Gorący okres komunii przed nami. Pomijając wszelkie religijne aspekty, komunie to nie tylko moment żeby pokazać jak dobrym jest się wujkiem czy ciotką. To także dobry czas dla sprzedawców elektroniki użytkowej, którzy mogą pozwolić sobie na delikatne wietrzenie magazynów, a także na sprzedanie jak największej liczby produktów, przed okresem ogórkowym, jakim jest lato, w którym każdy skupia się bardziej na wypoczynku, niż na kupnie elektroniki.
Co zatem warto wybrać dla dziecka pierwszokomunijnego? Stworzyliśmy zestawienie, w którym znalazły się zarówno prezenty, niemal "klasyki" prezentów komunijnych, jak i takie urządzenia, które mogą być ciekawą i praktyczną nowinką, którą milusiński doceni, nawet po latach.
Zapraszamy do pierwszej części naszego zestawienia. Może pomoże podjąć decyzję w kwestii takich zakupów.
Konsola - czyli klasyk
Tutaj właściwie trudno powiedzieć cokolwiek nowego. Konsole od początku swojego istnienia w naszym kraju są jednym z częściej wybieranych prezentów komunijnych. Kiedyś to były Pegasusy (podróbki Nintendo Entertaiment System), potem PlayStation 1, 2, 3, konsole Xbox 360, aż do czasów obecnych, gdy na półkach królują PS4 i Xbox One.
Obecnie do tego zestawienie możnaby dodać konsole Nintendo Wii U, ale jest to sprzęt, można powiedzieć nawet, niszowy, na którego gry nie do końca każdemu mogą się spodobać.
Zdjęcia: xbox.com
Za to jeśli mamy pierwszokomunistę , który już którąś z konsol ma, można pomyśleć o handheldach Nintendo, w postaci 2DS, 3DS, 3DS XL czy wersji New 3DS. Są to proste urządzenia, na których można grać w naprawdę ciekawe tytuły. Małemu fanowi gier, zwłaszcza w urządzeniach przenośnych, może się więc taki prezent wybitnie podobać.
W przypadku "pełnowymiarowych" konsol, wybierając PS4 czy Xbox One, warto rozejrzeć się za zestawami z dodatkowym kontrolerem, bądź dokupić takowy osobno. W zestawach startowych tych konsol najczęściej znajdziemy tylko jedną grę oraz jednego pada. Warto więc uzupełnić ten zestaw.
Komputer - do nauki i nie tylko
Komputer to także dość popularny prezent, chociaż głownie ze strony tych bardziej majętnych członków rodziny. Chcąc wybrać jakąś maszynę dziecku, warto zastanowić się nad ekonomią takiego zakupu. Wybór laptopa ze średniej półki (2500-3000 zł), będzie przekładał się na to, że urządzenie da radę w multimediach, nauce czy konsumpcji treści z internetu, jednak nie poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi grami komputerowymi.
Z kolei wybór sprzętu stacjonarnego, w tej kwocie, pozwoli już na w miarę komfortową grę w nawet nowe tytuły (chociaż na średnich czy niskich detalach). Różnica jednak i tak będzie diametralnie inna niż w przypadku gry na laptopie.
Jeśli budżet nie gra roli, to mocny gamingowy laptop to wydatek od 4500 zł w górę. Za taką też cenę jesteśmy w stanie zbudować już bardzo wydajną maszynę stacjonarną, dla której najnowsze gry nie będą większym problemem.
Zdjęcia: lenovo.com
W tym miejscu trzeba od razu zaznaczyć, że wybór gotowego stacjonarnego zestawu komputerowego z hipermarketu, opisanego nawet jako "do gier", mija się z celem, ponieważ wydajność i jakość zamontowanych do niego podzespołów nie jest tak wysoka jak być powinna, aby komputer sprawdzał się przez dłuższy czas.
Jeśli więc chcemy kupić komputer, warto skorzystać z wykwalifikowanych sklepów, które za określony przez nas budżet zbudują peceta możliwie z najlepszych części o najbardziej opłacalnym stosunku wydajności do ceny.
Aparat cyfrowy - nowe spojrzenie na świat
Wybór dla dzieci wrażliwych, które lubią oglądać świat, opisywać go i czerpią z tego radość. Aparat cyfrowy również cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodziców i gości komunijnych. Kupno takiego urządzenia nie tylko może sprawić frajdę "na chwilę", ale również może wpłynąć na rozwój zainteresowań czy wrażliwość obdarowanego dziecka.
Szukając aparatu fotograficznego, warto kierować się przede wszystkim ceną i opiniami o danym produkcie. Należy pamiętać, że to iż dany sprzęt ma bardzo dużo pikseli, nie musi się od razu przełożyć na jakość wykonanych zdjęć.
Dla małego, początkującego fotografa proponujemy sprzęt do 1000 złotych. Do takiej kwoty można kupić już naprawdę świetne aparaty, które posłużą przez lata, i które mogą dobrze wprowadzić w świat fotografii zachęcając do własnych eksperymentów.
Zdjęcia: sony.pl
Tablet - użyteczność w kompaktowej formie
Urządzenia tego typu, wbrew temu co się im przepowiadało, nadal dzielnie trzymają się na rynku. Mimo że powoli wypierają je smartfony, to dobry tablet nadal świetnie spisuje się podczas pracy czy nauki. Mocniejsze urządzenia mogą posłużyć do prostych gier czy aplikacji rozrywkowych.
Tablet sprawdzi się też do oglądania filmów czy programów dzięki sieci bezprzewodowej. Może więc służyć też jako ekran. O możliwościach użycia tabletu do różnych celów zadecyduje jego wydajność oraz ilość złącz. To właśnie te elementy określają o tym do czego urządzenie będzie się nadawało.
W zależności od wielkości i marki urządzenia, dobrej jakości urządzenia możemy kupić już od 700 złotych. Za topowe konstrukcje Apple przyjdzie nam zapłacić nawet i do 2500 złotych.
Zdjęcia: samsung.com
Smartfon - bo liczy się kontakt
Skoro była mowa o tablecie, musi też znaleźć się miejsce dla smartfona. Urządzenie to jest obecnie dla wielu nieodzownym elementem życia. I chociaż jesteśmy zdania, że pierwszokomunijne dzieci powinny zajmować się czym innymi niż siedzeniem z noskami w dotykowych ekranach smartfonów, to jednak nie można powiedzieć, że urządzenia te są złe.
Warto mieć dobry kontakt z dzieckiem, i warto aby dziecko miało telefon, dzięki któremu może być bezpieczniejsze.
Smartfon jest urządzeniem, które nie tylko łączy w sobie przydatne codziennie funkcje, ale pozwala także na czerpanie przyjemności z różnego rodzaju multimediów. Filmy, muzyka, gry czy aplikacje tematyczne potrafią dać wiele frajdy i możliwości rozwoju.
Wybierając smartfona warto zwrócić uwagę na jego podzespoły oraz ekran. Średniej półki urządzenie powinno cechować się 1,5-2 GB pamięci operacyjnej, która powinna zapewnić płynne działanie.
W sprzętach za 600-1000 złotych można już znaleźć naprawdę dobre komponenty, w solidnych obudowach wraz z dobrej jakości ekranami, pozostaje jednak kwestia marki. Za uznanych zapłacimy dużo więcej niż za producentów mniej znanych bądź uchodzących za mniej prestiżowych.
Zdjęcia: krugermatz.com
Różnica w cenie nie zawsze musi odzwierciedlać różnicę w wydajności i jakości - pamiętajmy o tym.
Powyższe zestawienie to ledwie połowa naszych pomysłów na prezenty dla dzieci pierwszokomunijnych. Już wkrótce kolejne propozycje na niezapomniane prezenty.
Sprawdź też drugą część naszego poradnika. Znajdziesz tam kolejne pomysły na udane prezenty dla dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii.