Telewizory w naszych domach są coraz nowocześniejsze, większe i doskonalsze. Stanową one często centralny punkt salonu czy pokoju do relaksu. Nie zawsze jednak możemy je ustawić w miejscu, w którym byśmy chcieli. Czasami zdarza się też, że układ mebli czy ścian w pomieszczeniu wymusza ustawienie ekranu w miejscu mniej korzystnym. Można temu zaradzić kupując uchwyt do zawieszenia telewizora na ścianie.
Dobry uchwyt - drogi uchwyt
Zaczniemy od tego, że na uchwycie ściennym do telewizora, nie powinniśmy oszczędzać. Głównie dlatego, iż jest to zakup jednorazowy, który jeśli jest przemyślany, będzie służył przez długie lata.
Telewizory w naszym domu będą się zmieniały, a dobry uchwyt pozostanie. Dlatego więc nie warto wybierać bardzo tanich zestawów, nieznanej marki i wątpliwej jakości.
Solidność uchwytu
Dobry uchwyt musi swoje ważyć. Dla niektórych może być to dziwne, ale aby utrzymać duże i stosunkowo ciężkie ekrany, uchwyt musi być wykonany solidnie i z dobrych jakościowo materiałów.
Zarówno stopa do monitora jak i płyta do przytwierdzenia do ściany, nie może się wyginać pod obciążeniem. Musi być więc z solidnej stali, a ta będzie swoje ważyć.
Gorszej jakości uchwyty mogą być wykonane ze słabszych stopów, a to w połączeniu z często kiepskimi spawami, może skutkować zerwaniem konstrukcji ze ściany. Dlatego więc, dobry uchwyt powinien być solidny, dość ciężki i może nawet nieco wizualnie toporny.
Uchwyty są zaprojektowane w ten sposób, by wszystkie otwory, zarówno montażowe do ściany, jak i do zamocowania na tyle telewizora, byly możliwie jak najbardziej uniwersalne. Nie zawsze jednak się to udaje.
Warto więc poszukać uchwytu, którego otwory na śruby montażowe, będą odpowiadały tym na plecach naszego ekranu. Pamietajmy, by zawsze przykręcać telewizor na takiej ilości śrub, jaką przewidział producent uchwytu i ekranu.
Aby nasz sprzęt był bezpieczny, płyta uchwytu musi przylegać całą powierzchnią do tyłu ekranu. Musi być oczywiście dobrze przykręcona we wszystkich wskazanych w instrukcji miejscach.
Mocowanie konstrukcji do ściany
Nie stawiajmy na półśrodki w postaci nierównego przykręcenia, bądź przykręcenia tylko na część śrub. Może to spowodować oberwanie się odbiornika i jego poważne uszkodzenie. Nawet najlepszy uchwyt na nic się zda, gdy z którejkolwiek strony będzie przytwierdzony na część śrub.
W zależności od wielkości telewizora jaki mamy (bądź jaki planujemy kupić), szukając uchwytu możemy wybierać z dwóch typów. Płaskich, przeznaczonych do powieszenia telewizora w jednej płaszczyźnie, a także uchwytów regulowanych, które pozwalają ekran przechylać i odsuwać pod kątem, od ściany. Przydają się one głównie w narożnikach pomieszczeń.
Pierwsze najczęściej są nieco tańsze niż w przypadku ruchomych ramion pozwalających w większym stopniu ustawić telewizor. Uchwyty uchylne mają wyższą cenę, ale i zakres ich ruchu jest większy.
Jeden uchwyt - dużo możliwości
Uchwyt montażowy do telewizora, jest wygodnym rozwiązaniem, jeśli mamy kłopot z umieszczeniem naszego ekranu w danym pomieszczeniu. Ograniczone miejsce, narożniki czy skosy nie będą już dla nas problemem. Wystarczy dobrać tylko odpowiedni uchwyt.
Pamiętajmy jednak, by zawsze najpierw kupić telewizor i sprawdźić dokładnie otwory montażowe, a dopiero potem szukać uchwytu.