Czym jest właściwie dron? Dron to, upraszczając, zdalnie sterowany model, nie przypominający swoją formą klasycznych maszyn czy pojazdów. Jest to urządzenie, rozbudowane o dodatkowe funkcjonalności takie jak kamera, moduł GPS, czy różnego rodzaju nadajniki i czujniki.
Lata, jeździ i nagrywa
Drony możemy podzielić na dwa zasadnicze typy: urządzenia wojskowe oraz cywilne, będące typowymi modelami RC (Radio Control - zdalnie sterowanymi) dla hobbystów czy entuzjastów modelarstwa zdalnie sterowanego.
Drony, które znamy w obecnej formie, to właśnie pochodna od lat rozwijanego modelarstwa zdalnie sterowanego i wysokospecjalistycznej techniki wojskowej. Początkowo urządzenia tego typu były rozwiniętymi sprzętami szpiegowskimi i pomiarowymi.
Rozwój elektroniki (miniaturyzacja modułów kamer cyfrowych czy zwiększenie mocy akumulatorów wraz ze zmniejszaniem ich wielkości i wagi) sprawił, że zainteresowanie części modelarzy cywilnych skupionych do tej pory na modelach przedstawiających zwykłe pojazdy, przeniosło się na nowe pole - modele RC o niespotykanych formach i nowych możliwościach, czyli - drony.
Pojęcie to, wzięte z terminologii wojskowej, przylgnęło na stałe do wszelkich, cywilnych urządzeń i zabawek RC. Dlatego teraz szukając modelu zdalnie sterowanego możemy wybierać spośród klasycznych pojazdów i maszyn różnego typu (naziemne, powietrzne i nawodne) oraz właśnie z dronów. Te także możemy podzielić jako naziemne, latające czy pływające.
Zdjęcia: parrot.com
Zabawka czy model?
Powszechnie dostępne drony możemy podzielić na klasy, które jednoznacznie wskazują na możliwości i charakterystykę danego modelu. Mamy więc drony pełnowymiarowe, często duże urządzenia, posiadające mocne silniki i szeroki zakres możliwości. Jest to sprzęt dla hobbystów modelarstwa, dla których pasja ta, nie jest w żaden sposób przeliczalna na pieniądze.
Duże drony oraz własne, budowane autorsko konstrukcje, to modele z wieloma opcjami modyfikacji, które wedle założeń twórców, mogą być rozbudowane o dodatkowe moduły. Koszt takich modeli oraz ich eksploatacji - praktycznie nieograniczony.
Minidrony, to modele, które możemy kupić w gotowych zestawach. Są to sprzęty dla każdego, kto zarówno chce się pobawić jak i użyć swojego modelu do niektórych zastosowań - na przykład fotografii. W zależności od modelu, mogą być one sterowane ze specjalnych kontrolerów lub aplikacji na urządzenia mobilne. O tym, czy nazwiemy je zabawkami czy też nie, zależy w głównej mierze ich zastosowanie. W zależności od możliwości danego drona, jego koszt może wynosić od 1 do nawet kilku tysięcy złotych.
Microdrony. Najmniejsze modele zdalnie sterowane, to właściwe zabawki, którymi bawić się możemy nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Często ich wymiary pozwalają nazwać je “kieszonkowymi”. Sterowane aplikacjami mobilnymi, microdrony mogą być wielkości portfela czy nawet karty kredytowej.
Zdjęcia: parrot.com
Możliwości i wady dronów
Drony cywilne będące początkowo wzorowane na konstrukcjach wojskowych, zaczerpnęły z nich wiele ciekawych możliwości, co stanowi o ich niewątpliwych atutach. Dlatego też obecnie nawet w najmniejszych i stosunkowo tanich urządzeniach, nie dziwi kamera do nagrywania filmów czy robienia zdjęć, moduł GPS, czy różne porty rozszerzeń. Samo latanie, jeżdżenie czy pływanie nie jest więc jedyną frajdą, można to jeszcze utrwalić na filmie “okiem drona”.
Jak każde urządzenie zasilane akumulatorowo i posiadające elementy elektroniczne i silniki, drony potrzebują sporej ilości energii. I to obecnie jest największy problem tego trypu urządeń. Małe modele, w których miejsca ma magazynowanie energii jest niewiele, mogą pracować, na jednym ładowaniu, często tylko przez kilka minut.
Nieco lepiej jest w przypadku większych zestawów, w których czas działania to kilkadziesiąt minut. Ładowanie ogniw trwa jednak stosunkowo długo, więc albo decydujemy się na wymienny akumulator (nie w każdym modelu jest to możliwe), albo robimy częste i długie przerwy na ładowanie.
Zdjęcia: parrot.com
Sterowanie i kontrolery
Duże drony najczęściej sterowane są za pomocą specjalnych kontrolerów. Dzięki temu możliwe jest ustalanie precyzyjnego zachowania modelu, często z opcją widoku “z oczu” urządzenia. Większy i bardziej zaawansowany dron, to także większy zasięg i pułap.
Mniejsze, tańsze zestawy mogą być sterowane z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Sterowanie odbywa się wtedy za pomocą interfejsu, który wyświetla się na ekranie naszego smartfona czy tabletu.
Oprogramowanie tego typu pozwala na predefiniowane ustawienia naszego modelu, wykonywanie określonych akrobacji czy zachowań, co daje więcej frajdy i ułatwia kontrolę nad dronem.
Zdjecia: parrot.com
Podstawy i bezpieczeństwo
Podobnie jak przy każdym hobby czy zabawie, ze sprzętem zdalnie sterowanym, musimy mieć świadomość pewnych kwestii. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo nasze i osób postronnych.
Jako początkujący, powinniśmy skupić się na tym, by nasza zabawa nie zagrażała innym ludziom czy zwierzętom. Kręcące się z ogromną prędkością śmigła modeli latających, mogą spowodować poważne obrażenia. Nie zbliżajmy się do nich podczas pracy czy lotu na niskich wysokościach. Wprawdzie modele posiadają zabezpieczenia, które wyłączają silniki przy każdym napotkanym przez wirnik oporze, jednak mimo to, mogą one spowodować szkody. Musimy o tym pamiętać.
Zabawę dronem prowadźmy tylko w miejscach, które są do tego najlepsze. Wolnej, pustej przestrzeni. Jak w przypadku każdego urządzenia, warto zapoznać się z instrukcją producenta i stosować się do jej zaleceń.
Zdjęcie: parrot.com