Granie w gry komputerowe dla wielu osób jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Cyberrozrywka pozwala odstresować się po ciężkim dniu, rozbudzić się, przeżyć ciekawe historie czy po prostu komunikować się z innymi - często znajomymi - graczami.
Oczywiście sam fakt siedzenia przed monitorem także bywa obciążający dla naszego ciała. Aby granie sprawiało przyjemność i przy okazji nie było powodem dyskomfortu fizycznego, warto pokusić się o rozważenie zakupu czegoś, co da nam i naszemu kręgosłupowi wytchnienie.
Mowa tu o fotelach gamingowych, których konstrukcja pozwala zadbać o ciało, a także wpłynąć pozytywnie na nasze reakcje podczas grania czy pracy na komputerze. Modeli tego typu mebla jest obecnie w sprzedaży całe mnóstwo, jednak nie każdy agresywnie czy stricte sportowo wyglądający fotel będzie dla nas odpowiedni. Podpowiemy na co zwracać uwagę przy wyborze takiego sprzętu, tak aby kupić produkt, który nie dość, że posłuży przez długi czas, to jeszcze będzie miał dobry wpływ na nasze ciało.
Wysokość jest ważna
Z pozoru prosta kwestia, bywa często marginalizowana czy wręcz pomijana. O ile w przypadku niewysokich osób, cechujących się niską wagą, podstawowa regulacja wysokości siedziska będzie wystarczająca, o tyle w przypadku użytkowników wyższych niż 180 centymetrów duża regulacja siedziska będzie bardzo ważna.
Prawidłowo dobrany fotel gamingowy powinien być przede wszystkim wygodny. Osoby o dużym wzroście, często skarżą się na niewygodę siedzenia, ponieważ trudno im dostosować wysokość i odchylenie oparcia w taki sposób, żeby po pierwsze wygodnie podsunąć się pod biurko, a po drugie, by ustawiać nogi w taki sposób, aby nie powodować zbędnego nacisku na stawy kolanowe i okoliczne więzadła. Dlatego też duża regulacja wysokości i możliwość odchylenia siedziska wraz z oparciem pleców będzie bardzo istotna, bo im lepiej się usadowimy, tym dłużej i bardziej komfortowo będziemy mogli siedzieć.
Zdjęcie: domator24
Podparcie przede wszystkim
Poruszyliśmy kwestię oparcia pleców, która ma w dużej mierze wpływ na wygodę siedzenia. Dobre fotele gamingowe - ale i nie tylko, kwestia ta dotyczy także mebli biurowych - cechują się stosunkowo szerokim i wysokim oparciem dla pleców. Gdy zdecydujemy się na model z za krótkim oparciem, mocno ucierpi na tym górny odcinek kręgosłupa wraz z karkiem i barkami. Optymalnie byłoby dobierać fotel na którym możemy oprzeć się wygodnie, całymi plecami wraz z łopatkami i karkiem. Jeśli po zajęciu pozycji na fotelu czujemy, że musimy się poprawić, może to oznaczać, że na dłuższą metę zakup będzie dla nas niewygodny. Tutaj oczywiście warto pamiętać o opcjach regulacji, które to mogą - ale czasem nie muszą - zaradzić naszej niewygodzie.
Szalenie istotne jest prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego. Właściwe wyoblenie oparcia bądź dokładane podkładki czy poduszki potrafią przynieść ulgę zmęczonemu kręgosłupowi, równocześnie poprawiając komfort siedzenia. Jeśli fotel nie posiada właściwego wyprofilowania bądź nie ma podkładki czy regulacji odcinka lędźwiowego, wybierzmy inny fotel, który takowe możliwości posiada, nawet jeśli będzie droższy w zakupie.
Będąc przy oparciu pleców, warto również dobrać fotel z odpowiednim zagłówkiem. Niższe osoby łatwiej dobiorą fotel dla siebie, ale nawet mając ponad 180 centymetrów, warto szukać fotela, który posiadać będzie takie wygodne podparcie zmęczonej głowy i karku. Siedząc starajmy się nie pochylać i trzymać głowę prosto bądź lekko opartą na zagłówku, jeśli takowy fotel posiada.
Zdjęcia: quersus
Nie garb się, połóż się
Prawidłowa postawa siedząca to postawa,w której plecy są wyprostowane, linia kolan jest nieco poniżej linii miednicy. Mówiąc prościej, aby prawidłowo i zdrowo siedzieć, powinniśmy mieć biodra wyżej niż kolana. Gra i się wygodniej ,gdy jesteśmy w pozycji półleżącej, w której zagwarantowane mamy podparcie karku, łokci, lędźwi i stóp. Jeśli mówimy o łokciach, warto byśmy w swoim fotelu mieli także regulację wysokości podłokietnika. To czy jest on miękko obity jakimś materiałem nie ma takiego znaczenia jak to, aby był on na właściwej wysokości. Tapicerowany podłokietnik wygląda efektownie i jest przyjemniejszy na początku użytkowania fotela, jednak po przyzwyczajeniu nie ma on większego wpływu na komfort. Grunt, żeby właściwie podpierał nasze ręce, które operują na myszce i klawiaturze. A takie podparte ręce odciążają barki i kręgosłup na odcinku szyjnym.
Wygodne siedzenie to posadzenie swoich pośladków na czymś miękkim, ale i nie za miękkim. Tapicerowane siedzisko musi być wygodne i nie uciskające, szczególnie gdy mówimy o wielogodzinnej pracy czy grze. W codziennym użytkowaniu lepiej sprawdzają się siedziska piankowe, twardsze, które wolniej tracą swój kształt. O tym jakie wolimy, najlepiej przekonać się po prostu testując różne modele foteli.
Zdjęcia: akaracing
Bujanie się jest zdrowe
Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, do czego jeszcze - poza regulacją odchylenia oparcia - służy opcja "bujania" fotela. Głównym założeniem jest to, aby co jakiś czas zmuszać zastane mięśnie do aktywności poprzez właśnie lekkie bujanie się na fotelu. Aktywizuje to ciało do niewielkiego ruchu, który jednak może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zwłaszcza gdy gramy czy pracujemy przez długi czas.
Lekkie rozciągnięcie się pozwala na ułożenie się i zmniejszenie ścisku naszej klatki piersiowej, którą często "zamykamy" garbiąc się. Dlatego też jeśli fotel nie posiada takiej regulacji bądź jest ona w znikomym zakresie, wybierzmy inny sprzęt.
Zdjęcia: dxracer
Wygląd to nie wszystko
Zapewne mówiąc o fotelach gamingowych, macie przed oczami sprzęt przypominający kubełkowe fotele znane z aut wyścigowych. Takie myślenie bywa złudne, bo fotele wyścigowe przede wszystkim mają zapewniać odpowiednią pozycję za kierownicą, trzymanie boczne w zakrętach i ogólne bezpieczeństwo kierowcy, minimalizując aspekt komfortu. W przypadku foteli gamingowych do domowego użytku, projektanci czerpią ze stylistyki motorsportu, jednak stosują rozwiązania, które mają podnosić komfort siedzenia. Ważnym jednak jest to, aby pamiętać przede wszystkim, że dobry fotel ma być w pierwszej kolejności wygodny i do nas dopasowany, a dopiero później może być efektownie wyglądający. Rodzaj materiału jakim jest obszyty, dodatki, haftowanie czy kolorystyka pełni kwestię drugorzędną. Dlatego też nie kupujmy foteli oczami, ale sprawdźmy jego specyfikację, która pozwoli nam ocenić czy dany model będzie dla nas odpowiedni. Zwróćmy uwagę na wszystkie elementy regulacji, maksymalne obciążenie, konstrukcję - szczególnie czy składa się z większej ilości elementów metalowych czy plastikowych - czy kółka, w które jest zaopatrzony. Inne stosuje się na parkiety, a inne na dywany czy wykładziny.
Podsumowując, warto inwestować w dobrej jakości fotel. Wybierajmy produkt nie tylko ładnie wyglądający, ale także wygodny i dobrze wykonany. Mówi się, że niektórych nie stać na tanie rzeczy - i zdecydowanie jest to prawda. Szukając fotela, często lepiej wybrać opcję droższą, bardziej stonowaną ale solidniejszą, niż efektowną, która oferuje mniej możliwości regulacji. Oczywiście nie można również popadać w skrajność i stawiać tylko na najdroższe modele. Podobnie jak w każdym droższym zakupie, warto kierować się rozsądkiem i własnym zdrowiem, bo niestety to mamy tylko jedno.