
Zdjęcie: mnpctech
Już patrząc na pierwsze zdjęcia, efekt pracy Billa jest piorunujący. Obudowa nie przypomina statycznego "pojemnika" na komputerowe podzespoły, lecz niemal model czołgu i to w dodatku wysokiej jakości, którego detale mogą zachwycić.
Projekt Owena to ewenement. I nie chodzi tu już nawet o samą formę, ale o dbałość o szczegóły (nity, płyty, punkty strzelnicze) i ręczną jakość wykonania, która - sądząc po fotografiach - jest wyższa niż jakakolwiek produkcja taśmowa. Wszystkie części zostały wycięte laserowo, dzięki czemu wszystko doskonale do siebie pasuje. Czołg powstawał przez dziesiątki godzin podczas procesu projektowania komputerowego i pracy manualnej na stole warsztatowym. Efekt pracy jest zdumiewający.
Zdjęcia: mnpctech
Wydawać by się mogło, ze stosunkowo prosta bryła czołgu Mark V nie jest specjalnie trudna do odwzorowania, jednak patrząc po zdjęciach z budowy, nie trudno domyślić się jak wiele pracy i precyzji wymagało złożenie takiej obudowy - czy też może raczej - modelu.
W tej szalenie efektownej obudowie zmieścił się pełnoprawny, potężny komputer, którego sercem są podzespoły AMD. Na pełnowymiarowej płycie głównej w formacie ATX Gigabyte GA-990FX-Gaming, Bill zmieścił dwie karty Sapphire Nitro + Radeon RX 480 w układzie CrossFire, a także procesor AMD FX-8370 w wersji Black Edition. Aby ten nie borykał się z problemem przegrzewania, otrzymał on chłodzenie wodne w systemie All in One, Corsair Hydro Series H55 Quiet Edition. Na płycie głównej zamontowano także 16 gigabajtów pamięci RAM Corsair Vengance Pro 16 GB DDR3 Black w czterech kościach. Na dane konstruktor przewidział szybki dysk SSD Corsair Neutron XTi Series 480 GB SATA 2,5". Cały komputer napędzany jest dzięki zasilaczowi Corsair CX750M.
Zdjęcia: mnpctech
Efekt pracy Billa Owena jest doskonały. Trudno znaleźć w sieci jakąkolwiek obudowę komputerową, która wykonana byłaby z taką pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Wszystkich zainteresowanych szczegółami związanymi z budową, a także fanów świetnych zdjęć, odsyłamy na stronę Mnpctech, gdzie znaleźć można pełny opis budowy.
Źródło: mnpctech