W pracy biurowej jednym z podstawowych elementów wyposażenia są skanery. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie drogą elektroniczną przesyłać wysokiej jakości kopie dokumentów. Choć dużym powodzeniem cieszą się na rynku urządzenia wielofunkcyjne, zaopatrzone w skaner i drukarkę, to jednak warto zdecydować się na osobny moduł. Zagwarantuje on znacznie szersze możliwości, szybkość pracy oraz przede wszystkim jakość. Naszym zadaniem w związku z tym będzie prezentacja najciekawszych skanerów dostępnych w sklepach internetowych. Zapraszamy do lektury.
Jaki skaner wybrać?
Wybór skanera winien zależeć od naszych potrzeb, częstotliwości użytkowania. Jednym z czynników determinujących zakup wybranego modelu będzie jego układ optyczny. To on właśnie pozwala na przeniesienie dokumentów i zdjęć ze świata analogowego w cyfrowy. Na chwilę obecną większość urządzeń korzysta z jednej z dwóch technologii: CCD lub CIS.
W urządzeniach CCD (Charge Coupled Device) wykorzystana jest specjalna lampa fluorescencyjna z zimną katodą. Z kolei elementem światłoczułym jest zaś matryca CCD, którą można spotkać w wielu kamerach cyfrowych. Wszystko uzupełnione jest o układ soczewek i luster. Skanery tego typu są wolniejsze w pracy, albowiem zamontowana w nich lampa musi się odpowiednio rozgrzać do prawidłowej pracy. Ponadto jest to mniej energooszczędne urządzenie, które posiada większe rozmiary. Mimo takich wad zapewnią nam o wiele głębsze odwzorowanie kolorów i bliższe rzeczywistości przejścia tonalne. Dostępne na rynku skanery z CCD przeznaczone są głównie do skanowania zdjęć, grafik oraz dokumentów tekstowych w niewielkim formacie (do A4).
W skanerach CIS głównym źródłem światła są diody LED w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym. Taki system sprawia, ze urządzenie jest od razu gotowe do pracy po załączeniu. Produkt taki odznacza się również niższym zużyciem energii, mniejszymi gabarytami i dłuższą w stosunku do CCD żywotnością. Skanowany obraz jest natychmiastowo wychwytywany przez czujnik CIS (Contact Image Sensor), przez co producenci nie muszą stosować żadnych dodatkowych luster i soczewek. Obraz zapisywany jest bez zniekształceń, z wyraźną i ostrą kreską. Diody LED niestety emitują słabsze światło, przez do skanowany dokument musi idealnie przylegać do szklanej tafli. Musimy także nastawić się na słabsze odwzorowanie kolorów, przejść tonalnych i kontrastu.
Jednoznacznie z tego wynika, że do domowego użytku, skanowania zdjęć, kolorowych dokumentów lepiej jest wybrać skaner CCD. Do pracy biurowej, gdzie liczy się przede wszystkim digitalizacja pism, o wiele lepszym wyjściem może być CIS.
Skanery możemy podzielić również ze względu na ich sposób budowy. Wyróżnia się na tym polu wersje płaskie, szczelinowe do negatywów oraz ręczne. Najbardziej popularnymi są modele płaskie, gdzie po ich otwarciu dokument umieszcza się na tafli szkła. To typowe domowe, stacjonarne urządzenia. Szczelinowe z kolei przypominają swym wyglądem drukarkę. Są one wyposażone w podajnik i mogą skanować kilkanaście kartek formatu A4 na minutę. Świetnie w związku z tym sprawdza się w biurach. Mają jednak nieco gorszą jakość skanowania. Do negatywów i ręczne to specjalistyczne urządzenia, którymi w tym wypadku nie będziemy się zajmować.
Na co zatem jeszcze zwracać uwagę? Jeśli chcemy kupić skaner, to musimy koniecznie sprawdzić kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest wspomniany układ optyczny. Następnie typ budowy, maksymalny format skanowanych dokumentów, dostępna rozdzielczość, prędkość skanowania, gęstość optyczna, kodowanie koloru oraz skali szarości.
Czas przejść do kilku ciekawych modeli do domu lub biura.
Epson V19
Źródło: Depositphotos.com
Zaczynamy od urządzenia z niższej półki, które zakupimy za około 250 złotych. Jest to płaski skaner niezwykle prosty w obsłudze i zasilany poprzez kabel USB. Jego kompaktowe wymiary sprawiają, ze świetnie sprawdzi się w przypadku małych i średniej wielkości miejsc. Jego maksymalna rozdzielczość to 4800 dpi x 4800 dpi, przez co nadaje się do skanów fotografii i dokumentów. Producent zdecydował się na zastosowanie w nim technologii ReadyScan LED, przez co model ten jest od razu gotowy do działania.
Funkcjonalność skanera została zwiększona dzięki opcji usuwania kurzu, przywracania wyblakłych barw i korekcji podświetlenia. Znajdziemy w nim także rozszerzenie ostrości liter i redukcję niechcianego efektu prześwitywania dwustronnych dokumentów. Posiada on zdejmowaną pokrywę, która umożliwia skanowanie dużych książek, albumów ze zdjęciami i innych łączonych materiałów. Zamontowany w nim zintegrowany stojak zwiększa możliwości urządzenia. Możemy je używać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Zapewnia on skanowanie w czasie od 10 do 29 sekund na stronę.
Canon Lide 120
Na podobnym pułapie cenowym znajduje się skaner marki Canon. Jest to funkcjonalny skaner wysokiej jakości, który przeznaczony jest do domowego skanowania zdjęć i dokumentów. Jago maksymalna rozdzielczość skanowania wynosi 2400 × 4800 dpi. Producent zdecydował się na wykorzystanie matrycy CIS. Gwarantowany jest przez to czytelny tekst, wyraźne zdjęcia z precyzją kolorów oraz 48-bitowa wewnętrzna głębia kolorów. Wykonanie skanu w jakości 300 dpi strony w formacie A4 trwa tylko 16 sekund. Zaopatrzony został w 4 jednodotykowe przyciski. Można z jego pomocą szybko tworzyć pliki PDF, kopie oraz wiadomości e-mail.
W modelu tym możliwe jest przywracanie i poprawianie zdjęć. Mamy do dyspozycji specjalistyczną korekcję, automatyczną redukcję zabrudzeń i zarysowań czy też opcję przywrócenia wyblakłych kolorów starych zdjęć. Oddzielnie dostępne jest poprawianie tekstu, grafiki i obrazów dzięki funkcji automatycznej naprawy dokumentów. Wprowadzona zaawansowana, zintegrowana pokrywa pozwala bez trudu skanować dokumenty wszystkich typów.
Epson V370
W cenie powyżej 500 złotych czeka na nas Epson V370. Jest to bardzo dobry skaner fotograficzny A4 z zastosowanym modułem do skanowania tworzyw transparentnych. Zapewnia nam skanowanie slajdów, klisz i negatywów. Możemy cieszyć się w nim wysoką rozdzielczością optyczną 4800 dpi i matrycą CCD. Gwarantuje nam najwyższą jakość skanowania, zarówno dokumentów jak i negatywów oraz slajdów 35 mm. Zastosowana w tym urządzeniu technologia Matrix CCD Micro Lens to najwyższej jakości pliki oraz energooszczędność. Wykorzystana została tu gęstość optyczna wynosząca 3.2D.
Również w tym modelu odszukamy szereg funkcji mających za zadanie ułatwić pracę. Chodzi tu o opcję automatycznego usuwania kurzu, uzyskanie gotowego pliku już po 16 sekundach, scan to cloud, czyli przesyłanie plików na zewnętrzny serwer. Z modelem tym mamy okazję do restauracji oryginałów zdjęć poprzez odtworzenie wyblakłych odcieni, usunięcie oznak zakurzenia i zarysowania. Ciekawa jest opcja Optical Character Recognition, która zezwala na kopiowanie, wklejanie i edytowanie tekstu z zeskanowanych dokumentów czy też tworzenie ze skanu wielostronicowego dokumentu PDF z możliwością wyszukiwania. Producent zastosował ruchome zawiasy pokrywy skanera, które można rozkładać pod kątem 180 stopni.
Brother ADS1100W
W cenie blisko 1000 złotych możemy zakupić skaner Brother ADS1100W. Jest to kompaktowy skaner dwustronny z WIFI, który został wyposażony w samoczynny podajnik papieru na 20 arkuszy. Umożliwia przez to dwustronne skanowanie wielu dokumentów, bez konieczności ręcznego podawania papieru. Zastosowano w nim pomocną opcję automatycznego wykrywania i ignorowania pustych kartek, obracania skanów, gdy zostaną on podane górą do dołu, przycinania czy usuwania tła. Przydatny jest także detektor wykrywania błędów, zapobiegający jednoczesnemu skanowaniu więcej aniżeli jednej kartki.
Zapewniona zostanie nam wysoka szybkość skanowania, możliwość podłączenia do firmowej sieci poprzez WiFi. Skanowanie możliwe jest do formatów JPG, TIFF albo PDF bezpośrednio do komputera, pamięci USB czy jako załącznika wiadomości e-mail. Jedną z dodatkowych opcji jest skanowanie plastikowych kart identyfikacyjnych. Urządzenie to z ekranem dotykowym gwarantuje optyczną rozdzielczość skanowania do 600 x 600 dpi.
Plustek eScan A150
Plustek eScan A150 eScan to urządzenie z górnej półki, za które przyjdzie nam zapłacić około 3000 złotych. Wśród innych modeli wyróżnia brakiem przycisków dzięki czemu obsługa jest intuicyjna i adaptacyjna. Jego panel dotykowy umożliwia prostą obsługę. Jest to zaawansowane urządzenie działające na systemie Android. Dzięki niemu możemy liczyć na kompleksowe połączenie z siecią, przez co praca możliwa jest bez skomplikowanych instalacji lub konfiguracji. Oferuje on nam skanowanie dwustronne od 20 str./min do 40 zdjęć/min. Jego dzienna objętość robocza to 1500 stron, a obsługiwana gramatura dokumentu to 40 - 157 g / m².
Skaner ten pozwala nam szybko zweryfikować zeskanowane obrazy już w trybie miniatur, a także istnieje opcja zobaczenia każdej strony z osobna w trybie pełnoekranowym. Dostępne jest szybkie przycinanie, obracanie czy edycja strony. Model ten umożliwia nam wysyłanie materiałów do 6 różnych lokalizacji. Jego rozdzielczość maksymalna to 600 x 600 dpi. Na co dzień możemy korzystać z podajnika ADF o pojemności 50 Kartek (70 g/m², 18 Lbs).
Epson GT-S85
W cenie powyżej 3000 złotych dostępny jest skaner marki Epson. Jest to urządzenie, które skanuje do 40 stron na minutę w trybie jednostronnym oraz do 80 obrazów na minutę w trybie dwustronnym w rozdzielczości 200 dpi, monochromatycznie, jak i w kolorze. Zaopatrzony jest przy tym w podajnik na 75 arkuszy do skanowania jednoczesnego dużej ilości dokumentów. Producent wprowadził do niego ultradźwiękowy czujnik pozwalający na wykrywanie i rozwiązywanie problemów z zacięciem papieru.
Egzemplarz ten jest zgodny z niemal każdym systemem zarządzania dokumentami. Umożliwia organizowanie dokumentów i raportów, tworzenie baz danych z wizytówek czy poprawianie jakości tekstu. Odnajdziemy w nim 10 indywidualnych funkcji skanowania do zadania pozwala skanować i przesyłać pliki do wybranej lokalizacji za naciśnięciem jednego przycisku. Zastosowano w nim technologię ReadyScan LED gwarantującą krótki czas nagrzewania i niższy pobór mocy.