Jeśli szukasz słuchawek do grania, to na pewno wiesz, mniej więcej, czego oczekujesz od takiego sprzętu. Słuchawki do gier komputerowych muszą nie tylko odpowiednio przenosić scenę muzyczną, ale także oferować odpowiedniej jakości dźwięk przestrzenny, który pozwala oddawać wiarygodnie dźwięki z różnych kierunków, na przykład kierunek strzałów w grach FPS.
Słuchawki gameingowe, najczęściej są modelami muszlowymi lub pełnomuszlowymi. Dzięki temu oferują względną separację od dźwięków otoczenia. Istnieją jednak także słuchawki douszne, które także reklamowane są jako modele do grania. O tym jakie konstrukcje wolimy, musimy zdecydować sami, według naszych preferencji.
Konstrukcja i specyfikacja
Przyjmuje się, że w porządnych słuchawkach pasmo przenoszenia powinno oscylować pomiędzy min. 30-20000. Ciśnienie akustyczne to minimum 90 dB, a ich moc to minimum 100 mW.
Przed zakupem warto jednak upatrzony model sprawdzić w sieci. Dobre wartości w specyfikacji czy na pudełku, nie muszą zawsze oznaczać dobrej jakości dźwięku.
Słuchawki różnią się od siebie typem konstrukcji. Zaletą słuchawek muszlowych, jest to, że albo stosunkowo mocno dociskają słuchawkę do uszu (muszlowe, półotwarte), albo całkowicie te uszy zamykają w swoim wnętrzu (pełnomuszlowe, zamknięte). To drugie rozwiązanie zapewnia najlepszą separację od dźwięków otoczenia.
Słuchawki douszne, dokanałowe, także są ciekawą opcją dla graczy, zwłaszcza tych, grających często w podróży, poza domem lub po prostu dla osób, które mają sporej wielkości małżowiny i korzystanie ze słuchawek muszlowych jest dla nich niewygodne.
Musimy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie, w mniejszym stopni tłumi dźwięki otoczenia.
Wygoda użytkowania słuchawek
Podstawowe założenia dobrych słuchawek do gier, jest takie, by były wygodne i odpowiednio oddawały wszelkie dźwięki. Zaraz obok tego musimy pamiętać o kilku dodatkowych aspektach, które są równie ważne. Są nimi, mikrofon i jego jakość, długi i wygodny kabel lub wersja bezprzewodowa oraz cena.
Słuchawki dla graczy powinny posiadać mikrofon. W zależności od modelu, może on być odpinany do słuchawek, lub mocowany na stałe.
Mikrofon służy do komunikacji w sieciowych grach kooperacyjnych, ale przydaje się także podczas rozmów przez komunikatory głosowe. Jest więc wygodnym i zalecanym gadżetem.
Wygodne jest, gdy ów mikrofon można odłączyć od słuchawek. Dzięki czemu, na przykład podczas rozgrywki singlowej, nie ma problemu z trącaniem czy urwaniem urządzenia.
Jeśli dane słuchawki nie posiadają tego elementu odpinanego, to najprawdopodobniej daje się on przesunąć tak, by nie przeszkadzał. Zachodzi jednak ryzyko, że z czasem mechanizm się wyrobi i mikrofon będzie opadał i zawadzał w sytuacjach gdy będzie zbędny (tańsze słuchawki z mocowanym na stałe mikrofonem).
Dodatkową zaletą będzie redukcja szumów, opcja mikrofonu kierunkowego oraz wyciszenie.
Wtyczka i kabel
Rozgrywki w grze komputerowej potrafią być bardzo dynamiczne, dlatego więc warto by kabel słuchawkowy był długi, elastyczny i najlepiej niepodatny na skręcanie.
Polecamy słuchawki z gumowym, płaskim przewodem. Wprawdzie płaski kabel nie jest całkowicie odporny na skręcanie, jednakże jego kształt skutecznie zmniejsza tego prawdopodobieństwo.
Co do kabla, to jego optymalna długość to około 2 m. Najlepszym wyjściem są oczywiście słuchawki bezprzewodowe, ale te niestety kosztują już grubo ponad 200 złotych.
Jeśli jednak dysponujemy większą gotówką, to taki zakup jest w pełni uzasadniony.
Dobrą, a wręcz zalecaną opcją jest też potencjometr na kablu oraz przycisk włączania i wyłączania mikrofonu. Dzięki temu, za jednym kliknięciem możemy wyciszyć mikrofon, bez potrzeby fizycznego jego odpinania czy wyłączenia go z poziomu systemu. Taka regulacja jest więc szalenie wygodna i obecnie dostępna nawet w tańszych słuchawkach.
Kwestia kabla wiąże się także z odpowiednim podłączeniem słuchawek do komputera. Na rynku są modele, które posiadają standardowe wtyczki mini-jack 3.5 mm, dla słuchawek jak i mikrofonu, ale są także i takie, które oferują komunikację z komputerem poprzez port USB. Takie rozwiązane najczęściej łączone jest w komplecie z dedykowaną, również wspierającą USB, zewnętrzną kartą muzyczną.
Podłączenie poprzez kartę dźwiękową i interfejs USB, pozwala na większą możliwość dopasowania dźwięku, zarówno za sprawą samego układu muzycznego, jak i oprogramowania dołączonego razem z takimi słuchawkami. Jeśli wybieramy słuchawki bez wtyczki z USB, warto wybrać taki model, którego wtyk mini-jack pokryty jest złotem. Poprawia to jakość dźwięku.
Istotne szczegóły słuchawek
Gdy wybieramy słuchawki muszlowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i komfort. Zdarzy się, że przed komputerem, ze słuchawkami na głowie, spędzimy kilka długich godzin. Zdecydowanie warto mieć wtedy wygodny headset.
Dobrze jest, gdy zarówno pałąk łączący muszle jak i ich obicie są wykonane z miękkich pianek, i pokryte dobrym, wytrzymałym i przyjemnym w dotyku tworzywem. Najlepszą opcją byłaby skóra naturalna, jednakże ta najczęściej jest tylko w topowych, drogich słuchawkach.
Dodatkową zaletą także pałąk jest wykonany z metalu, a wszelkie elementy plastikowe, z tworzywa niepodatnego na zarysowania czy pęknięcia.
Jak już wspomnieliśmy, warto przeczytać opinie innych użytkowników danego sprzętu. Ich zdanie może nam znacząco pomóc w wyborze optymalnych dla naszych potrzeb słuchawek.
Aby dowiedzieć się czy dany model jest godny zakupu, warto przeszukać internet w poszukiwaniu recenzji wideo lub chociażby tekstowej opinii na temat danych słuchawek.
Czy zawsze warto kupić słuchawki dedykowane do gameingu? Jeśli lubimy tego typu rozrywkę, i potrafimy przy niej spędzić kilka godzin w ciągu tygodnia, to zdecydowanie tak. Tego rodzaju sprzęt może nie zawsze będzie doskonale nadawał się do odsłuchu muzyki, za to w kwestii gier, będą lepszym rozwiązaniem niż proste, uniwersalne słuchawki.
Jakość i cena
Aby zaopatrzyć się w takie akcesorium, nie musimy wydawać dużych pieniędzy. W kwocie pomiędzy 50 a 100 złotych możemy już znaleźć naprawdę dobrej jakości słuchawki, które będą idealne do takiej casualowej rozrywki.
W takich cenach znajdziemy słuchawki marek: Tracer, Modecom, Natec, Plantronics, czy podstawowe modele firmy Superlux.
Jeśli chcemy sprzęt z wyższej półki, zakres cen jest bardzo duży. Ceny topowych modeli słuchawek dla graczy zaczyna się od 150 i sięga nawet 1000 złotych. W przypadku tego rodzaju modeli, mówimy o znanych w świecie cyberozrywki markach, modelach sygnowanych poprzez zawodowych graczy, czy słuchawkach stworzonych pod konkretną grę.
Wybierać możemy ze słuchawek firm takich jak: Creative, Steelseries, Roccat, Sennheiser, Corsair, Razer, Qpad, Tesoro czy kojarzony także z innymi produktami komputerowymi Logitech czy Asus.
Sprzęt taki, poza wyższą ceną i atrakcyjnym wyglądem, oferuje często (choć nie zawsze), lepsze parametry techniczne, lepszą jakość wykonania i możliwości regulacji czy personalizacji ustawień.
Dla każdego więc znajdzie się coś ciekawego. Wszystko zależy od tego ile, jak i w co najczęściej gramy, a także jakie pieniądze jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zakup.
Dobre słuchawki to wyższy komfort, a wyższy komfort, to większa przyjemność z gry. A o to tak naprawdę w tym chodzi.