Poszukujesz lepszych wrażeń w postaci wysokiej jakości obrazu? Jeśli tak, znajdź dla siebie coś, co spełni Twoje wymagania. Przyjrzyj się bliżej sprzętowi, który jeszcze do niedawna uchodził za bardzo drogi i wręcz ekskluzywny. Mowa tu o projektorach cyfrowych.
Projektory dla każdego
Projektory cyfrowe jeszcze do niedawna kojarzyły się głównie ze sporymi, drogimi sprzętami, na które pozwolić mogły sobie tylko duże firmy i niektóre szkoły. Urządzenia te stanowiły swoisty wygodny gadżet, nie będąc jednocześnie niezastąpione.
Projektory wygrały batalię z rzutnikami i na stałe zagościły na rynku. Obecnie koszt zakupu projektora waha się od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. To duża zmiana, która przyczyniła się do zwiększenia powszechności tych urządzeń. Dzięki temu każdy, kto chce mieć efekt kina we własnym domu, może za stosunkowo nieduże pieniądze spełnić swoje marzenie.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
W przypadku zastosowań stricte firmowych, gdzie projektor służy nam bardziej jako rzutnik do stworzonych wcześniej slajdów czy prezentacji, powinniśmy dokonywać wyboru nieco inaczej niż w przypadku projektora do oglądania filmów.
Mimo różnić przeznaczenia, istotny, główny parametr pozostaje bez zmian. Chodzi oczywiście o stosunek kontrastu do jasności. Upraszczając - najważniejszy jest jak najwyższy poziom kontrastu w zestawieniu z jak najniższym poziomem jasności. Pozwoli nam uzyskać najlepszą jakość obrazu w nawet bardzo jasnym oświetleniu pomieszczenia.
Trzeba też pamiętać, że wysoki poziom jasności nie dyskwalifikuje urządzenia, a w niektórych przypadkach będzie ona nawet wskazana.
Chodzi tu głównie o ciemne pomieszczenia, w których mała jasność powoduje zbyt ciemny obraz. Najczęściej jednak, w większości urządzeń, parametr ten jest w pełni regulowany.
Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość. W większości zastosowań w firmach wystarczająca jest rozdzielczość 1024x768 pix. Na wyższą rozdzielczość powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku, gdy mamy ekran dużych rozmiarów, lub gdy chcemy wyświetlać duże ilości filmów w wysokiej jakości.
Który lepszy? DLP czy LCD?
DLP i LCD, to dwie równorzędne technologie obecne w projektorach multimedialnych. Mimo różnic technologicznych, efekt końcowy jest bardzo podobny.
Parę lat temu różnice między tymi technologiami były dużo bardziej widoczne. W tej chwili granice się pozacierały i trudno wskazać wyższość jednej nad drugą. Fakt jest taki, że zdecydowana większość widzów oglądająca materiały wyświetlane przez projektor nie będzie w stanie określić jego technologii. Nie oznacza to jednak, że obie są identyczne.
Mocną stroną w LCD są pełniejsze kolory w jasnych pomieszczeniach, energooszczędność oraz brak "efektu tęczy". Na minus należy zaliczyć mniejszy kontrast (i gorsza czerń) oraz bardziej widoczne piksele.
Technologia DLP to bardziej płynny i bardziej "filmowy" obraz i głębsza czerń. Minusem jest gorsze nasycenie barw oraz wymóg większej jasności w oświetlanych sztucznie pomieszczeniach.
Nie są to jednak różnice i wady, które będą w stanie zaburzyć nasze postrzeganie obrazu wyświetlanego z projektora.
Kontrast i lampy
Najistotniejszym parametrem projektora jest kontrast. W tym wypadku zasada jest prosta, im wartość ta jest wyższa, tym lepiej dla oglądających, ponieważ nasycenie barw będzie wierniejsze, a kolory pełniejsze i mniej wyblakłe.
Drugim parametrem jest jasność. Pamiętajmy, żeby szukać takiego urządzenia i tak je kalibrować, aby nie mieć zbyt jasnego obrazu przy małym kontraście. Wówczas będzie on za mało wyrazisty i nieczytelny. Jasność wyraża się lumenach.
Trwałość lampy to aspekt z którym również musimy się liczyć, jeśli chcemy zakupić projektor. Ma to istotne znaczenie przy eksploatacji, gdy projektor będzie intensywnie wykorzystywany.
Warto wiedzieć ile godzin gwarantuje producent oraz sprawdzić ile kosztuje nowa lampa do upatrzonego przez nas modelu.
Wymiana lamp
Decydując się na takie urządzenie, prędzej czy później będziemy musieli ową lampę wymienić. Na jej kondycję ma wpływ także miejsce pracy, bo musimy wiedzieć, że w miejscach ze słabą wentylacją, żywotność całego urządzenia może spaść. Dlatego warto w takich przypadkach, co kilkadziesiąt roboczogodzin przeczyścić wszystkie filtry wewnątrz urządzenia.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli projektorów, o różnych żywotnościach lamp. Przyjmuje się, że średniej klasy projektor dysponuje lampą, która pozwala na około 2000 godzin pracy w trybie normalnym lub 3000 godzin przy aktywnym trybie oszczędnościowym.
Jest też spora grupa urządzeń, których czas pracy na jednej lampie może być od 1,5 do 2,5 razy dłuższy. Wszystko jest zależne od warunków pracy i technologii użytej przez producenta.
Dodatkowe możliwości projektorów
Przy wyborze projektora warto też zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe funkcje, które mogą usprawnić korzystanie. Często możemy znaleźć w tych urządzeniach dodatkowe porty i złącza, sloty kart pamięci, moduł WiFi i tym podobne.
Nie warto jednak przepłacać za dodatkowe funkcje, których możemy nigdy nie użyć, dlatego przed wyborem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy z danej opcji faktycznie będziemy chcieli korzystać.