Laptopy zyskują przewagę nad komputerami stacjonarnymi, ale są grupy osób, które nie rezygnują z PC-tów. Należą do nich gracze, poszukujący naprawdę dobrego sprzętu, który sprosta rosnącym wymaganiom. Analizujemy sprzęt z różnych półek cenowych i pomagamy podjąć decyzję, jaki komputer warto kupić.
Właściwie nasze poszukiwania już na wstępie możemy zawęzić do komputerów stacjonarnych. W przeciwieństwie do laptopów dają one znacznie większe możliwości upgrade'u czy modernizacji, aby dotrzymywać tempa zmianom, jakie zachodzą na rynku gier. Typowe komputery gamingowe znacznie różnią się od swoich klasycznych odpowiedników wykorzystywanych do pracy czy surfowania po sieci. Nawet, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grami, powinieneś zainwestować w nowy sprzęt, który nie tylko umożliwi ich odpalenie, ale przede wszystkim płynną obsługę.
Najważniejsze cechy komputera dla gracza
Komputery stworzone z myślą o graczach wyróżniają się wyjątkowo dobrymi parametrami technicznymi. Co jest najważniejsze?
- karta graficzna — w przypadku tego podzespołu warto sięgać po technologiczne nowinki. Zrezygnuj z zintegrowanej karty graficznej na korzyść samodzielnego produktu AAA, który z czasem będziesz mógł wymienić na lepszy. Rodzaj i ilość wykorzystywanej pamięci zależą przede wszystkim od tego, jakie gry odpalasz. Optymalna jest wartość 3-4 GB przy częstotliwości powyżej 7000 MHz.
- ilość monitorów — to nie żart! Wielu zawodowych graczy korzysta nie z jednego, a nawet z dwóch lub trzech monitorów. Dzięki temu gra staje się bardziej realna, a oni czują się jak jej uczestnicy. Jednak, aby podłączenie było możliwe sprawdź, ile wyjść video oferuje komputer i ile monitorów może obsługiwać karta graficzna.
- pamięć RAM, dysk twardy, płyta główna — poszczególne podzespoły w komputerach gamingowych muszą uwzględniać pojemność większą niż przeciętna. Ważne jest, aby były ze sobą kompatybilne. Co do konkretnych wartości wszystko zależy od Twoich potrzeb, stopnia zaawansowania i przede wszystkim budżetu przewidzianego na tę inwestycję.
- procesor —dopasuj go do karty graficznej i pozostałych podzespołów, aby móc w pełni korzystać z jego funkcjonalności. Podobnie jak w przypadku innych komponentów również tutaj możesz wybrać procesory ze zróżnicowanych półek cenowych. Optymalnie jest, kiedy tryb bazowy wynosi 3,5 GHz lub więcej z opcją uruchomienia trybu turbo w razie konieczności.
Nie mniej ważne jest chłodzenie. Przyjmuje się, że komputery stacjonarne dla graczy pracują znacznie dłużej i są eksploatowane intensywniej niż PC-ty wykorzystywane do pracy czy zabawy. Wybieraj modele z funkcją chłodzenia aktywnego, która działa nie tylko we wnętrzu obudowy, ale też przy karcie graficznej i procesorze.
Załącznik:
computer.jpeg
Akcesoria do komputera gamingowego
Sprzęt dla graczy niejednokrotnie wymaga dodatkowych akcesoriów, które podniosą komfort rozgrywek. Dobre komputery stacjonarne znajdziesz na https://www.sferis.pl/komputery-stacjonarne-2078. Wśród najczęściej wybieranych gadżetów znajdują się oczywiście myszki gamingowe z podkładkami, słuchawki z mikrofonem, klawiatury oraz pady.
Uzupełnieniem zestawu składającego się z komputera i monitora jest oczywiście zasilacz. Odpowiednie dopasowanie źródła energii do potrzeb sprzętu pozwoli na jego bezpieczne użytkowanie. Niemniej ważne są obudowy, które bardziej od walorów wizualnych powinny gwarantować należytą ochronę podzespołom, a zarazem łatwy dostęp do poszczególnych części.