Jeśli czytasz ten tekst, to znaczy, że jesteś graczem i chcesz zbudować bądź zmodernizować swój komputer pod kątem gier komputerowych. Ktoś może powiedzieć, że podzespoły w tym wypadku są najważniejsze - i będzie miał wiele racji, chociaż nie całkowitą. Dobre podzespoły do gameingu, muszą być odpowiednio wentylowane i zagospodarowane w naszym “blaszaku”. O tym będzie ten tekst - o obudowach komputerowych dla graczy.
Jak wybrać obudowę?
Nie ma jednego dobrego klucza, według którego należy wybierać obudowę. Jest za to kilka aspektów, o których musimy pamiętać, gdy takową chcemy wybrać. Ważna jest jej pojemność, wentylacja z zabezpieczeniami przeciw kurzowymi, stabilność całej konstrukcji oraz porty na froncie obudowy. Zacznijmy jednak od początku.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo obudów komputerowych, o różnych gabarytach. Niektórzy gracze wolą obudowy z podświetleniem, wymyślnymi wzorami i przetłoczeniami, a inni wręcz przeciwnie, stawiają na minimalizm i elegancką prostotę. Jako że o gustach się nie dyskutuje, to tej kwestii nie będziemy poruszać. Skupimy się na tym, co powinno charakteryzować dobrą obudowę gameingową.
Wielkość i pojemność obudowy
Kiedyś obudowami gameingowymi były głównie midi i high towery. W tej chwili nie ma to już znaczenia. Możemy wybierać z konstrukcji typy high, midi i mini tower, a także konstrukcji jeszcze mniejszych przeznaczonych pod płyty główne w formacie mini ITX, które gabarytami będą przypominały zestawy na podobieństwo Steam Machine. Obecnie modne stają się obudowy typu Cube, które łączą w sobie ciekawy wygląd, stosunkowo niewielkie wymiary oraz spore możliwości rozbudowy komponentów.
Możliwości wentylacyjne
Dobra obudowa powinna zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz możliwość zamontowania wydajnego chłodzenia procesora. W przypadku obudów większych niż te pod płyty mini ITX, można więc będzie zamontować wysokie lub bardzo wysokie chłodzenie powietrzne procesora (na przykład dwu wieżowe z 2 lub 3 wentylatorami). W takich obudowach można też skorzystać z pełnego chłodzenia wodnego lub zestawów semi-wodnych typu “All in one”.
Gdy zdecydujemy się na mniejszą obudowę, a podstawą naszej platformy gameingowej ma być płyta mini ITX, obudowa powinna zmieścić chłodzenie niskoprofilowe. I w znakomitej większości przypadków oczywiście ma miejsce.
Z chłodzeniem wiąże się też jeszcze aspekt możliwości montażu wentylatorów. Absolutnym minimum są dwa wentylatory 120 mm, jeden wciągający chłodne powietrze do wewnątrz, a drugi wylotowy, wyciągające ogrzane. Najlepiej jednak zamontować więcej wentylatorów, lub jeden większy, tak by cyrkulacja powietrza w obudowie była jeszcze lepsza.
Aranżacja wnętrza obudowy
Obudowa dla graczy, zwłaszcza z oknem do prezentacji podzespołów, powinna mieć możliwość aranżacji okablowania. Dzięki czemu można łatwo ukryć długie, plączące się często i szpecące ogólny efekt, kable. Trudno mówić o aranżacji w przypadku najmniejszych obudów pod mini ITX. Jednak w przypadku większych konstrukcji, aranżacja ma już wtedy oczywiście sens.
Do aranżacji służą specjalne przetłoczenia i otwory na podstawie pod płytę główną, a także na głównych ścianach obudowy. Dzięki czemu można łatwo przeciągnąć kable, a także pogrupować je za pomocą plastikowych opasek.
Poza samymi kablami najistotniejsze są podzespoły, a więc dyski, karta graficzna, zasilacz. O ile wielkości płyt głównych oraz kart graficznych są różne, a duże dyski HDD coraz częściej zastępuje się małymi i lekkimi dyskami SSD, o tyle zasilacz pozostaje jednym z największych i najcięższych komponentów w komputerze.
Wybierając więc obudowę, warto oszacować na podstawie zdjęć, ile miejsca pozostanie na kable po zamontowaniu zasilacza. Ważne są także klatki na dyski HDD i SSD. W wielu obudowach można je demontować, co pozwala zainstalowanie dzięki temu dłuższych kart graficznych.
Gdy jesteśmy już przy kartach graficznych, to musimy pamiętać, iż w zależności od modelu z referencyjnym bądź niereferencyjnym chłodzeniem, mogą one się nie zmieścić w niektórych obudowach.
W przypadku wyboru obudowy, musimy brać pod uwagę długość karty od śledzia do końca chłodzenia. Co więcej, niektóre karty zajmują jeden, dwa lub nawet trzy śledzie w obudowie. Musimy pamiętać, że nie wszystkie konstrukcje będą mogły pomieścić duże karty. Wtedy albo wybieramy inną obudowę, albo szukamy GPU w wersji mini.
Wykonanie i ochrona podzespołów
Dobra obudowa dla graczy, powinna być zaopatrzona w ochronę przeciwkurzową. Nie jest to oczywiście żelazny wymóg, ale takie filtry znacząco obniżą ilość kurzu w naszej obudowie i uprzyjemnią eksploatację zestawu komputerowego.
Dobrze zaprojektowana obudowa powinna też mieć stabilną podstawę w postaci nóżek, które uniemożliwią chybotanie lub przesuwanie konstrukcji. Jednak w praktyce najważniejszym są porty USB oraz gniazda słuchawek i mikrofonu, a także inne, dodatkowe, ułatwiające korzystanie udogodnienia.
Im więcej portów USB (najlepiej w standardzie 3.0), tym lepiej. Łatwiej będzie nam podłączyć pendrive czy dysk zewnętrzny. Dobrze jest, gdy gniazda słuchawkowe oraz mikrofonowe są oznaczone. Niby drobiazg, a na co dzień bardzo przydatny.
Przyciski Power i Reset, powinny być od siebie oddalone o tyle, byśmy przypadkiem nie wcisnęli któregoś z nich podczas pracy. Niektóre obudowy oferują też regulatory obrotów dla wentylatorów lub czytniki kart pamięci. Są to przydatne, acz nie obligatoryjne dodatki.
Duży wybór - trudny wybór
Czym więc kierować się przy wyborze obudowy gamingowej? Przede wszystkim twardymi faktami i zdrowym rozsądkiem. Sprawdźmy wymiary konstrukcji oraz jej wnętrza, długości karty graficznej, którą chcemy zamontować oraz rodzaj płyty głównej.
Wszystkie wymiary obudowy powinny być dostępne na stronie sklepu, z którego ową obudowę kupujemy oraz na stronie producenta danego produktu. Wymiary poszczególnych komponentów także znajdziemy na stronach ich producentów.
Dzięki dokładnemu sprawdzeniu wymiarów i wszelkich cech charakterystycznych dla danej obudowy, unikniemy przykrych wypadków i ewentualnych wymian podzespołów czy całej obudowy.