Ilość urządzeń mobilnych dostępnych na rynku może przytłoczyć. W całej gamie najróżniejszych sprzętów mamy zarówno smartfony, phablety, tablety, urządzenia 2 w 1, ultrabooki czy laptopy. Wybór jest więc ogromny, a rozpiętość cenowa, bardzo duża. Przed potencjalnym kupującym pozostaje najważniejsza kwestia, co wybrać?
Na początku rozważań nad sprzętem mobilnym musimy sobie określić czego tak naprawdę od niego oczekujemy. Mimo że większość urządzeń działa albo na mobilnej wersji Windowsa lub na systemie Android, to jednak ich możliwości ogranicza sam rodzaj sprzętu. Bo o ile nie ma problemu z konsumpcją treści w internecie czy nawet z oglądaniem multimediów na stosunkowo niewielkich ekranach smartfonów, to czy wyobrażamy sobie, na przykład, pisanie tekstów na takowych urządzeniach? Można to zrobić, ale będzie wybitnie niewygodne. Jeśli więc chcemy pracować mobilnie, warto zainwestować w sprzęt, który nam tę pracę ułatwi.
W tym tekście zajmiemy się właśnie aspektem działania na urządzeniach mobilnych i tego, które najlepiej wybrać, by były poręczne ale i w pełni wygodne w użytkowaniu oraz funkcjonalne.
Jeśli sprzęt ma nam służyć do pisania i odbierania maili, przeglądania stron internetowych, pełnej obsługi programów biurowych czy wszelkich innych prac, które możemy wykonywać, przy pomocy tradycyjnego komputera, to nasz wybór ograniczać się będzie tylko pomiędzy Ultrabookiem lub urządzeniem 2 w 1, czyli tabletem z podpinaną fizyczną klawiaturą. Smartfony i tablety z tego zestawienia odpadają.
Ultrabook
Zakup Ultrabooka, to wydatek przynajmniej 2 tysięcy złotych. Płacąc taką kwotę, najczęściej otrzymujemy sprzęt stylowy, płaski i stosunkowo lekki, o sporych możliwościach (jak na urządzenie mobilne). Normą są już w tej chwili matryce dotykowe, umożliwiające odwrócenie ekranu nawet o 340 stopni, dzięki czemu otrzymujemy stojący samodzielnie ekran, idealny do filmów. Urządzenie tego typu ma jednak swoje ograniczenia. Są nimi przede wszystkim moc obliczeniowa i brak napędu optycznego. O ile ten drugi aspekt, dla wielu w tej chwili nie jest problemem, ponieważ wszelkie możliwe treści ściągamy bezpośrednio z internetu lub ewentualnie magazynujemy na dyskach USB, o tyle mniejsza moc obliczeniowa, względem mocniejszych laptopów czy komputerów stacjonarnych może być problemem.
Szukając sprzętu do obsługi skomplikowanych programów graficznych czy do projektowania lub montowania video, musimy zdecydować się na zakup mocnego laptopa bądź komputera stacjonarnego. Ultrabook średniej klasy raczej do takich zadań się nie nadaje.
Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na pracy opartej o pisanie i redagowanie treści oraz aktywności w internecie, to Ultrabook sprawdzi się doskonale. Ma on jednak obecnie sporą konkurencję w postaci tańszych urządzeń 2 w 1, czyli połączenia tabletu i klawiatury. Jak takie zestawienie się sprawdza?
Urządzenie 2 w 1
Gdy tworzono pierwsze tablety, rozpływano się nad możliwościami, które daje duży, dotykowy ekran urządzenia. Sprzęt ten nadawał się wyśmienicie do zabawy z multimediami, czy grania w gry. Tablet sprawdzał się wszędzie tam, gdzie nawigować po danym systemie można było za pomocą dotykowego ekranu. Możliwe i wygodne było oglądanie filmów czy surfowanie po sieci (bez rozpisywania długich treści tekstowych).
Na tym kończyły się jednak praktyczne zastosowania urządzenia. Niby sporo jak na urządzenie mobilne, ale jednak nie na tyle, by płacić za nie stosunkowo wysokie ceny. Konstrukcje usprawniano, powiększano ekrany, montowano większe baterie. Z czasem producenci zaczęli eksperymentować z łączeniem tabletu i klawiatury, tworząc połączenie - wydawać by się mogło - idealne. Dzięki temu niewygodną klawiaturę ekranową wspomogła fizyczna.
Sprzęt 2 w 1 zdecydowanie idealnym konceptem nie jest. Co ciekawe, pod względem wad ma się identycznie jak w przypadku Ultrabooków, a więc boryka się ze stosunkowo niewielką mocą obliczeniową oraz brakiem napędu optycznego. W przypadku niektórych modeli 2 w 1, dochodzi także problem z gniazdem ładowania (brak możliwości ładowania poprzez inne złącze niż dedykowane) czy małą ilością portów USB. Można jednak znaleźć produkty, których te wady nie dotyczą. Czy więc Ultrabooki oraz urządzenia 2 w 1 są złym wyborem? Zdecydowanie nie!
Zarówno Ultrabooki jak i urządzenia 2 w 1, doskonale sprawdzą się u osób piszących wszelkiego rodzaju teksty, pracujących w różnych miejscach, freelancerów, blogerów czy wydawców zarówno klasycznych jak i internetowych. Mała waga i wielkość urządzenia oraz możliwość działania na sieciach bezprzewodowych a często i komórkowych, pozwala zabrać taki sprzęt do plecaka lub torby, wyjść na miasto i pracować tam, gdzie tylko jest internet i nieco miejsca.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze Ultrabooka?
Przede wszystkim, na jego cenę. Rozpiętość jest tu bardzo duża, dzięki czemu można kupić tak urządzenie za 2 jak i 5 czy 10 tysięcy złotych. Na jego cenę wpływają przede wszystkim zastosowane w nim komponenty, a także marka i co za tym idzie, system operacyjny. Dla przykładu produkty Apple na iOS będą droższe niż Ultrabooki Lenovo czy Asusa z systemem Windows. Można więc wydać dużo, a można relatywnie niewiele, kluczowy jest świadomy wybór kupującego.
Warto sprawdzić też, jaką matrycą dysponuje Ultrabook. Błyszczące ekrany są bardzo ładne, i dobrze oddają kolory, jednak warto poszukać matrycy matowej. Sprawdzi się ona lepiej podczas pracy, ponieważ nie odbija tylu refleksów jak błyszczący ekran. Kluczowe są też porty USB, HDMI, dzięki którym do urządzenia podłączymy więcej peryferiów, zwiększając możliwości całego komputera.
Jak wybrać urządzenie 2 w 1
Sprzęt 2 w 1, to właściwie tablet z podpinaną klawiaturą. Dlatego też to na specyfikacji technicznej tabletu należy się skupić. Wybór urządzenia należy rozpocząć od określenia jakiej wielkości ekran w ogóle chcemy. Można znaleźć nawet niewielkie urządzenia (8 cali) z klawiaturą, jednak wielkość zarówno samego ekranu jak i klawiatury skutecznie może zniechęcić do pisania. Najwygodniej pracuje się na urządzeniach o przekątnej 10-11 cali. Są one najbardziej zbliżone wtedy wielkością do Ultrabooków, więc układ klawiszy i ich rozmiar odpowiada - mniej więcej - wielkości tradycyjnej klawiatury, często też mieszcząc w sobie touchpad. Dodatkowo większe urządzenie, to pojemniejsza bateria, a to oznacza dłuższe działanie na jednym ładowaniu.
Jakość wykonania i wytrzymałość
O ile w przypadku wytrzymałości i wykonania Ultrabooka wybór jest prosty, to w przypadku urządzeń 2 w 1, już tak prosto nie jest. Sprzęty tego typu są tańsze niż Ultrabooki, co w przypadku mniej znanych marek, może przekładać się na ogólną jakość wykonania. Wiąże się to zarówno z tym, że urządzeniu 2 w 1 bliżej technologicznie do mocnego smartfona niż do komputera, a także tego, że wykonanie nie zawsze stoi na wysokim poziomie.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na system mocowania ekranu do klawiatury. Producenci proponują różnego rodzaju sposoby montowania, zatrzaski, zapadki, materiałowe, wzmacniane stelaże czy magnesy. Warto przed zakupem zastanowić się i sprawdzić (na przykład zapoznając się z recenzją danego urządzenia), jak sprawdza się dany model, czy ekran nie opada, zatrzaski nie grożą łatwym wyłamaniem, czy zapewniają odpowiednie trzymanie matrycy.
Kolejną ważnym aspektem jest wykonanie klawiatury. Jako element intensywnie eksploatowany, musi być bardzo wytrzymały i przyjemny w użytkowaniu. Niestety w tanich tabletach z klawiaturami, jest on często dyskusyjnej jakości.
Czas pracy na baterii to kwestia, na którą zwracamy uwagę przy smartfonach, i przy tabletach także powinniśmy. Mimo dużego ekranu, sprzęt taki powinien wytrzymać około 6 godzin w mieszanym trybie pracy. Niektóre urządzenia, posiadają dodatkowy akumulator wewnątrz klawiatury, dzięki czemu możliwe jest przedłużenie działania całego zestawu.
Ultrabook czy 2 w 1?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ultrabooki to mniejsze, przenośne, i często też słabsze, ale jednak pełnoprawne komputery. Najrozsądniej jest więc wybrać Ultrabooka, jeśli poszukujemy sprzętu stricte do pracy, internetu i multimediów, na który możemy wydać powyżej 2 tysięcy złotych. Ultrabook może być także jedynym komputerem w domu.
Zestawy 2 w 1, to z kolei więksi bracia smartfonów, których wyposażono w więcej pamięci RAM, pojemniejszą pamięć na dane, a także klawiaturę. Stanowią one rozwinięcie funkcjonalności tabletu, dlatego też bardziej jako rozbudowany tablet należałoby go postrzegać. Warto mieć na uwadze, że urządzenie 2 w 1 może pracować na Androidzie jak i systemie Windows. Mimo słabszych podzespołów, płynność pracy wcale nie musi być niższa niż na Ultrabooku. Wszystko dzięki optymalizacjit. Tablet z klawiaturą będzie świetnym urządzeniem do zabrania w podróż czy do pracy w poza domem. Sprawdzi się także do pracy z tekstem oraz multimediami ale raczej traktowalibyśmy go jako mobilne uzupełnienie, na przykład, komputera stacjonarnego.