Dobre słuchawki to sprzęt, za który warto zapłacić większą kwotę pieniędzy. Markowy sprzęt jest w stanie zapewnić nam wrażenia porównywalne z tymi, które mamy podczas odsłuchu muzyki z dobrego zestawu stacjonarnego audio. A wszystko to z poczuciem odcięcia się od otoczenia. Sam na sam z dźwiękiem.
Jakość brzmienia jest najważniejsza, chociaż pamiętajmy też o wygodzie, wykonaniu i dopasowaniu danych słuchawek do naszego źródła dźwięku.
Sam wybór sprzętu to nie tylko wygląd, ale i podstawowa wiedza na temat parametrów słuchawek. Pomoże on przy wyborze, ponieważ asortyment sklepów jest ogromny. Możemy wybierać w typach konstrukcji, wielkościach, markach i kolorach. Duży wybór powoduje, że często możemy nie wiedzieć, który model wybrać.
Konstrukcja i wygoda użytkowania
Najpierw warto określić interesującą nas konstrukcję słuchawek. Rozróżniamy cztery typy: nauszne, douszne, dokanałowe i wokółuszne.
Nauszne, są to słuchawki muszlowe, mniejsze od wokółmuszlowych, które nie obejmują całego ucha, lecz się na nim opierają z wrażeniem lekkiego docisku. Dla niektórych mogą być niewygodne, jednak często są wybierane przez osoby uprawiające formy aktywnego ruchu.
Douszne, czyli popularne "pchełki". To nieodłączny element dzisiejszych zestawów smartfonów i przenośnych odtwarzaczy muzyki. I do takich celów sprawdzają się idealnie. Są lekkie i poręczne. Problemem może być jedynie ich dopasowanie do małżowiny. Najczęściej są szczelnie zamknięte i przed zakupem nie możemy ich przymierzyć. Słuchawki te słabo też tłumią hałasy otoczenia.
Dokanałowe, są bardzo zbliżone parametrami do dousznych, posiadając jednak przewagę, którą są gumki-wkładki, które wchodzą do kanału słuchowego, dobrze tłumiąc odgłosy otoczenia. Podobnie jak douszne, są lekkie, poręczne i nieodłączne w przypadku przenośnych odtwarzaczy muzyki i nowoczesnych telefonów komórkowych.
Wokółuszne, czyli archetyp konstrukcji słuchawek. Zbudowane są z dużych muszli połączonych pałąkiem. Muszle zamykają uszy, odcinając dźwięki otoczenia. Takie słuchawki mogą oferować świetną scenę, którą docenią zwłaszcza wytrawni melomani. Ich minusem są gabaryty oraz fakt, iż potrzebują solidnego zasilania. Z tego tez powodu nie są polecane do urządzeń mobilnych.
Aby dobrze wybrać słuchawki musimy określić gdzie i jak będziemy z nich korzystać. Jeśli będą nam służyć w domu lub pracy, warto zainwestować w słuchawki pełnomuszlowe, wokółuszne lub mniejsze nauszne.
Jeśli potrzebujemy mobilnych, małych słuchawek, które nie będą przeszkadzały przy przemieszczaniu się, wybierzmy "pchełki" lub dokanałówki.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Tak naprawdę, szukając słuchawek musimy skupiać się na dwóch wartościach. Pierwszą jest impedancja, którą wyraża się w omach. Zwróćmy uwagę na poziom tego parametru.
Im niższa wartość, tym łatwiej zasilić słuchawki ze źródła dźwięku, czyli na przykład odtwarzacza MP3. Im wyższa impedancja, tym więcej energii potrzebują słuchawki, aby wygenerować dźwięk. Słuchawki douszne i dokanałowe będą miały niższą impedancję, niż nauszne i wokółuszne.
Do domowego audio, w którym mamy wieżę, czy amplituner, można bezproblemowo podłączyć duże słuchawki o wysokiej impedancji.
Drugi parametr to skuteczność słuchawek, wyrażana w decybelach (dB). Im więcej decybeli, tym słuchawki mogą grać głośniej. I tutaj warto pamiętać, że gdy ludzkie ucho odbiera sygnał głośniejszy, podświadomie wydaje nam się, że dźwięk jest lepszy. A to błędne myślenie. Wybierając słuchawki, skupmy się na jakości dźwięku, jego barwie i pełni, a nie na głośności.
Reszta parametrów wymienianych na opakowaniach słuchawek, właściwie jest dla nas nieistotna. Teoretycznie można by się pokusić o analizę wartości pasm czy basów, ale w codziennym użytkowaniu, nie ma to większego sensu. Najważniejsze, żeby słuchawki nam pasowały i dobrze grały muzykę, którą słuchamy najczęściej.
Gdy nie wiemy jakich słuchawek nam trzeba, warto spokojnie zastanowić się nad tym gdzie i jak chcemy z nich korzystać. To pozwoli nam dobrać konstrukcję słuchawek, a gdy dodamy do tego kwotę, jaką możemy zapłacić, to pole naszych poszukiwań znacząco nam się zawęzi.
Nasze wstępnie wybrane słuchawki, warto sprawdzić na odsłuchu w sklepie. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, a zamawiać sprzęt będziemy przez Internet, warto poznać opinie innych użytkowników na temat danych słuchawek.
Recenzje użytkowników mogą nam wiele powiedzieć, często więcej niż suchy opis producenta sprzętu.